Katowicka spółka windykacyjna nie wykupiła obligacji wartych 1,66 mln zł

Omawiane walory:

Katowickiej Statimie pieniędzy wystarczyło jedynie na wypłatę ostatniego kuponu. Zarząd zapewnia, że robi co może, aby jak najszybciej spłacić obligatariuszy. Według deklaracji, spółka prowadzi rozmowy z grupą zagranicznych inwestorów.

Statima nie spłaciła obligacji STA0119 (seria A) o wartości 1,66 mln zł. Obligatariusze otrzymali natomiast ostatni kupon. Termin wykupu papierów przypadał na poniedziałek. W komunikacie katowicka spółka podała jedynie, że „powodem opóźnienia jest brak zabezpieczenia wszystkich środków potrzebnych na wykup obligacji.”

Obligacje STA0119 były oprocentowane na 9 proc. w skali roku i zabezpieczone zastawem rejestrowym do 150 proc. nominału na zbiorze wierzytelności komunikacyjnych.

– Spółka zapewnia, iż dołoży wszelkich starań, aby dokonać wykupu obligacji serii A w możliwie najszybszym terminie. Spółka cały czas prowadzi intensywne działania operacyjne mające na celu odzyskiwanie zakupionych wcześniej portfeli wierzytelności, których łączna wartość nominalna wynosi ponad 400 mln zł. Ponadto w chwili obecnej prowadzone są rozmowy z grupą potencjalnych inwestorów zagranicznych, których przedmiotem jest finansowanie dalszego wzrostu i działalności operacyjnej spółki – poinformowała Statima.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Statima specjalizuje się w odzyskiwaniu należności komunikacyjnych, a mówiąc wprost, windykacji długów za jazdę „na gapę”. Spółka jeszcze pół roku temu kreśliła ambitne plany – chciała m.in. dywersyfikować biznes, uczestnicząc w przetargach na zakup wierzytelności energetycznych, telekomunikacyjnych i ubezpieczeniowych oraz rozwijać segment windykacji na zlecenie (inkaso). Zwieńczeniem tych planów miało być przeprowadzenie oferty publicznej akcji i debiut na GPW.

– Jesteśmy już obecni z obligacjami na Catalyst, a debiut na GPW byłby dopełnieniem naszego związku z rynkiem kapitałowym, w którym dostrzegamy doskonałe źródło finansowania wzrostu. Termin przeprowadzenia oferty, jak i jej parametry uzależnione są od warunków rynkowych – mówił jeszcze w sierpniu 2018 r. prezes Michał Konieczny.

Do debiutu ostatecznie nie doszło. Plany zorganizowania oferty publicznej pokrzyżowała ubiegłoroczna bessa na GPW oraz afera GetBack. Statima wciąż jest obezna na rynku obligacji Catalyst, gdzie notowane są papiery STA0419 (95 proc. w. nom.) i STA1219 (100 proc. w. nom.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Statima, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR