Brak oczywistego zwycięzcy w debacie

Początek piątkowych notowań ma drugorzędne znaczenie, bo niedługo po rozpoczęciu handlu poznamy wstępne wskaźniki PMI za październik, które mogą być czynnikiem determinującym przebieg dnia. O 11:00 ma odbyć się konferencja dotycząca nowych obostrzeń w Polsce, z dużymi szansami na to, że będzie można mówić o kolejnym lockdown’ie.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Rynki europejskie rozpoczynały dzień pod presją, w większości otwierając się lekkimi spadkami, a chociaż większość z nich do zamknięcia przesunęła się nieznacznie w górę, spośród głównych indeksów tylko FTSE100 zamknęło się wzrostem o skromne 0,2 proc. Czwartkowa sesja przebiegała spokojnie, na co poza brakiem istotniejszych informacji z frontów negocjacyjnych wpływ miało zapewne wyczekiwanie na debatę prezydencką w USA. WIG20 wzrósł o 0,1 proc., sWIG80 o 0,3 proc., a mWIG40 stracił 0,3 proc., więc Polska nie odbiegała od rynków zagranicznych. Do swoich szczytów stopniowo zbliża się Allegro, wyróżniały się też notowania Cyfrowego Polsatu, który zyskał 3,9 proc.

S&P500 wzrosło o 0,5 proc., ale NASDAQ tylko o 0,2 proc. przy słabszej formie spółek FAAMG – notowania Apple, Amazona i Facebooka spadały. Sektor technologiczny nie ma na razie wielkich powodów do zadowolenia z sezonu wynikowego, w handlu posesyjnym o 9,4 proc. po publikacji wyników tracił Intel. Nocna debata okazała się znacznie bardziej uporządkowana niż pierwsza i jeżeli można z niej wyciągnąć jedną konkluzję to raczej taką, że nie wpłynie w dużym stopniu na sondaże. Brak oczywistego zwycięzcy jest oczywiście niekorzystny dla urzędującego prezydenta z uwagi na ich obecny układ i fakt, że rekordowe 47 milionów wyborców zdążyło już oddać głosy, co ogranicza wagę potencjalnych zwrotów akcji w ostatnich dniach przed wyborami. Spośród sześciu kluczowych „swing-states”, w których Trump wygrał w 2016 r. (Arizona, Północna Karolina, Floryda, Wiscoinsin, Pensylwania, Michigan), Biden wydaje się mieć lekką przewagę we wszystkich, najmniejszą w niedużej Północnej Karolinie, gdzie wbrew sondażom nie jest nawet faworytem bukmacherów. W zasięgu prezydenta wydają się pozostawać też Floryda i Pensylwania, a zwycięstwo w nich wydaje się absolutną koniecznością, by mogło dojść do reelekcji.

Rynki azjatyckie lekko dziś rosną, a sesja w Europie rozpocznie się zapewne neutralnie, być może z lekkim wskazaniem w górę, co wesprą raporty ABB i Daimlera. Początek notowań ma drugorzędne znaczenie, bo niedługo po rozpoczęciu handlu poznamy wstępne wskaźniki PMI za październik, które mogą być czynnikiem determinującym przebieg dnia. O 11:00 ma odbyć się konferencja dotycząca nowych obostrzeń w Polsce, z dużymi szansami na to, że będzie można mówić o kolejnym lockdown’ie. Po rekordowym wzroście zachorowań we Francji władze zakazały opuszczania domów w godzinach od 21.00 do 06.00, podobne środki stosowane są w rosnącej liczbie dużych miast europejskich.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 23 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR