Komunikacja emitentów obligacji z rynkiem wymaga dalszej poprawy

Ostatnie wpadki emitentów obligacji z brakiem wykupu skłoniły nas do zaproponowania zmiany w regulaminie rynku obligacji Catalyst przez wprowadzenie dodatkowego obowiązku awizowania wypłaty kuponu lub wykupu.

Za nami najgorszy tydzień w historii rynku obligacji Catalyst. Z trzech planowanych wykupów żaden nie doszedł w pełni do skutku. Problemy dotyczą papierów o wartości ponad 18 mln zł. Na czarną listę wpisali się w ten sposób Gant, Miraculum oraz Widok Energia, dołączając do dużego już grona spółek, które nie wywiązały się ze swoich przyrzeczeń danych obligatariuszom.

Oprócz niezwrócenia inwestorom powierzonych środków, dodatkowo wychodzi na wierzch kompletna porażka polityki informacyjnej spółek. Pierwsze komunikaty dotyczące incydentu pojawiły się wieczorem po terminie planowanego wykupu. Zaskoczeni inwestorzy musieli na własną rękę szukać informacji co się dzieje z ich pieniędzmi. Zdaniem StockWatch.pl taka sytuacja jest niedopuszczalna i szkodzi reputacji całego rynkowi papierów dłużnych, który w tym roku będzie obchodził czwarte urodziny. Historia zna nawet taką sytuację, gdzie spółka o braku środków na wykup obligacji informowała dopiero kilka dni po terminie. Skandaliczna była też postawa spółki Jedynka SA, która twierdziła, że… zapomniała przelać środki tytułem wypłaty kuponu.

Inwestorzy w poszukiwaniu informacji wspierają się na dedykowanym forum obligacji w StockWatch.pl, mogą też próbować kontaktować się z KDPW. Przy okazji każdego takiego incydentu dostrzegamy zwiększoną aktywność obligatariuszy i staramy się im pomóc w dotarciu do źródeł informacji, poszukujących informacji na temat aktualnej sytuacji.

>> Na temat obligacji piszemy kompleksowo. >> Kluczowe informacje na temat papierów dłużnych znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Mając na uwadze nasilenie w ostatnim czasie niepokojącego trendu problemów z wypłatą kuponów lub wykupem papierów, proponujemy wprowadzenie obowiązku informowania raportem bieżącym na dzień przed wykupem obligacji lub płatnością o gotowości do realizacji przelewu. W sytuacji jakichkolwiek przeszkód emitent powinien wytłumaczyć powody, a w wypadku braku takiego raportu, ponieść karę finansową.

Inwestowanie w papiery dłużne nie jest wolne od ryzyka. Jednak trzeba pracować nad poprawą przejrzystości i funkcjonowania rynku, aby nie przylepiło się do niego miano śmieciowego. Spółka doskonale wie, czy ma środki na spłatę zobowiązań i jeżeli nie, powinna natychmiast poinformować rynek o zmaterializowaniu się ryzyka kredytowego emitenta. Proponowane rozwiązanie powinno poprawić sytuację inwestorów indywidualnych na rynku Catalyst. Naszą propozycję przesyłamy Zarządowi GPW mając nadzieję, iż podobnie jak w wypadku postulatów dotyczących NewConnect, zostanie ona wzięta pod uwagę.

>> Część z naszych postulatów dotyczących alternatywnego rynku GPW już na początku czerwca wejdzie w życie. >> 10 postulatów inwestorów indywidualnych dla nowego szefa GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR