Netflix może dziś zatopić Wall Street

Omawiane walory:

Wtorkowa sesja wyglądała niestety jako preludium do tego, co możemy zobaczyć dzisiaj. Indeksy europejskie przez cały dzień utrzymywały się na niewielkich minusach, ale spadki przyspieszyły po amerykańskim otwarciu. FTSE100 straciło 0,6 proc., DAX 0,7 proc., a IBEX nawet 1 proc. Porównywalnie zachowywała się polska giełda, WIG20 spadł o 0,6 proc., mWIG40 o 0,9 proc., sWIG20 o 0,2 proc. Wyraźnie wzrosły obroty na dużych spółkach, sięgnęły około 800 mln zł. Załamanie wśród średnich spółek kontynuowały Energa i Enea.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Po wtorkowym załamaniu lekko odbił funt. Izba Lordów poparła poprawkę, której celem jest zablokowanie możliwości, by kolejny premier mógł wywołać „twardy Brexit” poprzez zawieszenie parlamentu. Korekta wzrostowa może niestety być chwilowa, Boris Johnson, który wciąż wydaje się twardym faworytem na to stanowisko, utrzymuje na razie dość ostrą retorykę. Z jednej strony brak wystarczającego poparcia nawet w Partii Konserwatywnej może ograniczać jego determinację do wyjścia z UE w tym roku, z drugiej będzie jednak osłabiał jego pozycję w negocjacjach z Unią.

Indeksy w USA otwierały się w okolicach zera, ale od początku rozpoczęły marsz w dół, by po nieudanej próbie odbicia zakończyć dzień na sesyjnych dołkach. Dobre wyniki w sektorze bankowym nie utrzymały sentymentu na długo. Wprawdzie wystarczyły, by US Bancorp oraz BNY Mellon zamknęły się ponad dwuprocentowymi zwyżkami, a najważniejszy Bank of America zyskał 0,7 proc., ale sektor finansowy ewidentnie nie nadaje obecnie tonu na Wall Street, m.in. dlatego, że z raportów jasno wynika, że zmiana polityki monetarnej będzie wywierała silną presję na wynik odsetkowy (BofA, którego to dotyczy w największym stopniu, obniżył wczoraj prognozy na kolejne kwartały). Tematem dnia był raport CSX, spółki kolejowej, która zaprezentowała bardzo złe wyniki, sugerując załamanie w transporcie. Akcje winowajcy staniały o 10,3 proc., prowadząc do załamania na indeksach DJIA Tranportation (-3,6 proc.) oraz S&P Industrials (-2,2 proc.).

Netflix w notowaniach posesyjnych stracił blisko 12 proc. (Źródło: Google)

Istnieją jednak poważne obawy, że to zaledwie preludium przed dniem dzisiejszym, po tym, jak akcje Netflix odnotowały dwucyfrowe spadki w handlu posesyjnym po publikacji raportu. Najbardziej zszokował analityków spadek liczby subskrybentów w USA o 130 tys., ale ich łączny wzrost o 2,8 mln był niewiele ponad połową tego, co przewidywano. Dane całkowicie potwierdzają elastyczność popytu na usługi spółki (szczególnie złe liczby notowano na rynkach, gdzie rewidowano ceny pakietów) i są bardzo złą informacją w przededniu rozpoczynającej się walki z konkurencją w postaci innych platform, zwłaszcza tą Disneya, która będzie prawdopodobnie wyraźnie tańsza. Sytuacji nie łagodzi IBM, który odnotował 5-proc. wzrost przychodu w biznesie „chmurowym”, ale w całości wyglądał nieco słabiej z uwagi na silnego dolara (60 proc. przychodu spółki pochodzi spoza USA) i na poziomie zagregowanym osiągnął dynamikę przychodów na poziomie -6,7 proc. r/r. Zysk okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań, ale spółka w handlu posesyjnym straciła 1,3 proc.

Bardzo źle w godzinach porannych zachowuje się Nikkei, które w momencie pisania komentarza spada o ponad 2 proc. 0,6-0,7 proc. tracą giełdy w Szanghaju i Hong Kongu, a Wall Street Journal donosi, że rozmowy amerykańsko-chińskie stoją w miejscu. Wciąż nie ma szczegółów obietnicy Donalda Trumpa z Osaki, że część amerykańskich firm będzie mogła sprzedawać podzespoły do Huawei.

Europę czekają dziś zapewne około procentowe spadki w pierwszych godzinach handlu, kluczowe jest jednak, czy po wejściu do gry USA zostanie podjęta próba odbicia, czy rozpocznie się prawdziwa wyprzedaż. O ile sytuacji nie uratuje Microsoft, a w Europie być może SAP, zatrzymanie korekty w ciągu dwóch ostatnich sesji w tym tygodniu będzie bardzo trudne.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 18 lipca 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Netflix, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR