Europa się zamyka

Rynki europejskie wybiły się dołem z trwającej od tygodnia konsolidacji, tracąc od 1,4 proc. (IBEX) do 2,5 proc. (DAX) po sesji, którą trudno określić inaczej niż pełną wyprzedażą. Niezależnie od deklaracji polityków, wprowadzane na całym kontynencie ograniczenia zaczynają zbliżać gospodarki do sytuacji z wiosny, co widać także w Polsce, gdzie kolejna runda zakazów w wielu największych miastach, w tym Warszawie (podobnie zresztą jak w Paryżu czy Londynie), wejdzie od soboty.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Tym razem reakcja giełd jest oczywiście nieporównywalnie spokojniejsza, natomiast otwartym pozostaje pytanie, jak będzie wyglądała sytuacja w gospodarkach UE, w których nie będzie można liczyć na kolejne, warte od kilku do kilkunastu procent PKB programy fiskalne, szczególnie, że wdrożenie unijnego wciąż się opóźnia.

WIG20 spadł o 2,6 proc., mWIG40 o 1,8 proc., a sWIG80 o 1,5 proc. W świecących się na czerwono tabelach wyróżniały się Allegro, Dino, Mercator, a przede wszystkim Biomed-Lublin, którego notowania wzrosły o 18,5 proc., ponownie przekraczając granicę 20 zł.

Rynek amerykański cały czas się broni przed większą korektą, S&P500 spadło o 0,2 proc., a NASDAQ o 0,5 proc. i to pomimo słabych danych z rynku pracy (wzrost nowych wniosków o zasiłek o 898 tys. vs. konsensus na poziomie 845 tys.). Odporność wynika zapewne głównie z atmosfery wyczekiwania na ciąg dalszy sezonu wynikowego – o ile raporty banków są obecnie drugorzędne dla szerokiego rynku, przyszły tydzień przyniesie pierwsze ważne publikacje z sektora technologicznego. W poniedziałek sprawozdanie opublikuje IBM, w środę zrobią to Netflix i Tesla, w czwartek Intel. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie nie udają już, że wierzą w porozumienie w sprawie pakietu fiskalnego przed wyborami, skupiając się obecnie na przerzucaniu się winą za fiasko negocjacji. Prezydent Trump odgrażał się wczoraj, że ewentualne nałożenie na USA karnych ceł za nielegalną pomoc Boeingowi (po decyzji WTO) spotka się z retorsjami, ale znaczenie jego deklaracji staje się ograniczone – Unia i tak prawdopodobnie opóźni działania do okresu powyborczego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Rynki azjatyckie w większości rosną dziś po wczorajszej wyprzedaży, otwierając drogę do odbicia na starcie sesji także w Europie. Przebieg dnia będzie jednak w części zdeterminowany wystąpieniem Borisa Johnsona, który może zasugerować decyzję o rezygnacji z umowy handlowej z UE. Wczorajsza przecena funta, który pociągnął za sobą także euro, wyraźnie sugeruje ryzyko takiego scenariusza, ale nie jest on na pewno w pełni zdyskontowany.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 16 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • 29 października zapraszamy na webinar „Kapitał na rozwój – #IPO”

  Webinar "Kapitał na rozwój - #IPO" poświęcony będzie tematyce rynku IPO na warszawskim parkiecie. Eksperci z rynku opowiedzą o obecnym klimacie inwestycyjnym w obszarze transakcji IPO, a także o perspektywach rozwoju tego rynku w najbliższej przyszłości. StockWatch.pl objął webinar patronatem medialnym.

 • Produkcja stali w Polsce spadła o 20,1 proc. r/r do 0,49 mln ton we wrześniu

  Produkcja stali w Polsce wyniosła 490 tys. ton we wrześniu 2020 roku, co oznacza spadek o 20,1 proc. r/r, wynika z szacunkowych wyliczeń stowarzyszenia World Steel Association. Narastająco w okresie styczeń-wrzesień produkcja stali wyniosła 5,74 mln ton, tj. o 17 proc. mniej niż rok wcześniej.

 • Tauron wyemituje obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy

  Tauron wyemituje na polskim rynku obligacje o wartości 1 mld zł na transformację energetyczną grupy. Jest to pierwsza w Polsce emisja obligacji zrównoważonego rozwoju. Środki pozyskane z tej operacji zostaną przeznaczone na przyspieszenie realizacji Zielonego Zwrotu Taurona, w ramach którego firma zakłada, że do 2030 roku będzie produkować ponad 65 proc. energii w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE).

 • Morawiecki: Cały kraj zostaje objęty strefą czerwoną, wchodzą nowe obostrzenia

  Ze względu na wzrost liczy zakażeń i sytuację epidemiczną czerwona strefa obejmie cały kraj, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, których efekty - jak zaznaczył - mogą przyjść po 10-14 dniach.

 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR