Chińska gospodarka rośnie w III kwartale

Rynki azjatyckie w większości znajdują się dziś na solidnych plusach (wyjątkiem jest Szanghaj), także kontrakty futures sugerują pozytywny start sesji. Wzrost PKB w Chinach w 3Q2020 sięgnął 4,9 proc. r/r, znajdując się poniżej konsensusu Reutersa (5,2 proc. r/r), a publikacja zatrzymała umocnienie juana względem dolara.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Rynki europejskie kończyły trudny ubiegły tydzień silnymi wzrostami, które bardzo poważnie zredukowały skalę przeceny z czwartku. Główne indeksy zyskały od 0,5 proc. (IBEX) do 2 proc. (CAC40). Dobrze poradziła sobie także Warszawa – WIG20 wzrósł o 1,7 proc., mWIG40 o 1,4 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. W kwestii umowy handlowej z Wielką Brytanią nie było widać wielkich postępów, ale rynek wciąż uważa, że może ona zostać podpisana do końca miesiąca. Mimo nastroju risk-on, który wspierał m.in. złoto, europejskie waluty wciąż pozostawały pod presją, a dość anemiczne odbicie euro zostało zakwestionowane w drugiej połowie dnia i obecnie kurs EUR/USD ponownie znajduje się niewiele powyżej poziomu 1,17. Kurs USD/PLN po teście 3,90 znalazł się w okolicach 3,88. Szanse na potwierdzenie formacji zwrotnej dostaniemy prawdopodobnie dzisiaj. Pomimo świetnych danych o wrześniowej sprzedaży detalicznej, która wzrosła w USA o 1,9 proc. m/m (konsensus: 0,7 proc. m/m), wspierając finisz sesji w UE i umożliwiając zamknięcia w okolicach dziennych maksimów, końcówka handlu w USA przyniosła falę podaży, po której S&P500 zamknęło się symbolicznym wzrostem o 0,01 proc., a NASDAQ stracił 0,4 proc. Lider większości republikańskiej w Senacie, M. McConell, zdecydowanie zaprzeczył, że jest w stanie uzyskać poparcie dla większego stymulusu fiskalnego, do którego dąży administracja Trumpa, potwierdzając tezę, którą postawiliśmy w ubiegłym tygodniu, że prezydent utracił już większość wpływów w partii.

usdpln

Wykres USD/PLN

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rynki azjatyckie w większości znajdują się dziś na wyraźnych plusach (wyjątkiem jest Szanghaj), także kontrakty futures sugerują pozytywny start sesji. Wzrost PKB w Chinach w 3Q2020 sięgnął 4,9 proc. r/r, znajdując się poniżej konsensusu Reutersa (5,2 proc. r/r), a publikacja zatrzymała umocnienie juana względem dolara. Lekko negatywny wydźwięk głównych danych został złagodzony przez lepsze od oczekiwań wrześniowe odczyty produkcji przemysłowej (6,9 proc. r/r vs. konsensus 5,8 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (3,3 proc. r/r vs. konsensus 1,7 proc. r/r). Dane potwierdzają też, że Państwo Środka znajduje się w obecnie w nieporównywalnie lepszej sytuacji gospodarczej niż jakakolwiek inna duża gospodarka na świecie. Rozpoczynający się tydzień powinien odsunąć część uwagi inwestorów z danych o COVID na świecie, sezon wynikowy w USA i Europie nabierze tempa. W UE nieco optymizmu przynoszą informacje o możliwości wycofania się rządu Johnsona z kontrowersyjnej ustawy, łamiącej ustalenia Brexitu. Na froncie amerykańskim N. Pelosi w weekend stwierdziła, że pakiet fiskalny wciąż jest realny, co obecnie oznaczałoby właściwie sojusz Demokratów ze środowiskiem Trumpa wbrew reszcie Partii Republikańskiej.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 19 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR