Forte kupi od Grajewa materiały za ponad 300 mln zł

Omawiane walory: ,

Najnowsza umowa dotyczy dostaw płyt drewnopochodnych. Analitycy wskazują, że kontrakt zabezpiecza około 80 proc. oczekiwanych zakupów surowca przez producenta mebli w latach 2015-2016.

Grajewo i Forte podpisały umowę wartą 71 mln EUR (306 mln zł). Kontrakt dotyczy dostawy przez Grajewo płyt wiórowych surowych oraz laminowanych, płyt HDF surowych oraz lakierowanych. Umowa została zawarta na okres od początku 2015 roku do końca 2016 roku.

W wypadku nieodebrania przez Forte uzgodnionych kwartalnych ilości towaru umowa przewiduje karę umowną w wysokości 25 proc. wartości netto nieodebranego materiału. Identyczną karę poniesie Grajewo w sytuacji niedostarczenia uzgodnionych kwartalnych ilości towaru. Zapłata kar umownych wyłącza uprawnienia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przekraczających wysokość kar umownych.

– Raczej pozytywna wiadomość (nie znamy dokładnych formuł cenowych). Zabezpiecza około 80 proc. oczekiwanych zakupów surowca przez Forte w latach 2015-2016. Możliwość zawarcia takiej umowy była wcześniej sygnalizowana przez zarząd. – oceniają analitycy DM PKO BP.

W zeszłym miesiącu obie spółki dostały rekomendacje od analityków ING. Biuro rozpoczęło analizowanie Forte od zalecenia kupuj, a Grajewa od wskazania trzymaj. Wyznaczone ceny docelowe to odpowiednio 63,50 zł i 30,10 zł.

Po pierwszych trzech kwartałach 2014 roku Forte ma na koncie 591,96 mln zł przychodów wobec 469,89 mln zł z analogicznego okresu 2013 r. Zysk netto wzrósł z 39,1 mln zł do 55,7 mln zł. Prognoza analityków ING Securities zakłada, że czysty zysk Forte w całym 2014 roku wyniesie 77 mln zł i zwiększy się do 98 mln zł w tym roku, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie odpowiednio 818 mln zł i 944 mln zł. Natomiast Grajewo wypracowało w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku 1,15 mld zł przychodów wobec 1,08 mld zł. Towarzyszył temu spadek zysków z 137,4 mln zł do 75,9 mln zł. Na cały 2014 rok analitycy DM BDM prognozują odpowiednio 1,559 mld zł i 109,5 mln zł, a na kolejny 1,598 mld zł i 120,1 mln zł.

W piątek akcje Forte zyskują na wartości, a Grajewa zachowują się neutralnie. W zeszłym roku zaliczyły wzrost odpowiednio o 42 i 18 proc.

wykres_Grajewo_forte

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT FORTE, grajewo, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

  Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • Miłek ratuje CCC, Elektrobudowa upada, a WIG20 odbija

  Wczoraj się nie udało, ale dziś jest już duża szansa na dowiezienie odbicia do końca sesji w Warszawie. Tym razem pomaga poprawa nastrojów w Europie. Gwiazdą sesji jest CCC. Kurs Elektrobudowy załamał się po ogłoszeniu wniosku o upadłość.

 • Forte wstrzymuje produkcję we wszystkich zakładach od 24 marca do 6 kwietnia

  Producent mebli czasowo wstrzymał produkcję we wszystkich zakładach. Przerwa potrwa od 24 marca do 6 kwietnia br., ale zarząd nie wyklucza przedłużenia jej, jeżeli zaistnieje taka konieczność.

 • Epidemia wyprzedaży akcji, dwucyfrowe spadki CCC, Forte, LPP i AmRestu

  Ograniczenia wprowadzone wraz ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce biją w warszawską giełdę, szczególnie w spółki detaliczne z CCC na czele. Finansowa bazooka użyta w niedzielę przez Fed na niewiele się zdała, podobnie jak zapowiedź obniżek stóp przez RPP.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR