Kruk dostał rekomendację z kolejną niebotyczną wyceną

Omawiane walory:

DM PKO BP wydał rekomendację wysokich lotów windykacyjnej grupie Kruk. Biuro spodziewa się dalszej poprawy wyników spółki, a wśród stymulatorów wzrostu wymienia rekordowe inwestycje w 2016 r. i rozwój na nowych rynkach.

Analitycy DM PKO BP zainicjowali rekomendowanie akcji Kruka od zalecenia kupuj. Cenę docelową wyznaczono na 211 zł. Raport powstał przy kursie 187 zł.

Biuro podkreśla, że windykacyjna grupa Kruk jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowo-Wschodniej z ambicją bycia wiodącym graczem w Europie Zachodniej. Zdaniem analityków, nowe inwestycje przełożą się na kontynuację poprawy wyników spółki w średnim terminie, przynosząc 9 proc. CAGR zysku netto w latach 2015-2020. W raporcie założono, że w 2016 r. Kruk zainwestuje około 900 mln zł w portfele wierzytelności. To prawie dwukrotnie więcej niż średnia za ostatnie 5 lat, co w ocenie autorów rekomendacji przełoży się na istotną poprawę wyników w 2016 (+13 proc. r/r) oraz w 2017 (+10 proc.). Prawie połowę inwestycji w 2016 r. stanowi portfel na rynku wtórnym od P.R.E.S.C.O oraz wspólna inwestycja w Rumunii z IFC. Szansą są też nowe rynki.

– Kruk dokonał pierwszych inwestycji na rynku niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Mając na uwadze sukcesy spółki w ekspansji zagranicznej (Rumunia, Czechy, Słowacja), z optymizmem patrzymy na perspektywy spółki w Europie Zachodniej. O ile w krótkim terminie ekspansja zagraniczna wiąże się z dodatkowymi kosztami (co obciąża bieżące wyniki), w dłuższym terminie obecność na nowych rynkach poszerzy skalę działalności i pozwoli na bardziej optymalną alokację inwestycji pod względem geograficznym. – ocenia DM PKO BP.

>> Wcześniejsze rekomendacje dla Kruka wraz ze statystyką skuteczności >> znajdziesz na stronie analitycznej spółki w StockWatch.pl

Wsparciem dla wyników Kruka powinno być też otoczenie makroekonomiczne. Dobra sytuacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ma szansę wspierać poziomy odzysków z portfeli wierzytelności. W Polsce dodatkowym czynnikiem wspierającym dochody mniej zamożnych gospodarstw domowych będzie prosocjalna polityka rządu, w tym głównie prorodzinny program 500+. Biuro prognozuje, że w tym roku zysk netto spółki wyniesie 231 mln zł wobec 204 mln zł z 2015 r. Na 2017 rok założono natomiast 255 mln zł. Po I kwartale tego roku na liczniku Kruka jest już 60 mln zł czystego zysku – wzrost ponad 20 proc. >> Więcej o wynikach, planach i bieżących wydarzeniach w Kruku znajdziesz w dedykowanym serwisie inwestorskim pod tym linkiem.

Systematycznie poprawiające się wyniki napędzają notowania Kruka. W tym roku akcje spółki zyskały ponad 10 proc. W skali ostatniego roku zwyżka sięga 25 proc., a trzyletnia stopa zwrotu przekracza 190 proc.

wykres_KRUK

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • COVID-19 obniżył kwartalny wynik Kruka o ponad 125 mln zł

  Wrocławska spółka windykacyjna potwierdziła wcześniejsze szacunki. Po negatywnej aktualizacji wyceny pakietów wierzytelności KRUK zanotował 62 mln zł straty netto w I kwartale.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Agnieszka Kułton i Iwona Słomska odchodzą z zarządu Kruka

  Ze względów zdrowotnych rezygnację ze stanowiska członka zarządu złożyła Agnieszka Kułton odpowiedzialna za obszar zarządzania wierzytelnościami. Natomiast Iwona Słomska złożyła rezygnację z powodów osobistych. Piotr Krupa zarekomendował radzie nadzorczej, aby do zarządu dołączył Piotr Kowalewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR