Odwrót od złota i franka, giełdy szarpnęły w górę

Omawiane walory:

Szwajcarski Bank Centralny ustalił minimalny poziom wymiany franka do euro na poziomie 1,20. Wyznaczony cel został na parze EUR/CHF osiągnięty w 15 minut, złoty błyskawicznie umocnił się o prawie 30 groszy.

Bank Centralny zapowiedział, że jest gotowy kupować zagraniczne waluty w nieograniczonych ilościach aby bronić swojej decyzji. Zaskoczone rynki zareagowały bardzo pozytywnie: indeksy giełdowe natychmiast wystrzeliły. WIG20 w kilka minut zyskał blisko jeden procent. Inwestorzy błyskawicznie odwrócili się też od złota, jego kurs momentalnie spadł poniżej 1900 dolarów za uncję.

Sytuacja zaczyna przypominać tę z początku lat dziewięćdziesiątych, rozgrywającą się pomiędzy Bankiem Anglii a Georgem Sorosem. Wtedy bank przegrał ze spekulantem, teraz nie jest wykluczone, że za jakiś czas rynek będzie próbował przetestować też Bank Szwajcarii. Poziom 1,20 na parze EUR/CHF może stać się nowym celem dla funduszy hedgingowych.  Na razie na rynkach zapanował optymizm, jednak problemy strefy euro i gospodarki amerykańskiej nie zniknęły dzięki jednej decyzji o charakterze czysto interwencyjnym. Wcale nie jest przesądzone, czy akcje nagle zaczną cieszyć się zainteresowaniem inwestorów w dłuższym terminie. Faktem jest, że wiele spółek jest znacząco niedowartościowanych i rynek czeka na sygnał odwrócenia trendu.

Na nagle zazielenionej sesji najmocniej zyskuje Getin Bank, który ma najwięcej kredytów denominowanych we franku w swoim portfelu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR