Chiny wrzucają drugi bieg

Produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 5,6 proc. r/r (konsensus: 5,1 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna o 0,5 proc. r/r (konsensus: 0,0 proc. r/r), po raz pierwszy w 2020 r. osiągając dodatnią dynamikę i potwierdzając obraz, który zaczął rysować się w okresie wakacyjnym, czyli znacznie większe zaawansowanie Chin w wychodzeniu z recesji niż ma to miejsce w innych głównych globalnych gospodarkach.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałkowa sesja w Europie miała nadzwyczaj spokojny przebieg, choć zakończyła się słabiej niż można było rano mieć nadzieję. Pierwsze godziny handlu to powolny, ale bardzo systematyczny ruch w dół, nie mający żadnych podstaw fundamentalnych. Jedyne publikowane rano dane, lipcowa produkcja przemysłowa w strefie euro, były minimalnie lepsze od oczekiwań (4,1 proc. m/m vs. 4 proc. m/m, rewizja za ubiegły miesiąc o 0,4 p.p. w górę). Winę za mieszane nastroje można przypisać tylko Borisowi Johnsonowi, który miał poddać pod głosowanie w parlamencie swój plan renegocjacji części umowy z UE, wywołując rozłam nawet we własnej partii. Dziś wiadomo już, że Izba Gmin zagłosowała za ustawą, otwierając drogę do kontynuacji procesu legislacyjnego dzisiaj. Główne indeksy na kontynencie oscylowały wczoraj wokół zera, WIG20 stracił 0,8 proc., sWIG80 0,4 proc., a mWIG40 symboliczne 0,01 proc. Najsilniejszy negatywny wpływ na główny indeks miały CD Projekt i LPP. Bez poważniejszych momentów zawahania przebiegła pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street, S&P500 zyskał 1,3 proc., a NASDAQ 1,9 proc., zamykając się lekko powyżej poziomów z otwarcia. Jutrzejsze posiedzenie FOMC może okazać się wszystkim, czego trzeba, by rynek amerykański powrócił do trendu wzrostowego, kontrakty futures w godzinach porannych sugerują lekkie zwyżki. Dzisiejszy kalendarz obfituje w dane, ale raczej w takie, które nie mają większego wpływu na zachowanie rynku.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Najważniejsza publikacja dnia, sierpniowe informacje z chińskiej gospodarki jest już za nami. Produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 5,6 proc. r/r (konsensus: 5,1 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna o 0,5 proc. r/r (konsensus: 0,0 proc. r/r), po raz pierwszy w 2020 r. osiągając dodatnią dynamikę i potwierdzając obraz, który zaczął rysować się w okresie wakacyjnym, czyli znacznie większe zaawansowanie Chin w wychodzeniu z recesji niż ma to miejsce w innych głównych globalnych gospodarkach. Juan znalazł się właśnie względem dolara na 16-miesięcznych maksimach, dając wsparcie innym walutom rynków wschodzących. Większość giełd w Azji rośnie, trochę zaskakująco traci Nikkei. Jest to zapewne efekt pierwszej od ośmiu lat zmiany na czele głównej partii, a niedługo rządu, ale zwycięzca partyjnych wyborów, Yoshihide Suga, jest niezwykle pozytywnie widziany przez komentatorów ekonomicznych i analityków inwestycyjnych, spośród których wielu twierdzi, że z perspektywy japońskiego rynku trudno o lepszą kandydaturę. Pomimo pozytywnych nastrojów na świecie początek sesji, napięcia na kontynencie mogą mieć dalszy negatywny wpływ na europejskie rynki akcji, szczególnie gdyby któryś z wysokich przedstawicieli UE opowiedział się za konfrontacyjną reakcją na działania rządu Johnsona.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 15 września 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • GPW w poniedziałek zaprezentuje swoją platformę crowdfundingową

  Raisemana - tak będzie nazywać się nowa platforma crowdfundingowa GPW. Więcej informacji na temat jej funkcjonowania giełda przedstawi w poniedziałek, 28 sierpnia o godz. 11:00.

 • Relacja z otwarcia IX edycji Akademii Energii – New Energy Forum

  Europejski Zielony Ład (EZŁ) to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale również spore wyzwanie. 16 września podczas New Energy Forum – wydarzenia organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, w gronie ekspertów rozmawialiśmy o różnych perspektywach spojrzenia na szanse i zagrożenia dla regionu CEE wynikające z planu zbudowania bardziej ekologicznej, integracyjnej, cyfrowej i zrównoważonej Europy, a także pomocy w wzmocnieniu jej odporności na przyszłe kryzysy.

 • Sesja w cieniu nowego rekordu zakażeń w Polsce, w grze Mercator i Grupa Kęty Spadki na GPW wyhamowały, ale raczej tylko na chwilę. Sentyment na rynku akcji wciąż jednak jest zły, a nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce dodatkowo go pogarsza. I tylko akcjonariusze Mercatora są zadowoleni.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR