
Fot. Pexels
PEJ stawia na polskich wykonawców
Premier Donald Tusk poinformował, że Polskie Elektrownie Jądrowe, wspólnie z amerykańskim partnerem Westinghouse, rozpoczęły proces certyfikacji jakościowej dla wybranych firm. Do udziału w budowie reaktora jądrowego zakwalifikowały się:
- Zakład Konstrukcji Spawanych Ferrum
- Famak SA
- Energomontaż-Północ Gdynia (EPGSA)
- Mostostal Siedlce
- Mostostal Kraków
- Mostostal Kielce
Firmy te będą odpowiedzialne za dostawę specjalistycznych komponentów i elementów konstrukcyjnych niezbędnych do budowy reaktora. Współpraca z Westinghouse ma zapewnić transfer technologii oraz wdrożenie najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.
Budżet 60 mld zł ma trafić do polskich spółek
Premier Tusk zapowiedział, że z budżetu państwa na potrzeby budowy elektrowni jądrowej zostanie przeznaczone 60 mld zł, które – zgodnie z założeniami rządu – mają trafić w dużej mierze do polskich przedsiębiorstw. W ocenie szefa rządu takie podejście nie tylko wzmacnia gospodarkę, ale również pozwala rozwijać kompetencje technologiczne w kraju.
PEJ wyłoniły 6 polskich firm, które wraz z Westinghouse rozpoczęły certyfikację jakościową | Donald Tusk, premier RP
Strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu
Zaangażowanie rodzimych firm w budowę elektrowni jądrowej to nie tylko prestiżowy kontrakt, ale też potencjał do rozwoju specjalistycznych kompetencji w dziedzinie energetyki jądrowej. Inwestycja w Choczewie ma być impulsem dla wielu gałęzi przemysłu, od hutnictwa po inżynierię materiałową.
Eksperci podkreślają, że udział krajowych firm w tak wymagającym projekcie to również element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz budowy niezależności technologicznej w kluczowych sektorach infrastruktury.
Co dalej z elektrownią w Choczewie?
Projekt elektrowni jądrowej w gminie Choczewo znajduje się w fazie przygotowawczej, a wybór wykonawców komponentów to jeden z istotnych kamieni milowych. W kolejnych miesiącach oczekiwane są dalsze decyzje dotyczące harmonogramu budowy oraz kolejnych przetargów na dostawy i usługi techniczne.
Udział polskich firm w tym projekcie może być także sygnałem dla inwestorów oraz innych przedsiębiorstw przemysłowych, że energetyka jądrowa staje się realnym i rozwijającym się segmentem rynku w Polsce.