Cognor podzieli rekordową dywidendę, ale wypłaci ją dopiero w 2020 r.

Omawiane walory:

Spółka hutnicza jeszcze w październiku podzieli między akcjonariuszy jedną z najwyższych dywidend w tym roku na GPW. Akcjonariusze muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, bo wypłatę gotówki zaplanowano dopiero na styczeń 2020 r.

(Fot: Spółka)

Z 70 mln zł jednostkowego zysku netto za 2018 r. Cognor Holding chce wypłacić 35,7 mln zł w formie dywidendy. Pozostała część zysku ma trafić na kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy. Stawka na jedną akcję wynosi 0,29 zł. Przy obecnym kursie stopa dywidendy sięga 17 proc. Zarząd zastrzega, że wysokość dywidendy może ulec zmianie na skutek konwersji obligacji zamiennych na akcje. Gotówka pomniejszona o należny podatek trafi do akcjonariuszy dopiero 17 stycznia przyszłego roku.

– Zwyczajne walne zgromadzenie spółki podjęło uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy w wysokości 35.690.392,51 zł, tj. 0,29 zł na jedną akcję. Jednocześnie zwyczajne walne zgromadzenie zastrzegło, iż w przypadku zmiany ilości akcji na dzień dywidendy ponad ilość istniejącą w dniu podjęcia uchwały tj. ponad 123.070.319 szt. akcji kwotę dywidendy przypadającą na 1 akcję zaokrągla się w dół do pełnych groszy, stąd kwota przeznaczona na wypłatę dywidendy w takim przypadku ulegnie stosownej zmianie – czytamy w komunikacie.

>> W obliczu presji konkurencyjnej – omówienie sprawozdania finansowego Cognor Holdingu

W ubiegłym roku Cognor wypłacił pierwszą w swojej historii dywidendę. Do podziału między akcjonariuszy trafiło 11,86 mln zł, co dało 10 groszy na akcję i stopę 5,4 proc.

Cognor Holding powstał w 1991 roku, zajmując się na początku działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 roku jest podmiotem notowanym GPW, a od roku 2006 stała się częścią większej grupy przemysłowej zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali. Obecnie jest jednostką holdingową grupy kapitałowej obejmującej kilkanaście podmiotów działających głównie na terenie Polski. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,08 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT COGNOR, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Rekordy Wall Street przyćmiły fatalny odczyt PMI, w grze PKO BP, Orlen i JSW

  Rekordy na Wall Street i rosnące europejskie indeksy są ważniejsze dla rodzimych inwestorów niż najgorsze od dekady dane z polskiego sektora przemysłowego. W poniedziałek zyskują przede wszystkim duże spółki.

 • Cognor ustalił ostateczne parametry tegorocznej dywidendy

  Hutnicza spółka wypłaci o grosz mniej na akcję z zysku za 2018 r., ale nie zmienia to faktu, że stopa dywidendy będzie grubo ponadprzeciętna. 

 • Miliard w dywidendach

  Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić ponad 1,1 mld zł. StockWatch.pl znalazł garść spółek, które przez rynkową bessę przechodzą suchą stopą, a do tego płacą ponadprzeciętną dywidendę. 

 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • Cognor miał 8,8 mln zł zysku netto, 15,1 mln zł zysku EBIT w I kw. 2019 r.

  COGNOR Holding odnotował 8,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 25,2 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs producenta wyrobów hutniczych w czwartek rano spada o ponad 4 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR