StockWatch.pl

Kruk dostał rekomendację z kolejną niebotyczną wyceną

Omawiane walory:

DM PKO BP wydał rekomendację wysokich lotów windykacyjnej grupie Kruk. Biuro spodziewa się dalszej poprawy wyników spółki, a wśród stymulatorów wzrostu wymienia rekordowe inwestycje w 2016 r. i rozwój na nowych rynkach.

Analitycy DM PKO BP zainicjowali rekomendowanie akcji Kruka od zalecenia kupuj. Cenę docelową wyznaczono na 211 zł. Raport powstał przy kursie 187 zł.

Biuro podkreśla, że windykacyjna grupa Kruk jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowo-Wschodniej z ambicją bycia wiodącym graczem w Europie Zachodniej. Zdaniem analityków, nowe inwestycje przełożą się na kontynuację poprawy wyników spółki w średnim terminie, przynosząc 9 proc. CAGR zysku netto w latach 2015-2020. W raporcie założono, że w 2016 r. Kruk zainwestuje około 900 mln zł w portfele wierzytelności. To prawie dwukrotnie więcej niż średnia za ostatnie 5 lat, co w ocenie autorów rekomendacji przełoży się na istotną poprawę wyników w 2016 (+13 proc. r/r) oraz w 2017 (+10 proc.). Prawie połowę inwestycji w 2016 r. stanowi portfel na rynku wtórnym od P.R.E.S.C.O oraz wspólna inwestycja w Rumunii z IFC. Szansą są też nowe rynki.

– Kruk dokonał pierwszych inwestycji na rynku niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Mając na uwadze sukcesy spółki w ekspansji zagranicznej (Rumunia, Czechy, Słowacja), z optymizmem patrzymy na perspektywy spółki w Europie Zachodniej. O ile w krótkim terminie ekspansja zagraniczna wiąże się z dodatkowymi kosztami (co obciąża bieżące wyniki), w dłuższym terminie obecność na nowych rynkach poszerzy skalę działalności i pozwoli na bardziej optymalną alokację inwestycji pod względem geograficznym. – ocenia DM PKO BP.

>> Wcześniejsze rekomendacje dla Kruka wraz ze statystyką skuteczności >> znajdziesz na stronie analitycznej spółki w StockWatch.pl

Wsparciem dla wyników Kruka powinno być też otoczenie makroekonomiczne. Dobra sytuacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ma szansę wspierać poziomy odzysków z portfeli wierzytelności. W Polsce dodatkowym czynnikiem wspierającym dochody mniej zamożnych gospodarstw domowych będzie prosocjalna polityka rządu, w tym głównie prorodzinny program 500+. Biuro prognozuje, że w tym roku zysk netto spółki wyniesie 231 mln zł wobec 204 mln zł z 2015 r. Na 2017 rok założono natomiast 255 mln zł. Po I kwartale tego roku na liczniku Kruka jest już 60 mln zł czystego zysku – wzrost ponad 20 proc. >> Więcej o wynikach, planach i bieżących wydarzeniach w Kruku znajdziesz w dedykowanym serwisie inwestorskim pod tym linkiem.

Systematycznie poprawiające się wyniki napędzają notowania Kruka. W tym roku akcje spółki zyskały ponad 10 proc. W skali ostatniego roku zwyżka sięga 25 proc., a trzyletnia stopa zwrotu przekracza 190 proc.

wykres_KRUK

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR