StockWatch.pl

Kruk kupił w Hiszpanii duży portfel wierzytelności od Grupy Carrefour

Omawiane walory:

Windykacyjna grupa zamknęła drugą ważną inwestycję na rynku hiszpańskim. Wartość nominalna przejętego właśnie portfela wierzytelności to ponad 800 mln zł.

Kruk zawarł właśnie umowę nabycia portfela wierzytelności konsumenckich w Hiszpanii od Grupy Carrefour – Servicios Financieros Carefour, EFC. Jego wartość nominalna to 183 mln euro, czyli ok. 807 mln zł.

Spółka rozpoczęła działalność w Hiszpanii w grudniu ubiegłego roku. W kwietniu 2016 roku spółka kupiła pierwszy portfel wierzytelności od hiszpańskiego banku BIGBANK AS Consumer Finance. Wartość nominalna transakcji wyniosła 3 mln euro, czyli około 13 mln zł.

– Zamknęliśmy drugą inwestycję Kruka w Hiszpanii. Jest ona dla nas bardzo ważna z punktu widzenia wielkości portfela oraz zainwestowanej kwoty, zwłaszcza że jest to dużo większa inwestycja od poprzedniej w tym kraju. To istotny krok w kierunku naszego dalszego rozwoju na jednym z największych w Europie rynków wierzytelności. Hiszpańskie banki i instytucje finansowe przejawiają wysoką skłonność do sprzedaży portfeli wierzytelności nieregularnych. Patrząc na nasze dotychczasowe dokonania oraz przetargi, które aktualnie prowadzone są na rynku, wierzę, że największe inwestycje w tym kraju są dopiero przed nami. Równolegle pracujemy nad budową organizacji. Nie wykluczamy wzmocnienia tego procesu poprzez akwizycję zewnętrznej spółki serwisującej wierzytelności. – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

>> Zobacz omówienie sprawozdania finansowego Grupy Kruk po wynikach za III kwartał 2016 r.

W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku grupa zainwestowała łącznie 936 mln zł w 60 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 6,4 mld zł. Nakłady wzrosły o 220 proc. w ujęciu r/r. Dodatkowo po zamknięciu III kwartału Kruk nabył na rynku włoskim portfel spraw o łącznej wartości nominalnej 930 mln euro, czyli około 4 mld zł. Grupa działa na siedmiu rynkach Starego Kontynentu. Oprócz Polski są to wspomniana Hiszpania oraz Czechy, Niemcy, Rumunia, Słowacja i Włochy. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

Spółka myśli już o kolejnych inwestycjach i w tym celu rusza z piątą w tym roku emisją obligacji. Od czwartku inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy w ramach emisji publicznej o wartości nominalnej 40 mln zł. Oferta obejmie 400 tys. papierów dłużnych serii AF1 po cenie emisyjnej i wartości nominalnej 100 zł/sztuka. Zapisy można składać na min. jedną obligację. Oprocentowanie oferowanych w grudniowej emisji papierów jest zmienne i wynosi WIBOR 3M plus marża 3,15 p.p., co w obecnych warunkach daje oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 4,88 proc. w skali roku. 

wykres_kruk

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR