Banki pchają WIG20 na skraj przepaści, w grze PKO BP i Inter Cars

Omawiane walory: , , ,
We wtorek wszystkie warszawskie indeksy świecą na czerwono. Na dodatek GPW jest jednym z najsłabszych parkietów w Europie. I nic nie wskazuje na to, żeby w drugiej połowie notowań nastroje się poprawiły. Wśród inwestorów rosną obawy, że po szalonym wakacyjnym rajdzie Wall Street jest o krok od przesilenia.
pkobp, intercars, millennium, mbank, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Smutny obraz rodzimego rynku akcji najlepiej prezentuje indeks WIG20. Traci on 4. kolejną sesję, schodząc poniżej psychologicznej bariery 1.800 pkt. Około 13:00 miał on wartość 1.788 pkt., spadając o 0,66 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX rósł o 0,7 proc., francuski CAC był 0,3 proc. na plusie, kontrakt terminowy na amerykański S&P500 rósł o 0,3 proc., a kontrakt na Nasdaq szybował o 1 proc., zapowiadając nowe historyczne rekordy rynku technologicznego.

Skąd ta słabość GPW? Wczoraj giełda spadła pod ciężarem korygującego CD Projektu i słabego zachowania spółek energetycznych i paliwowych. Prym wiodły duże spółki. Dziś realizacja zysków idzie szerszą ławą. Ponad 2-proc. spadki zaliczają subindeksy WIG-Leki (-2,8 proc.), WIG- Banki (-2,5 proc.), WIG-Chemia (-2,5 proc.) i WIG-Telekom (-2,2 proc.). To pokazuje, że generalnie popsuły się nastroje w Warszawie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Swoje przysłowiowe „pięć groszy” do pogorszenia nastrojów dołożyły dane makro. W sierpniu indeks PMI dla polskiego przemysłu nieoczekiwanie spadł do 50,6 pkt. z 52,8 pkt. w lipcu. Był to nie tylko wynik znacznie gorszy od prognoz (52,9 pkt.), ale też wynik sugerujący pewną zadyszkę w ożywieniu gospodarczym po wiosennym lockdownie i wypłaszczanie się aktywności gospodarczej. Zresztą nie tylko w Polsce. Podobne sygnały napłynęły też z kilku innych europejskich państw.

Wreszcie inwestorzy mogą powstrzymywać się przed zakupami akcji w obawie przed ewentualną korektą na Wall Street. Tamtejsze indeksy, zwłaszcza gnający do góry technologiczny Nasdaq, są już mocno wykupione. Ryzyko korekty rośnie więc z każdą sesją.

Dziś indeks WIG20 w dół ciągną przede wszystkim banki z PKO BP na czele. Akcje największego w Polsce banku tracą 2,3 proc., spadając do 21,08 zł. I wprawdzie nie jest to największa przecena w tym sektorze, bo mocniej traci m.in. Millennium (-3,4 proc.) i mBank (-3,7 proc.), ale jest ona najbardziej brzemienna w skutkach. Kurs PKO BP przełamał wsparcie na 21,50 zł i testuje najniższe poziomie od końca maja. Jednocześnie ma on otwartą drogę do kwietniowego dołka na poziomie 19,65 zł.

pkobp,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

Co ciekawe, bardzo podobnie prezentuje się sytuacja na wykresie subindeksu WIG-Banki. Dzisiejsze przełamanie wsparcia sprzed miesiąca otworzyło mu drogę do kwietniowych minimów. To oznacza spadek jeszcze o ponad 4 proc.

Przyszłe zachowanie banków będzie kluczowe dla losów indeksu WIG20. Osiągnięcie opisanych wyżej dołków z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na wybicie indeksu dużych spółek dołem z prawie 3-miesięcznej konsolidacji, w jakiej on pozostaje. Obecnie dolne jej ograniczenie tworzy wsparcia na poziomie 1.780 pkt. Jego przełamanie otworzy drogę do 1.670 pkt.

wig20,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

Przez te nie najlepsze wtorkowe nastroje przebija się jednak grupa spółek, które na przekór ogólnej tendencji rosną. Jedną z nich jest Inter Cars. Spółka pochwaliła się lepszymi od oczekiwań wynikami. W I półroczu wypracowała ona 134 mln zł zysku netto. To wynik o 16 proc. lepszy niż przed rokiem i aż o 85 proc. wyższy od oczekiwań. Przychody w opisywanym okresie wzrosły o 4 proc. do 4 mld zł, co było wynikiem nieznacznie słabszym od prognoz (4,08 mld zł). Akcje Inter Cars rosną dziś o 9,2 proc. do 250 zł i są najdroższe od 2 lat.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o INTERCARS, mBank, Millennium, pkobp)

 • Haitong Bank podniósł cenę docelową PKO BP do 45,80 zł za akcję

  Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku w raporcie z 6 maja utrzymała rekomendację kupuj dla PKO Banku Polskiego, jednocześnie podwyższając cenę docelową do 45,80 zł.

 • Banki złapały zadyszkę, w grze CD Projekt, Alior i mBank

  Indeks dużych spółek od rana walczy, żeby pozostać na plusach i jednocześnie zanegować podażową wymowę wczorajszej sesji. Jeżeli to się uda to duża w tym zasługa będzie CD Projektu. Zaskakująco słabo w piątek radzą sobie banki. To powinien być ich dzień.

 • BM mBanku podwyższyło cenę docelową akcji PKO BP do 40,66 zł

  Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM MBANKu, w raporcie z 23 kwietnia podtrzymali rekomendację kupuj dla PKO BP. Cena docelowa uległa podwyższeniu z 40 zł do 40,66 zł za akcję.

 • WIG20 błyszczy w Europie, mocne wzrosty na PGE, PKO BP i LPP

  Druga kolejna mocna sesja w Warszawie. Ponownie w grze jest energetyka i banki, wspierane przez LPP i PKN Orlen. WIG20 jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Cichym bohaterem jest jednak sWIG80, testujący poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Inter Cars rekomenduje 1,42 zł dywidendy na akcję za 2020 rok

  Inter Cars rekomenduje akcjonariuszom przeznaczenie 20,12 mln zł, tj. 1,42 zł na jedną akcję, na wypłatę dywidendy z zysku za 2020 rok. Inter Cars przyjął też politykę dywidendową na lata 2020-2022, zakładającą - podobnie jak w dotychczasowej polityce spółki - przeznaczenie na wypłaty dla akcjonariuszy do 60 proc. skonsolidowanych zysków netto.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR