DM mBanku zaleca sprzedaż akcji Dino Polska

Omawiane walory:

Piotr Bogusz, analityk DM mBanku w sierpniowym raporcie wycenił jedną akcję operatora sieci sklepów Dino na 111,20 zł. Tymczasem kurs na GPW - w reakcji na świetne wyniki - walczy o nowe rekordy w okolicach 149 zł. 

Dino, Polska, zysk, rekomendacje, wyniki, handel

(Fot. Dino Polska)

Analityk DM mBanku zwraca uwagę, że kurs akcji Dino Polska istotnie wzrósł w tym roku, dyskontując przyspieszenie dynamiki lfl od 2Q’19 oraz wzrost inflacji cen żywności.

– Doceniamy bardzo dobry model biznesowy sieci, jednak uważamy że obecny poziom wyceny uwzględnia ambitne założenia wzrostu ignorując potencjalne ryzyka. Naszym zdaniem cel zarządu zakładający poprawę marży EBITDA o 0,1-0,2 p.p. r/r w 2019 roku będzie ambitny ze względu na: (1) rosnącą presję na marżę brutto na sprzedaży (istotny wzrost cen mięsa wieprzowego r/r, efekt bazy) oraz (2) presję kosztową (wynagrodzenia, koszty energii). Presja na rentowność może być tylko częściowo kompensowana przez wzrost lfl oraz poprawę warunków zakupowych. Nie widzimy także dalszego pola do zaskoczeń w obszarze tempa ekspansji – czytamy w raporcie.

>> Shin(Dino)kansen mknie szybciej i szybciej – omówienie sprawozdania finansowego Dino Polska po 2 kw. 2019 r.

Biuro zakłada roczną liczbę otwarć w 2019 roku na poziomie 244, czyli zbliżoną do rekordu sieci Biedronka z 2013 r. (268). Prognoza na 2020 r. zakłada przebicie rekordu i wzrost sieci o 293 nowych placówek.

– Biorąc pod uwagę rozmieszczenie centrów dystrybucyjnych, oczekujemy zagęszczenia sieci Dino w zachodniej Polsce, co może napędzać presję płacową i może prowadzić do stopniowej kanibalizacji sprzedaży – uważa analityk DM mBanku.

Na koniec czerwca br. sieć Dino tworzyło 1.056 sklepów o łącznej powierzchni sali sprzedaży 407.684 m2.

– Biorąc pod uwagę wskaźnik kapitalizacja/sklep, placówka Dino jest wyceniona drożej niż placówka Jeronimo Martins, pomimo generowania OCF niższego o około 33 proc. (średnio w latach 2019-23), co jest naszym zdaniem nieuzasadnione. Uważamy, że powyższe ryzyka nie uzasadniają wyceny na poziomie 20,2x/15,8x EV/EBITDA na lata 2019/20 – czytamy dalej.

Warto zaznaczyć, że raport powstał 13 sierpnia, czyli tydzień przed publikacją wyników za II kwartał. Wówczas jedna akcja Dino Polska kosztowała 135,90 zł. W najnowszym raporcie spółka sprawiła niespodziankę i spisała się lepiej od oczekiwań. W II kwartale zysk netto wzrósł do 105,5 mln zł z 70,5 mln zł rok wcześniej, przekraczając rynkowy konsensus na poziomie 99 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 142,23 mln zł wobec 97,69 mln zł zysku rok wcześniej, a EBITDA 181,23 mln zł wobec 124,62 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły o 37,6 proc. w skali roku do 1,94 mld zł, co było wynikiem zgodnym z rynkowymi oczekiwaniami.

Inwestorzy docenili wyniki Dino. We wtorek kurs akcji spółki rośnie o blisko 10 proc. i walczy o nowe rekordy. Kwadrans po 16:00 za jeden walor płacono 147,80 zł.

Rekomendacja dla Dino Polska powstała 13 sierpnia 2019 r. Autorem rekomendacji jest Piotr Bogusz, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem Przeglądu miesięcznego jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR