Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

Omawiane walory: , , ,

Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, Ergis, Echo Investment i Klabater.

jsw, ergis, echo investment, klabater, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Pierwsza połowa czwartkowych notowań na giełdzie przy ulicy Książęcej upłynęła pod znakiem niewielkich wahań indeksów, skoncentrowanych blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. W południe indeks WIG20 miał wartość 2.164 pkt. (+0,37 proc.), WIG 57.040 pkt. (+0,25 proc.), mWIG40 3.647 pkt. (+0,07 proc.), a sWIG80 11.476 pkt. (-0,12 proc.). W tym czasie drożały akcje ponad 35 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, a taniały walory 37 proc. z nich. W drugiej połowie dnia handel ma szanse się ożywić, a duże spółki powinny pociągnąć GPW w górę, w ślad za rosnącą Europą.

Na globalnych rynkach akcji wciąż utrzymują się relatywnie dobre nastroje, które dodatkowo „podkręca” udany start sezonu wyników na Wall Street. Giełdy w krajach zaliczanych do rynków wschodzących wspiera natomiast słabnący od kilku dni dolar, czemu sprzyjają rozczarowujące dane z USA, napędzające oczekiwania na dalsze cięcia stóp procentowych przez Fed.

Dziś ten katalog pozytywnych impulsów został uzupełniony przez coraz większe szanse na ostateczne porozumienie ws. brexitu, co w południe ogłosił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. To właśnie ten czynnik chwilowo spycha na drugi plan wyniki spółek i zaplanowane na dziś publikacje danych makroekonomicznych. Aczkolwiek nie jest wykluczone, że w drugiej połowie dnia to się zmieni.

Dla porządku należy wiedzieć, że w handlu przedsesyjnym akcje koncernu Alcoa drożeją o 2 proc. w reakcji na opublikowane wczoraj po sesji wyniki, notowania Netflixa idą w górę aż o 8 proc., ale IBM tanieje o 4,7 proc. Dziś dziś przed sesją na Wall Street raporty za III kwartał opublikuje Morgan Stanley i Honeywell, a po sesji Philip Morris.

Wracając do tematu brexitu, to w południe premier Wielkiej Brytanii ogłosił nowe porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 31 października, co następnie potwierdził Jean-Claude Juncker. Teraz to porozumienie muszą jeszcze zatwierdzić przywódcy Unii, a później brytyjski parlament. Jednak nawet jeżeli do tego nie dojdzie, to opcją zapasową jest przesunięcie brexitu o kolejne 3 miesiące, co wprawdzie nieco zwiększa niepewność, ale wciąż jest scenariuszem korzystnym dla rynków akcji, bo wyklucza twardy brexit.

Na tym ospałym przed południem warszawskim parkiecie pozytywnie wyróżniają się banki, z Millennium (+3 proc.) na czele. To właśnie ich indeks sektorowy najmocniej zyskuje ze wszystkich, rosnąc o ponad 1 proc. Banki wspierać może ostatnia opinia prezesa BNP Paribas Bank Polska, że szacowane początkowo na 60 mld zł koszty kredytów frankowych po wyroku TSUE, mogą być przesadzone.

Największymi maruderami sesji są koncerny energetyczne. Subindeks WIG-Energia spada o 1,3 proc., korygując ostatnie wzrosty. W indeksie najgorzej radzi sobie JSW. Akcje węglowej spółki tanieją o 2,4 proc. do 20 zł, wyraźnie zmierzając w kierunku niedawnych dołków. Wczoraj spółka poinformowała, że w III kwartale br. produkcja węgla wzrosła o 14,3 proc. w skali roku do 3,85 mln ton, ale jego sprzedaż spadła o 7 proc. do 3,31 mln zł. W raporcie JSW podała również, że w III kwartale cena sprzedawanego przez nią węgla koksowego obniżyła się o 9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, a cena węgla energetycznego o około 6 proc. Taniejący węgiel jest jednym z czynników stojących za trendem spadkowym, w jakim już od wielu miesięcy znajdują się akcje JSW.

Akcje Ergisu tanieją o 3,6 proc. do 3,17 proc., po tym jak zarząd spółki uznał, że proponowana przez Finergis Investments i Marka Górskiego w wezwaniu cena 3 zł za walor, jest ceną godziwą. Inwestorzy natomiast od początku ogłoszenia wezwania, czyli od 1 października, grają pod podniesienie tej ceny.

Kurs Echo Investment spada o 4,5 proc. do 4,40 zł, korygując ostatnie mocne wzrosty, które wywindowały notowania spółki do rekordowo wysokich poziomów. Inwestorzy uznali, że zmiany właścicielskie w spółce niosą dla niej pewne ryzyko. Wczoraj po sesji spółka poinformowała, że Echo Partners zawarł z węgierską spółką Wing przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Lisala, która jest właścicielem 55,96 proc. akcji Echo Investment.

Inwestorzy też zaczęli handel akcjami gamingowej spółki Klabater, która na NewConnect zadebiutowała we wtorek, 15 października. Pierwsze transakcje zawarto po 10,30 zł, czyli 220 proc. wyżej niż kurs odniesienia (3,20 zł). Pierwsi nabywcy akcji na rynku mają raczej nietęgie miny. Kurs otwarcia jest jak dotąd najwyższym w historii spółki. W kolejnych minutach notowania Klabatera szybko spadły do 7 zł. Po ponad trzech godzinach handlu akcje są wycenione na poziomie 9,24 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT echo, ergis, jsw, klabater, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.
 • JSW miała 209 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała 208,86 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 409,81 mln zł zysku rok wcześniej. Piątkową sesję kurs akcji producenta węgla rozpoczyna od 6-proc. przeceny.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR