Kruk: Działamy w czołówce światowych firm z branży finansów

Omawiane walory:

Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o najnowszych wynikach spółki, prowadzonych inwestycjach i planach dalszego rozwoju działalności.

StockWatch.pl: Ostatnie miesiące to dla Kruka okres gigantycznych inwestycji. W pierwszym półroczu na nowe portfele wierzytelności wydaliście Państwo ponad 700 mln zł, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w całym zeszłym roku. Czy spółka jest gotowa do sprawnej obsługi tak dużej liczby spraw?

Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA: Zdecydowanie tak. Uruchomiliśmy nowe centrum operacyjne w Pile oraz intensywnie rozwijamy struktury w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. W efekcie zatrudnienie w całej Grupie Kruk zbliża się do 3 tysięcy osób. Wielkość inwestycji po pierwszym półroczu jest rekordowa i udało nam się nabyć interesujące nas portfele w sześciu krajach, w których działamy. Nowe inwestycje wpłyną na wynik finansowy już tego roku, ale warto pamiętać, że aktywa te maja długoterminowy charakter i wpływać będą na wyniki grupy jeszcze przez wiele lat. Wracając do tego roku, to przed nami jeszcze kilka miesięcy, a my cały czas jesteśmy aktywni w poszukiwaniu odpowiednich portfeli dla nas.

W 700 mln zł inwestycji nie jest uwzględniona jeszcze jednak transakcja, realizowana we współpracy z Bankiem Światowym. Jaki będzie zakres działań Kruka w ramach tego projektu?

To była największa i najbardziej prestiżowa transakcja w historii rumuńskiego rynku, a także jedna z najważniejszych w historii Kruka. Konsorcjum złożone z Kruka oraz International Finance Corporation, część Banku Światowego, przejęło portfel wierzytelności konsumenckich o wartości nominalnej 2,6 mld zł. Przedsięwzięcie sprawiło, że Kruk dołączył do czołówki światowych firm z branży finansów. Grupa Kruk jest współinwestorem w portfel oraz będzie serwisować cały portfel w imieniu Banku Światowego i własnym.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

W kwietniu udało się też dopiąć akwizycję dużego portfela od Presco Group. Czy to właśnie pod to przejęcie otworzyliście Państwo w maju oddział w Pile?

Do Piły sprowadziło nas przeznaczenie i zbieg sprzyjających okoliczności. W procesie nabywania portfela wierzytelności od Grupy P.R.E.S.C.O., szczegółowo już planowaliśmy obsługę nowych klientów i rozważaliśmy różne alternatywy rozbudowy naszej organizacji. Postawiliśmy na pomysł, żeby zbudować od podstaw nowy oddział właśnie w Pile, a do procesu rekrutacji zaprosić m.in. osoby, które poprzednio pracowały w P.R.E.S.C.O. Tym samym Piła stała się naszym drugim centrum operacyjnym w Polsce. Już w kwietniu zatrudnialiśmy tam 80 osób, a liczba naszych pracowników od tego czasu rośnie.

W czerwcu Kruk kupił duży portfel na rynku włoskim. Na tym rynku działacie Państwo jednak w innym modelu i serwis portfela powierzyliście lokalnym podmiotom. Dlaczego?

Rynek włoski należy do tych o największym potencjale w Europie. Już dziś widzimy, że może on być silnym motorem napędowym dla wzrostu naszych wyników w przyszłości. W czerwcu znacząco zwiększyliśmy skalę działalności pozyskując portfel, o wartości nominalnej 1,5 mld zł, od jednego z najdłużej działających banków na świecie, a jednocześnie jednego z największych we Włoszech – banku Monte dei Paschi di Siena. Nasza strategia się nie zmienia i budujemy własne struktury we Włoszech. Proces ten jednak wymaga czasu i aby móc obsługiwać naszych nowych klientów, nawiązaliśmy współpracę z doświadczonymi podmiotami na rynku włoskim. Z jednej strony mamy zapewniony serwis, a z drugiej możemy wymieniać się doświadczeniami. Nie możemy też wykluczyć, że budowa organizacji może być też zrealizowana poprzez akwizycje lokalnych podmiotów, które pasowały by do naszej kultury organizacyjnej i misji. Włochy są atrakcyjnym rynkiem dla nas i w połączeniu z nasza prougodową strategią będą jednym z czynników dalszego dynamicznego rozwoju grupy.

Kolejny ważny kierunek to Rumunia. Do tej pory średnie ceny portfeli wierzytelności na tym rynku były niższe niż w Polsce, ale w pierwszym półroczu tendencja się odwróciła. Czym spowodowany jest ten efekt i na ile jest trwały?

Wyższa średnia cena w pierwszym półroczu była efektem większej podaży portfeli zabezpieczonych hipotecznie, które zazwyczaj są droższe niż portfele niezabezpieczone. Ceny wierzytelności detalicznych niezabezpieczonych, czyli najbardziej przez nas preferowanych, pozostawały na podobnym poziomie co w poprzednich latach. Oczekujemy dużej aktywności banków w sprzedaży wierzytelności w kolejnych kwartałach we wszystkich segmentach.

W II kwartale roku odnotowaliście Państwo rekordowe spłaty od osób zadłużonych. Odzyski były o 8,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, ale wartość portfela urosła w międzyczasie o przeszło 50 proc. Skąd taka dysproporcja przyrostów i spadek poziomu spłat w relacji do wartości portfela?

Wartość bilansowa portfela istotnie wzrosła zwłaszcza w drugim kwartale 2016 roku, w wyniku rekordowych inwestycji na poziomie niemal 670 mln zł. Portfele, które przejęliśmy w tym kwartale nie wygenerowały jeszcze istotnych spłat, ale jest to zgodne z charakterystyką tego rodzaju aktywów. Na bilansie wykazywana jest wartość aktywa, które w spłatach jest rozłożone w czasie i będzie przynosić wpływy jeszcze przez kolejne kilka, kilkanaście lat.

(Fot: mat. prasowe)

(Fot: mat. prasowe)

Choć przychody w ostatnim kwartale były wyższe o niemal 20 proc. to na poziomie operacyjnym Kruk odnotował spadek zysku, głównie przez wysokie obciążenia podatkami i opłatami. Co konkretnie spowodowało wzrost kosztów i jak wyglądałaby dynamika wyników oczyszczonych ze zdarzeń jednorazowych?

Wyniki Kruka były obciążone wyższymi kosztami procesów sądowo-komorniczych oraz podatkami o charakterze jednorazowym. Zdecydowaliśmy się m.in. uwzględnić w wynikach, poprzez aktualizacje przyszłych przepływów, dodatkowe opłaty wynikające z naliczenia podatku VAT przez komorników za ich usługi. Nie spodziewam się, żeby zdarzenia, które miały negatywny wpływ na wynik w II kwartale powtórzy się w przyszłości.

Nowy podatek bankowy dotknął też Kruka, który prowadzi także działalność pożyczkową. Jak mocno rzutuje on na wyniki i czy pozwala utrzymać rentowność segmentu?

Działalność pożyczek Novum funkcjonuje dzisiaj przede wszystkim jako ważny element w prokonsumeckim procesie, jaki realizuję Grupa Kruk. Pożyczkę finansową oferujemy części naszych klientów, którzy praktycznie spłacili swoje zobowiązanie. Nawet klienci z pozytywną historią mogą mieć problem z dostępem do produktów oferowanych przez banki. Przy naszym prokonsumeckim podejściu budujemy z naszymi klientami bliskie relacje, poprzez które zgłaszane są potrzeby na finansowanie. Jednocześnie widzimy, że sytuacja materialna uległa zmianie i że regularnie spłacali nam dawne zobowiązania. Dlatego możemy zaoferować im dopasowany do nich produkt. Klienci doceniają fakt, że pokładamy w nich dużo zaufania i traktujemy po partnersku. Na dzisiaj działalność Novum ma relatywnie niewielką skalę 20-30 mln zł w porównaniu do ponad 2 mld zł aktywów portfelowych Grupy Kruk, ale duży potencjał wzrostu wraz z możliwością wyjścia na otwarty rynek. Co do samych wyników Novum to ten rok będzie trudniejszy, ze względu na wspomniany przez Pana podatek, aczkolwiek i tak z uwagi na wspominaną komplementarność usług oraz potencjał, chcemy go dalej rozwijać.

Czy w tym roku uda się utrzymać dotychczasowy trend wzrostowy zysku netto?

Patrząc na nasze dotychczasowe wyniki w pierwszym półroczu, czyli spłaty na poziomie 446 mln zł oraz rekordowe inwestycje, jestem dobrej myśli. Grupa Kruk, polska firma z Wrocławia, jest już dzisiaj mocno rozwijającym się przedsiębiorstwem w siedmiu krajach i w dalszym ciągu chcemy sukcesywnie realizować strategie.

Duże inwestycje i szybki rozwój to ciągłe zapotrzebowanie na kapitał. W pierwszym półroczu wyemitowaliście Państwo trzy serie obligacji w ramach oferty publicznej o łącznej wartości 265 mln zł. Czy na drugą połowę roku planowane są kolejne oferty?

Do końca września planujemy wyemitować jeszcze 35 mln zł w ramach emisji publicznej. W dniach 23-29 września trwają zapisy na obligacje w placówkach PKO BP i BDM. Mamy nadzieję, że tym samym zamkniemy III program emisji obligacji. Jednocześnie chcemy rozwijać współpracę z inwestorami indywidualnymi i już 19 września uchwaliliśmy kolejny program. Jego łączna wartość nominalna wyniesie maksymalnie 500 mln zł. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii możemy zaoferować inwestorom indywidualnym obligacje denominowane także w euro. Liczymy, że trafimy z tą ofertą do licznej niszy inwestorów, zainteresowanych inwestycją w tej walucie.

Już po zamknięciu kwartału Kruk dokonał także pierwszej prywatnej emisji obligacji w euro. Dlaczego dopiero teraz wprowadziliście Państwo obcą walutę do pasywów, bo przecież na rynkach zagranicznych działacie już od wielu lat?

Decyzja o rozszerzeniu emisji prywatnej o obligacje denominowane w euro była podyktowana dynamicznym rozwojem Kruka na rynkach Europy Zachodniej: w Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. To nasze pierwsze rynki z walutą euro, na których działamy stosunkowo krótko. Przypomnę, że pierwsze portfele w Niemczech kupiliśmy w 2015 roku i było to kilka miesięcy przed pierwszymi inwestycjami we Włoszech i Hiszpanii. Tak naprawdę największe inwestycje są dopiero przed nami, dlatego już teraz przygotowujemy bazę finansowania. W przyszłości z pewnością będziemy się przesuwać w kierunku finansowania denominowanego w euro w związku z rosnącym znaczeniem Europy Zachodniej w naszej działalności.

Dziękuję za rozmowę.

Polecane linki:
>> Odwiedź stronę internetową grupy Kruk
>> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl
>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie
>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl
>> Zobacz analizę najnowszego raportu Kruka przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR