StockWatch.pl

Mocne odbicie na GPW. Po wynikach gorąco na JSW i 11 bit studios

Omawiane walory: , , ,

Poprawa nastrojów na globalnych giełdach stała się przyczynkiem do wzrostowego odbicia w Warszawie. W piątek rosną wszystkie polskie indeksy. Negatywnym bohaterem sesji jest spadająca o kilka procent Jastrzębska Spółka Węglowa.

Marcin Kiepas

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów reformy amerykańskich podatków, a także mocne wzrosty Cisco i Wal-Martu, zawróciły wczoraj indeksy na Wall Street na ścieżkę hossy, poprawiając jednocześnie nastroje na rynkach globalnych. Również w Warszawie, gdzie piątkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów wszystkich indeksów. Po dwóch godzinach handlu WIG20, który jeszcze wczoraj znalazł się na 3-miesięcznych minimach, rósł o 0,9 proc. do 2.432,3 pkt. W tym samym czasie WIG zyskiwał 0,7 proc. i miał wartość 62.745,2 pkt., mWIG40 rósł o 0,4 proc. do 4.756,1 pkt., a sWIG80 o 0,5 proc. do 13.885,1 pkt.

Poranne wzrosty indeksów to typowa korekta. Rynek w górę prowadzą przede wszystkim duże spółki. W indeksie WIG20 najwięcej zyskuje Cyfrowy Polsat (+2,8 proc.), a za nim jest mBank, PZU, Lotos i PKO BP, których akcje drożeją po 1,9 proc. Wśród największych spółek najmocniej jednak wyróżniają się walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Tanieją one aż o 6,1 proc. do 87,81 zł, spadając dziś już do 84,63 zł. Przecena jest reakcją na rozczarowujące wyniki finansowe węglowej spółki. W III kwartale zysk netto JSW ukształtował się na poziomie 360,4 mln zł wobec 139 mln zł straty netto rok wcześniej, podczas gdy przychody wzrosły o 19,2 proc. rok do roku do 1,99 mld zł. Wyniki te były sporo gorsze od oczekiwań. Zysk aż o 34,7 proc., a przychody o 8,1 proc.

notowania

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

Wyniki kwartalne napędzają też notowania Polwaksu. Akcje spółki chemicznej drożeją o 1,1 proc. do 10,50 zł. W III kwartale Polwax zarobił netto 8,1 mln zł, co oznacza spadek o 3,6 proc. w skali roku, ale jest wynikiem o 1,7 proc. lepszym od oczekiwań. Przychody wzrosły o 4,5 proc. rok do roku do 94,9 mln zł i były o 6,4 proc. wyższe od konsensusu.

Chudy kwartał ma za sobą 11 bit studios, czyli wydawca m.in. gry This War of Mine. W okresie lipiec-wrzesień spółka ta odnotowała 0,83 mln zł straty netto wobec 1,34 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody zaś spadły do 2,73 mln zł z 5,23 mln zł przed rokiem. Piątkowy handel na akcjach producenta gier rozpoczął się od poziomu 155 zł wobec 159,60 zł w czwartek na zamknięciu, po czym kurs osunął się do 9-miesięcznego dołka na 153 zł, żeby następnie zacząć rosnąc i po ponad godzinie handlu akcje kosztowały 163,50 zł (+2,4 proc.).

notowania

W III kwartale zysk netto Ipopema Securities nieznacznie spadł, bo o 2,2 proc. w skali roku, do 0,87 mln zł, a przychody wzrosły o 12,2 proc. do 23,09 mln zł. Akcje brokera tanieją dziś o 2,6 proc. do 1,50 zł, ale handel na nich jest śladowy.

Dziś dwie nowe rekomendacje spłynęły dla Neuki. Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli rekomendację dla tej spółki do kupuj z trzymaj, podtrzymując cenę docelową na poziomie 296 zł. Nieco mniej optymistycznie nastawieni są analitycy Domu Maklerskiego PKO BP, którzy wprawdzie podnieśli swoją rekomendację do trzymaj ze sprzedaj, ale obniżyli cenę docelową do 249 zł z dotychczasowych 300 zł. W piątek akcje Neuki drożeją o 3,8 proc. do 261,95 zł, kontynuując zapoczątkowany przed tygodniem zwrot w górę.

Warto też przypomnieć, że dziś rozpoczynają się zapisy na sprzedaż akcji Synthosu po cenie 4,78 zł (obecnie 4,77 zł) w wezwaniu ogłoszonym przez FTF Galleon SA. Wezwanie potrwa do 18 grudnia br.

Poranne, korekcyjne nastroje na GPW, mają szanse utrzymać się do końca dnia. Szczególnie, że wspiera je poprawa nastrojów na rynkach globalnych, a w kalendarium brak jest publikacji mogących odwrócić nastroje. Nie doprowadzą do tego bowiem, ani polskie październikowe dane o płacach (godz. 14:30; prognoza: 6,6 proc. R/R) i zatrudnieniu (godz. 14:30; prognoza: 4,5 proc.), ani też raporty za amerykańskiego rynku nieruchomości o wydanych pozwoleniach (godz. 14:30; prognoza: 1,247 mln) i rozpoczętych budowach domów (godz. 14:30; prognoza: 1,19 mln) w październiku.

W przyszłym tygodniu wciąż wyniki kwartalne będą jednym z głównych tematów kształtujących nastroje na warszawskiej giełdzie raporty finansowe opublikuje m.in. Asseco Poland (poniedziałek), LPP, AmRest (wtorek), CD Projekt, CI Games (środa), Enea, Bogdanka i Qumak (czwartek). Nastroje będą też budowane w oparciu o dane makroekonomiczne. Z polskiej gospodarki napłyną m.in. raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a ze świata wstępne odczyty listopadowych indeksów PMI, indeks Ifo, a także minutki FOMC i ECB.

Dzisiejsze wzrosty na GPW oraz poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, nie powinna jednak przysłaniać tego, że ogólne nastroje w Warszawie nie są najlepsze, chętnych do kupna akcji nie ma zbyt wielu, a ostatnie spadki zaowocowały sygnałami sprzedaży na wykresach wszystkich indeksów. Stąd też jedynie nowe rekordy na parkietach w Nowym Jorku, Frankfurcie i Tokio, mogą odroczyć w czasie scenariusz silniejszej wyprzedaży na GPW, jaki obecnie rysuje się na wykresach poszczególnych indeksów.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, jsw, polwax, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR