Akcje Otmuchowa tanieją przez szybko topniejące zyski

Omawiane walory:

Producent słodyczy zanotował drugi z rzędu słaby kwartał. W całym I półroczu 2015 roku zysk netto skurczył się z 5,3 mln zł do 1,6 mln zł. W efekcie notowania Otmuchowa ruszyły w stronę tegorocznych minimów.

W II kwartale 2015 roku Otmuchów wykazała spadek przychodów r/r o 11,9 proc. do 56,2 mln zł. Konsensus PAP zakładał 58,7 mln zł. Jeszcze mocniej przysiadły zyski. EBIT stopniał o 67 proc. do 0,7 mln zł, a zysk netto o ponad 80 proc. do 0,3 mln zł. W obu wypadkach zyski okazały się niższe od rynkowych prognoz, odpowiednio o 12,8 proc. i 35,4 proc.

W całym I półroczu 2015 roku zysk netto skurczył się z 5,3 mln zł do 1,6 mln zł. Przychody w tym okresie obniżyły się o 14 proc. do 118,8 mln zł. Spółka tłumaczy, że jest to głównie wynik dywersyfikacji dostawców głównego odbiorcy oraz wysokiej bazy sprzedażowej w I kwartale 2014 roku, co związane było z pozyskaniem w tym okresie jednorazowych zamówień. Dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ na różnicę w przychodach były zmiana polityki zakupowej dyskontów, które systematycznie poszerzały półkę produktów brandowych kosztem private label oraz zatowarowanie sieci REWE w I kwartale 2014 roku. W I półroczu spadł r/r udział w ogólnej sprzedaży do sieci Biedronka z 41,3 proc. do 36,9 proc. W ujęciu segmentowym w największy regres sprzedaży dotyczył przekąsek słonych (-32 proc. r/r) oraz żelek i galaretek (-22 proc.). Wartościowo najbardziej spadła sprzedaż słodyczy z 69,3 mln zł do 61,9 mln zł.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Otmuchowa

– Jedynym pozytywnym aspektem jest wzrost sprzedaży eksportowej, która wyniosła 19,1 mln zł co daje 16 proc. udział w przychodach I półrocza 2015 r. W I półroczu 2014 r. wartość eksportu wyniosła 18,9 mln zł natomiast udział w przychodach stanowił 14 proc. Niższe przychody przełożyły się pogorszenie rentowności brutto ze sprzedaży. Marża ZBzS w II kwartale wyniosła 20,5 proc. vs 21,6 proc. Negatywnie odbieramy wolniejszy spadek kosztów sprzedaży w I półroczu 2015 r. (-9,4 proc. r/r) w porównaniu do spadku przychodów (-14,1 proc.). Zgodnie z naszymi prognozami w I półroczu 2015 r. spółka obniżyła poziom oprocentowanego zadłużenia o 6,3 proc. r/r. Jednak wskaźnik Dług Netto/EBITDA na koniec I półrocza 2015 r. wyniósł 1,9x wobec 1,7x na koniec I półrocza 2014 r., ze względu na znaczący spadek zysku EBITDA. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej były dodatnie (7,3 mln zł vs 10 mln zł) jednak gorsze niż w I półroczu 2014 r., z powodu wzrostu zapasów i spadku zobowiązań. – ocenia Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

W II połowie roku priorytetem będzie realizacja programu oszczędnościowego, zainicjowanego po słabych wynikach I kwartału, który docelowo ma przynieść spółce kilka milionów złotych oszczędności rocznie. Spółka ocenia, że efekty tych działań zaczną być widoczne w rachunku zysku i strat począwszy od III kwartału tego roku. Warto odnotować, że w I półroczu tego roku pojawił się dodatni wynik netto w Odrze. Po kilku latach restrukturyzacji spółka ta jest rentowna także na poziomie operacyjnym.

W czwartek akcje Otmuchowa tracą kilka procent. Tegoroczna przecena sięga już 23 proc., a w skali ostatnich 12 miesięcy notowania spółki spadły 29 proc.

wykres_otmuchow

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorzkie wyniki dołują kurs ZPC Otmuchów

  Cukiernicza spółka w wyniku odpisów wartości inwestycji wykazała dużą stratę. Lepiej wyglądają wyniki na działalności kontynuowanej, choć utrapieniem dla OTMUCHOWa są wysokie ceny surowców.

 • Fenomenalna passa mWIG40 trwa, w grze CD Projekt i Ursus

  Indeks giełdowych średniaków idzie jak burza i zalicza już siódmą wzrostową sesję z rzędu. W sumie od czerwcowego dołka, ustanowionego po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, kurs mWIG40 podskoczył o aż 18,5 proc.

 • Otmuchów zapowiada skokowy wzrost nakładów inwestycyjnych

  Cukiernicza spółka zamierza ukierunkować działania operacyjne i inwestycyjne na produkty śniadaniowe, batony i żelki. W latach 2016-2017 grupa planuje przeznaczyć na inwestycje kwotę 40-60 mln zł, wobec niespełna 10 mln zł w 2015 r.

 • 10 smakowitych spółek spożywczych na 2016 rok

  Po tłustym 2015 roku branży spożywczej grozi dieta z wysokich cen surowców oraz nowego podatku od supermarketów. StockWatch.pl sprawdził, którym producentom żywności uda się jednak obronić obfite dotychczasowe zyski w kolejnych kwartałach.

 • Maklerzy ostrzą sobie zęby na przecenione akcje Otmuchowa

  DM PKO BP przyciął cenę docelową akcji producenta słodyczy, ale mimo to nadal zakłada 15-proc. potencjał wzrostu. Analitycy liczą na odbicie wyników w 2016 r., a wśród argumentów wymieniają nowe kontrakty sprzedażowe oraz rozwój portfolio produktów brandowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR