5 znanych maluchów, które dostały po nosie

Omawiane walory: , , , ,

Pierwsza połowa roku w wykonaniu małych spółek była fatalna. Co ciekawe, część parkietowych ulubieńców doigrała się przeceny przekraczającej 30 proc. StockWatch.pl przyjrzał się bliżej ich kondycji i sprawdził, czy to dobry moment na większe zakupy.

Na półmetku 2014 roku WIG250 jest na ponad 10-proc. minusie. Indeks pozostaje zdecydowanie w tyle za wskaźnikami mierzącymi kondycję akcji dużych i średnich emitentów. Od początku roku WIG20 zyskał niespełna 1 proc., a mWIG40 blisko 3 proc. Małe spółki w I półroczu były najbardziej podatne na turbulencje rynkowe wynikające z przeprowadzanej reformy OFE oraz wschodniego kryzysu, a ostatnio politycznej zawieruchy związanej z aferą podsłuchową. Do tego doszły jeszcze wewnętrzne problemy samych emitentów. W efekcie wielu reprezentantów indeksu giełdowych maluchów kończy pierwsze półrocze grubo pod kreską. StockWatch.pl wytypował spośród nich popularne spółki, dla których akcji sześciomiesięczna stopa zwrotu jest na ponad 30-proc. minusie.

W zestawieniu najmocniej przecenionych zwraca uwagę obecność spółek medialnych. Od początku roku prawie o 40 proc. potaniały akcje Kino Polska, a 42 proc. 4Fun Media. Pierwsza ze spółek popadła w niełaskę u inwestorów m.in. za korektę tegorocznej prognozy zysku EBITDA. W maju zarząd przyciął swoje szacunki z 55 mln zł na 42 mln zł.

– Głównym powodem przeceny akcji spółki Kino Polska było znaczące obniżenie przez zarząd tegorocznej prognozy zysku EBITDA. Rynek oczekiwał istotnej poprawy wyników w związku z rozpoczęciem konsolidacji przejętej pod koniec 2013 roku spółki FilmBox International, jednak po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych związanych z rewaluacją wartości udziałów w Stopklatce, wyniki zaraportowane przez Kino Polska w I kwartale były sporo poniżej oczekiwań. W naszej opinii, w głównej mierze wynikało to ze słabszego od oczekiwań zachowania się FilmBox International, co zmusiło zarząd do zrewidowania całorocznej prognozy. Po obniżeniu prognozy doszło do istotnej przeceny akcji spółki, a w pewnym momencie nawet przereagowania jednak obecna wycena w okolicach 17 zł jest bliska naszej cenie docelowej. Jeśli chodzi o II kwartał to zapowiada się on dla spółki dobrze ze względu na bardzo dobrą oglądalność głównego kanału Kino Polska w kwietniu, niemniej jednak po zaraportowaniu 8 mln zł zysku EBITDA w I kwartale, spółka musi istotnie poprawić wyniki w kolejnych kwartałach, by wykonać całoroczną prognozę. My prognozujemy, że w całym roku Kino Polska osiągnie zysk EBITDA na poziomie 39 mln zł. – mówi Łukasz Jakubowski, analityk UniCredit CA IB.

Natomiast w 4Fun Media jedną z istotnych kwestii rzutujących na zachowanie kursu akcji jest brak dywidendy. Zarząd zarekomendował, aby cały ubiegłoroczny zysk przeznaczyć na kapitał zapasowy. Tymczasem spółka w poprzednich latach wypłacała całkiem sowite dywidendy. W zeszłym roku było to 2,50 zł, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie ponad 10 proc. Ostateczna decyzja na temat rozdysponowania ubiegłorocznego zysku zapadnie na walnym 30 czerwca. >> Zobacz, jak w poprzednich latach spółka dzieliła się zyskiem

– Jeśli chodzi o 4Fun Media, to notowaniom spółki nie pomaga duża konkurencja w segmencie kanałów muzycznych oraz zmiany strukturalne zachodzące na rynku – muzyczna telewizja linearna wydaje się być biznesem schyłkowym w kontekście obecnej trwającej rewolucji cyfrowej. Należy też dodać, iż spółka w poprzednich latach płaciła dość istotne dywidendy, natomiast w tym roku zarząd zarekomendował niewypłacanie dywidendy z ubiegłorocznego zysku, choć ostateczna decyzja w tej kwestii będzie należała do walnego zgromadzenia akcjonariuszy. – mówi Łukasz Jakubowski, analityk UniCredit CA IB.

Pierwsze półrocze było chudym okresem dla notowań ZM Kania. Dla porównania warto przypomnieć, że w 2013 roku producent wędlin popisał się ponad 100-proc. wzrostem kursu akcji. W tym roku ZM Kania zmaga się z przeceną, która obecnie wynosi minus 37 proc. Co ciekawe, spółka ma za sobą udany I kwartał. W tym okresie przychody producenta kabanosów skoczyły w ujęciu r/r o 43 proc. i zbliżyły się do 163 mln zł. W tym czasie zysk operacyjny zwiększył się o 80 proc. do 9,8 mln zł, a wynik netto o 41 proc. do ponad 6 mln zł. Jednak sentyment do branży psuje zamieszanie wokół rosyjskiego embargo na wieprzowinę. >> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową ZM Kania

Przecenę na kursie akcji ZM Kania wiązałbym z realizacją zysków po wcześniejszych silnych wzrostach. Do tego negatywnie na zachowanie notowań mogły wpływać czynniki makro. Chodzi o „świński dołek”, chorobę afrykańskiego pomoru świń oraz rosyjskie embargo na wieprzowinę. Niemniej fundamenty spółki oceniam dobrze. Ma stałego i silnego partnera, którym jest Biedronka oraz nowoczesny park maszynowy. W mojej ocenie spółka powinna dalej się rozwijać i poprawiać wyniki. – ocena Marcin Stebakow, dyrektor departamentu analiz DM BPS.

Czkawką odbijają się ubiegłoroczne wzrosty notowań także dla Groclinu. W 2013 roku kurs akcji był na 180-proc. plusie, a w tym jest na 37-proc. minusie. Producent wyposażenia aut i wiązek kablowych ma za sobą korektę tegorocznych prognoz. Groclin obniżył szacunki dotyczące zysku EBITDA do 30-32 mln zł z 39-45 mln zł. Założenia dla przychodów pozostały bez zmian na poziomie 450-500 mln zł. W ocenie emitenta, główną przyczyną zmiany są koszty jednorazowe związane z transferem produkcji wiązek elektrycznych z fabryki w Czaplinku do fabryki w Grodzisku Wielkopolski, które spółka spodziewa się ponieść w 2014 roku oraz koszty związane z realizowanym wzrostem sprzedaży, które były zakładane na niższym poziomie niż obecnie ponoszone. Emitent zapowiada rozwój organiczny oraz poprzez przejęcia. Na razie mamy informacje o podpisaniu kolejnych kontraktów. W maju zdobył zamówienia od od Volkswagena warte 100 mln EUR i Forda za 50 mln EUR. W tym tygodniu spółce wpadło zlecenie od Bombardier Transportation o wartości w sumie 40 mln EUR.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Groclinu po wynikach za ostatni kwartał >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Pod ostrzałem strony podażowej jest też Lubawa. W tym roku notowania spółki mają za sobą ponad 30-proc. przecenę po wzroście o 142 proc. w 2013 r. Cieniem na zachowaniu notowań położyła się strata wykazana w IV kwartale 2013 r. Wynikała ona z ograniczenia wydatków państwa na sektor zbrojeniowy, co wiązało się z przesunięciem dokonywanych przez MON przetargów na rok bieżący. Niemniej w I kwartale grupa zanotowała wzrost zysków w ujęciu r/r o 44 proc. do 4,9 proc. W tym tygodniu okazało się, że Ministerstwo Gospodarki po raz kolejny przyznało Lubawie dofinansowanie na realizację zadań związanych z Programem Mobilizacji Gospodarki. Spółka otrzyma dotację wynoszącą 2,19 mln zł. >> Wskaźnik C/WK Lubawy to 0,60 przy średniej dla sektora 1,40

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, Groclin, kania, kinopol, lubawa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR