Kruk przeciera szlak do najwyższej ligi instytucji finansowych na świecie

Omawiane walory:

Piotr Krupa, prezes Kruk SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wynikach spółki, inwestycjach i planach dalszego rozwoju.

StockWatch.pl: Kruk zaraportował kolejny imponujący kwartał. Przy rekordowych przychodach, w ujęciu rok do roku poprawiliście Państwo wynik operacyjny o 75 proc., a zysk netto uległ podwojeniu. Jaki czynnik zdecydował o takiej dynamice wzrostu z i tak już wysokich poziomów?

Piotr Krupa: Kontynuujemy nasz dynamiczny wzrost. Głównym katalizatorem tego wzrostu jest wysoki poziom spłat z portfeli nabytych, który drugi kwartał z rzędu przekroczył 200 mln zł. To zasługa kilku czynników: wysokich i dobrych inwestycji w poprzednich latach, rosnącego zainteresowania naszą ofertą ugód i rozłożenia zadłużenia na raty, sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej na wszystkich rynkach oraz naszych wewnętrznych inicjatyw poprawiających efektywność obsługi już zakupionego portfela. Przypominam, że od początku działalności nabyliśmy portfel wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 24,6 mld zł. To ogromny potencjał do generowania dalszych wzrostów. Wystarczy powiedzieć, że dziś kwartalnie odzyskujemy więcej, niż w całym 2010 roku.

Jednak porównując najnowsze wyniki do poprzedniego kwartału, porównanie wypada skromniej. Choć przychody są wyższe od uzyskanych w poprzednim okresie, to spłaty i wynik netto uległy drobnemu regresowi. Spółka nie ma zauważalnej sezonowości, skąd więc taki efekt?

Należy zwrócić uwagę, że w drugim kwartale zanotowaliśmy wysoką spłatę z obsługiwanego portfela korporacyjnego w Polsce. Tego typu sprawy mogą generować nieregularnie pojawiające się wysokie wpłaty również w przyszłości. Jeśli spojrzymy wyłącznie na portfele konsumenckie, wszystkie nasze rynki geograficzne wygenerowały solidny wzrost kwartał do kwartału.

W lipcu Kruk nabył pierwsze wierzytelności na rynku niemieckim. W ilu przetargach startowaliście zanim udało się kupić pierwsze portfele?

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Piotr Krupa, prezes grupy Kruk SA.

Zanim nabyliśmy pierwszy portfel, wzięliśmy udział w kilku przetargach zbierając cenne doświadczenie, co później pozwoliło nam wybrać portfel na start. Byliśmy tutaj bardzo selektywni i chcieliśmy dobrze zaadresować ryzyka związane z pierwszym portfelem. Podobnie chcemy działać na każdym nowym rynku, na który planujemy wejść. Nie mamy presji na szybki zakup portfela.

Czym różni się działalność w Niemczech od prowadzonej w Polsce i pozostałych Waszych kierunkach, tj. w Rumunii, Czechach, czy na Słowacji? Czy coś Was tam zaskoczyło, szczególnie na minus względem wcześniejszych oczekiwań?

Nie zauważamy istotnych różnic, które wymagałyby zmiany naszego podejścia do prowadzenia biznesu. Wręcz przeciwnie, wiele doświadczeń zebranych w Polsce, Rumunii, Czechach i na Słowacji możemy teraz wykorzystać w Niemczech. Najważniejsze jest jednak, że podobnie jak w innych krajach, nasza strategia prougodowa spotkała się z pozytywnym przyjęciem wśród osób zadłużonych oraz partnerów biznesowych. Mam przekonanie, że wprowadzamy nową jakość na niemiecki rynek zarządzania wierzytelnościami. Liczę, że podobnie będzie w Hiszpanii i we Włoszech.

Przy okazji wyników Kruk potwierdził, że trwają badania kolejnych dużych europejskich rynków – Hiszpanii i Włoch. O pierwszym z nich była mowa już wcześniej, ale wtedy wygrał rynek niemiecki. Co zdecydowało o takiej właśnie kolejności?

W pierwszej kolejności chcielibyśmy wchodzić na duże, konsumenckie rynki z wysokim potencjałem podaży wierzytelności dziś i w przyszłości. Wszystkie trzy wymienione rynki spełniają to kryterium i potencjalnie mogą stać się motorami wzrostu, zwiększając zakres możliwości inwestycyjnych Grupy Kruk. Przesunięcie w czasie wejścia na nowe rynki w Hiszpanii i Włoch względem Niemiec nie ma tutaj dużego znaczenia, a przeważyła bliskość geograficzna do naszego zachodniego sąsiada. W ostatecznym rozrachunku oczekuję, że wszystkie trzy rynki okażą się wygranymi, a my dostarczymy inwestorom dalszy wzrost wartości spółki.

Pod koniec kwartału gruchnęła wiadomość o podejściu do przejęcia portfela wierzytelności od PRESCO. Cenę maksymalną transakcji określono na 220 mln zł. Jakiej jakości jest nabywany portfel? Jaka będzie Pana zdaniem ostateczna cena? Kiedy domkniecie tę transakcję?

Zgodnie z listem intencyjnym, sprzedaż portfela o wartości nominalnej 2,7 mld zł nastąpi za cenę nie większą niż 220 mln zł, pomniejszoną o uzgodnione w umowie korekty. Pracujemy nad sprawnym zamknięciem tej transakcji, ale przede wszystkim chcemy zrobić to dobrze, a nie szybko. Nie czujemy presji, żeby koniecznie zamknąć transakcję jeszcze w tym roku, bo bieżący rok, patrząc na inwestycje i spłaty po trzech kwartałach, już możemy uznawać za udany.

Co ta transakcja znaczy dla oceny rynku wierzytelności w Polsce? Pamiętajmy, że Best łączy się Kredyt Inkaso, a mniejsi konkurenci mają kłopoty. Czyżby konsolidacja i oczyszczenie rynku?

Liczymy, że transakcja przyczyni się do rozwoju wtórnego obrotu wierzytelnościami w Polsce i zachęci inne firmy do współpracy. Najważniejsi międzynarodowi gracze są już obecni w Polsce, dlatego spodziewamy się takich procesów bardziej na poziomie nabywanych portfeli, a nie przejęć innych podmiotów z branży. Może się to odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze, banki będą sprzedawać coraz większe portfele, co wykluczy z rynku mniejszych graczy, którzy nie będą w stanie pozyskać odpowiedniego finansowania. Po drugie, mniejsze podmioty mogą widzieć w sprzedaży portfeli na rynku wtórnym ciekawą alternatywę do długoletniej obsługi. Gdy po kupującej stronie jest większy podmiot z branży o bardziej efektywnej skali, to transakcja będzie atrakcyjna dla obu stron.

W tym roku wydaliście Państwo na nowe portfele 292 mln zł w porównaniu do 571 mln zł w roku 2014. Do tego prawdopodobnie dojdzie portfel wierzytelności od banku PKO BP o wartości nominalnej 718 mln zł. Jakiego typu wierzytelności zawiera i ile maksymalnie zamierza Pan za niego zapłacić?

Zgadza się, 21 października wygraliśmy przetarg na zakup portfela wierzytelności mieszanych o wartości nominalnej 718 mln złotych od banku PKO BP. Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji zapisów w umowie. O szczegółach dotyczących portfela, w tym o zapłaconej cenie poinformujemy rynek w stosownym raporcie bieżącym po jej podpisaniu. Jeśli do tego dojdzie, będzie to trzeci największy pod względem wartości nominalnej portfel wierzytelności nabyty przez Grupę Kruk.

Jak przebiegają przygotowania do projektu z IFC? Jakie kwoty inwestycji wchodzą w rachubę i w jakim stopniu Kruk będzie partycypował w tym projekcie?

Nasza rumuńska spółka z Grupy Kruk została wybrana przez International Finance Corporation (organizację należącą do World Bank Group) na partnera operacyjnego w potencjalnym projekcie inwestycyjnym zakupu dużego portfela wierzytelności. Podobnie jak w przypadku umów z PRESCO oraz PKO BP, jesteśmy w trakcie negocjacji umowy i nie możemy podać szczegółów. To jeden z najważniejszych projektów kiedykolwiek prowadzonych w Grupie Kruk. Uważam, że zamknięcie transakcji będzie oznaczać trwałe wejście naszej Grupy do najwyższej ligi instytucji finansowych na świecie.

Dziękujemy za rozmowę.

Polecane linki:
>> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl
>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie
>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl
>> Zobacz analizę najnowszego raportu Kruka przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR