Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Kolejna upadłość na Catalyst, Jedynka SA liczy na układ

Opublikowano: 2014-02-22 16:08:14

Lakoniczny komunikat operatora sieci sklepów spożywczych rozwiał wątpliwości dotyczące ostatniej przeceny obligacji JED0415. W piątek Jedynka SA złożyła do sądu wniosek. To 2. po spółce Orzeł Opony upadłość na Catalyst w tym tygodniu i 10. w nieco ponad czteroletniej historii rynku długu.

Piątkowe oferty kupna obligacji Jedynki na Catalyst opiewały na 50 proc. w. nom. (Fot. materiały spółki)

W sobotni poranek gorzką pigułkę do przełknięcia zaserwowała swoim obligatariuszom spółka Jedynka SA. Według najnowszych doniesień, zarząd operatora sieci sklepów spożywczych w piątek (21 lutego) złożył w rzeszowskim sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Komunikat w tej sprawie jest bardzo lakoniczny i nie podaje przyczyn podjętej decyzji ani dalszych zamiarów.

Sygnały o problemach finansowych spółki pojawiały się już wcześniej. W połowie lutego Jedynka poinformowała o ustanowieniu przez sąd tymczasowego nadzorcy sądowego. Jego rolą jest zabezpieczenie majątku spółki w związku z złożonym wnioskiem wierzyciela Frega Frejowski, Garbol Sp. j. w Kielcach. Z kolei w październiku ubiegłego roku wniosek o upadłość układową spółki złożyły Zakłady Mięsne Herman. Wówczas celem wniosku było wywarcie presji na handlowej spółce do uregulowania wzajemnych zobowiązań. Ostatecznie pismo zostało po kilku dniach wycofane z sądu.>> O szczegółach informowaliśmy tutaj.

Aktualnie inwestorzy znają jedynie wyniki za I półrocze 2013 r. W tym okresie spółka wypracowała 32 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 27,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na poziomie netto wzrósł w ujęciu r/r z 660 tys. zł do 1,98 mln zł. Na poziomie operacyjnym wystąpiła podobna tendencja – zysk wzrósł z 1,93 mln zł do 3,15 mln zł. Na koniec czerwca zobowiązania długoterminowe opiewały na kwotę 15,9 mln zł, z czego 6,2 mln zł to kredyty i pożyczki, a 9 mln zł to dług w obligacjach. Zobowiązania krótkoterminowe wynosiły 18,3 mln zł – lwia część to kredyty i pożyczki.

>> W ubiegłym roku Jedynka tylko raz spóźniła się w wypłatą kuponu od obligacji. >> Raport: Fatalny rok dla obligacji, zbyt wielu emitentów zawiodło.

Jedynka SA wchodzi w skład brandu Południowa Grupa Kapitałowa. W ramach sieci działają obecnie 24 placówki, o łącznej powierzchni ponad 8 tys. m2. Sklepy zlokalizowane są na terenie dużych osiedli mieszkaniowych w Rzeszowie (18) oraz w Boguchwale, Kolbuszowej i Zakopanem. Spółka prowadziła także sprzedaż internetową, ale ten kanał dystrybucji aktualnie nie działa.

(Źródło: strona internetowa Jedynka SA)

Spółka na Catalyst posiada jedną serię obligacji o wartości nominalnej 9 mln zł i terminem wykupu w kwietniu 2015 roku. Papiery są zabezpieczone hipoteką o wartości do 18,1 mln zł na obiekcie sportowym należącym do Polalmako Sp. z o.o. Warto przypomnieć, że ku zdziwieniu obligatariuszy środki z tytułu ostatniego, październikowego kuponu pojawiły się na kontach dwa dni przed terminem (2 października). Kłopoty Jedynki mocno odbiły się na wycenie obligacji JED0415, która na przestrzeni miesiąca spadła z 93,7 do 87,98 proc. w. nom. W piątek nie zawarto ani jednej transakcji na papierach spółki, a zlecenia kupna i sprzedaży ustawiły się na poziomie 50 i 55 proc. w. nom. >> Najważniejsze parametry obligacji JED0415 sprawdzisz tutaj.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku