Balticus: Markę i prestiż zbudowaliśmy od zera [RELACJA Z CZATU]

Omawiane walory:

Gościem piątkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Bartosz Knop, prezes polskiej marki luksusowych zegarków. Podczas spotkania na gorąco omówiono m.in. szczegóły emisji akcji na platformie crowdfundingowej Bessfund.pl oraz dalsze plany rozwojowe Balticusa.

Balticus,crowdfunding,zegarki,inwestycja,emisja,akcje

Bartosz Knop, prezes Balticus SA

Polska firma produkująca luksusowe zegarki prowadzi emisję akcji. Za pozyskane środki chce rozwinąć skrzydła i wprowadzić do sprzedaży nowe, limitowane serie modeli zegarków. Emisja Balticusa jest dość nietypowa, ponieważ jest podzielona na trzy pułapy cenowe, a próg minimalnej inwestycji wynosi 390 zł. Akcje serii B były sprzedawane po 1 zł za sztukę, czyli po tyle samo, co seria A objęta przez założyciela Bartosza Knopa. Ceny akcji w kolejnych seriach są już wyższe. Seria C ma cenę 1,05 zł, a seria D 1,10 zł. Nie zabrakło więc pytań o ta specyficzną formę emisji.

– Emisja została podzielona z uwagi na rosnące możliwości, pragnę zauważyć, że w odróżnieniu od znakomitej większości spółek, nasze serie akcji nie są ograniczone pod względem praw, seria B została wypuszczona po cenie nominalnej, a dopiero seria C oraz D kosztuje nieznacznie więcej – kapitały rosną, możliwości rosną, w związku z tym, cena akcji wzrasta – powiedział podczas czatu w StockWatch.pl Bartosz Knop, prezes Balticusa.

Na ten moment spółka pozyskała 861 tys. zł od ponad 300 inwestorów. Zapisy na akcje Balticusa potrwają do 10 czerwca.

Balticus w swojej ofercie oprócz zegarków stale dostępnych stawia także na ekskluzywne limitowane serie zegarków oraz produkowane na specjalne zamówienie znakowane serie dedykowane. Jeden z takich modeli został w lutym br. wylicytowany na gali Wisły Kraków za 21 tys. zł.

– Limitowanie zegarków wpływa pozytywnie na utrzymanie wyższych cen, ale również na ceny na rynku wtórnym – co jest niezaprzeczalnym atutem dla spółki ale i dla klientów. Są w ofercie modele, które są od początku komunikowane jako modele numerowane, ale bez limitacji co oznacza, że będą wznawiane. Jeśli chodzi o strategie sprzedażową, chcemy wytworzyć trend i popyt na zegarki z serii limitowanych, przez krótka dostępność, to pozytywny aspekt dla naszych dystrybutorów, którzy nie muszą się obawiać, że „zostaną” z modelami na półce – argumentował prezes Knop.

>> Szczegóły oferty i zapisy na akcje Balticusa znajdziesz tutaj

Prezes Balticusa dodał, że są małą niezależną firmą, która staje w szranki z gigantami tego rynku, co może być dodatkową zachętą do nabycia ich czasomierzy.

– Niezależność i indywidualność produkcji, niskie serie, ale również, niektóre materiały, proszę brać pod uwagę, że porównujemy marki produkujące miliony sztuk do Balticusa produkującego 1.000 sztuk rocznie. To duży faktor. Dodatkowym aspektem są polski projektant oraz polski zakład zegarmistrzowski, na polskości marki kończąc. Patriotyzm zakupowy się dopiero w Polsce rozwija, to co do tej pory było przewagę innych rozwiniętych rynków powoli rozwija się i u nas – dodaje prezes Balticusa.

Luksusowe zegarki czy biżuteria są z reguły kojarzone z innymi ekskluzywnymi markami. Dlatego duzi producenci mają umowy sponsorskie ze znanymi markami czy wydarzeniami sportowymi, np. Rolex jest sponsorem Formuły 1, czy regat Sydney-Hobart, co przekłada się na promocję marki jako ekskluzywnej. Uczestników czatu ciekawiło więc, czy i jak Balticus buduję rozpoznawalność własnej marki.

– Promujemy na kilka sposobów nasze produkty, markę. Zaczynając od współpracy z PGNiG Superligą, transmisja z meczu oraz wręczenia nagród, które fundujemy, jest nadawana w TVP Sport, współpracujemy z Wisłą Kraków, kilku zaprzyjaźnionych znanych osób, zdarza się, że pokazujemy zdjęcia z ich nadgarstków, dosyć blisko pracujemy z Mens Health – mówił w rozmowie na żywo Bartosz Knop.

Świat wciąż żyje także pandemią koronawirusa. Choć wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą, a kolejne ograniczenia zostają znoszone, to gospodarka będzie się jeszcze długo podnosić po tym ciosie. Nie zabrakło więc pytań o wpływ pandemii na produkcję zegarków Balticusa, której większa część odbywa się w Azji.

– Produkcja podzespołów czy niektórych zegarków to Chiny/Hongkong i opóźnienia nas dotknęły, nie wpłynęło to na jakość, tylko i wyłącznie na terminy realizacji. W Polsce natomiast, wpłynęło na poziom sprzedaży, ale to chyba zrozumiałe. Balticus to marka niszowa, mniej dotyczą nas spadki, ale jak każda firma pewien poziom spadku zanotowaliśmy – powiedział Bartosz Knop.

>> Zapis całego spotkania z Bartoszem Knopem, prezesem Balticusa znajdziesz tutaj

Balticus to niezależna polska marka z Pomorza, produkująca zegarki klasy premium. Firma istnieje od 2014 r., a jej założycielem jest Bartosz Knop. Pierwszy model powstawał aż 12 miesięcy. Jak przyznaje założyciel Balticusa, firma musiała nauczyć się jakie podzespoły wybierać, jak współpracować z podwykonawcami oraz jak zbudować dystrybucję online jak i w sklepach stacjonarnych. Produkcja większości części odbywa się w Chinach lub w Hongkongu, natomiast mechanizmy używane w czasomierzach Balticus pochodzą od producentów japońskich lub szwajcarskich. Firma wyprodukowała do tej pory ponad 3.000 sztuk zegarków. W większości to limitowane serie, które wyprzedają się w krótkim czasie. Balticus posiada własną sieć dystrybucji stacjonarnej. Obecnie posiada 18 salonów na terenie całej Polski, a także 8 sklepów na 3 kontynentach. W tym roku Balticus planuje uruchomienie 10 nowych salonów, a w przyszłym roku kolejnych 15.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Balticus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR