PCC Exol przejął amerykańską firmę za blisko 40 mln zł

Omawiane walory:

Przejęcie ma być sposobem pozyskania know-how i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Chemiczna spółka chce w ten sposób zwiększyć udział w segmencie surfaktantów specjalistycznych.

Spółka z branży chemicznej poinformowała o kupnie 100 proc. udziałów firmy działającej na rynku amerykańskim – PCC Chemax. Cena nabycia udziałów to 39,4 mln zł. Amerykańska firma dostarcza rozwiązania oraz produkty m.in. dla branży rafineryjno-wydobywczej, obróbki metalu, branży budowlanej i branży włókienniczej. W portfolio spółki znajduje się ok. 300 produktów. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych z emisji akcji uchwalonej 8 stycznia na WZA. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

– Dzięki przejęciu PCC Chemax bardzo wzmacniamy się w obszarze R&D. (…) Dzięki temu będziemy mogli rozszerzyć ofertę o nowe produkty oraz rozpocząć sprzedaż na nowych rynkach, co z kolei umożliwi nam zwiększenie udziału w segmencie surfaktantów specjalistycznych. – poinformował Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol (cyt. PAP).

Wyniki przejętej firmy będą konsolidowane w sprawozdaniach finansowych PCC Exol. Na podstawie wstępnych danych finansowych PCC Chemax Inc. w 2012 roku osiągnął 26,1 mln USD przychodów ze sprzedaży, 2,1 mln USD EBITDA oraz 1,1 mln USD zysku netto. Suma bilansowa PCC Chemax Inc. na koniec grudnia 2012 r. wyniosła 12,7 mln USD, a zadłużenie bankowe 2,7 mln USD.

PCC Exol w sierpniu zadebiutował na głównym parkiecie. Cena emisyjna akcji została ustalona na 1,29 zł, ale kurs już na starcie otworzył się na 1,31 zł i szybko zdobywał coraz wyższe poziomy. Spółka okazała się najlepszą inwestycją wśród wszystkich debiutów na głównym parkiecie w 2012 roku. PCC Exol znacząco różni się od już notowanych na rynku głównym spółek. Obecnie jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem surfaktantów, czyli środków powierzchniowo czynnych o wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Substancje te są używane m.in. do produkcji środków czystości, higieny osobistej oraz kosmetyków.

>> Wynik PCC Exol można porównać jedynie do Bogdanki, której akcje podrożały o blisko 130 proc. >> Oferty prywatyzacyjne idą jak woda, ale rzadko dają dobrze zarobić.

Na wtorkowej sesji akcje chemicznej spółki tanieją o niecałe 1,5 proc. Jeden walor jest wyceniany na 3,49 zł. Od początku swojej obecności na giełdzie kurs PCC Exol wzrósł o ponad 150 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pccexol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

  Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

 • HH Technology pozwał PCC Exol w zw. z naruszaniem patentu dot. alkoksylatów

  PCC Exol otrzymał od Sądu Okręgowego we Wrocławiu zawiadomienie o rozprawie w związku z pozwem złożonym przez HH Technology Corp. HH Technology wnosi w nim m.in. o nakazanie PCC EXOL zaniechania naruszania zastrzeżeń patentu nr 210255 "Sposób wytwarzania alkoksylatów i urządzenie do realizacji tego sposobu".

 • 8 ekspresowych dywidend do zgarnięcia w maju

  W maju jest szansa nie tylko na szybkie, ale też pokaźne dywidendy. StockWatch.pl znalazł 8 spółek, które w przyszłym miesiącu podzielą i błyskawicznie wypłacą akcjonariuszom ubiegłoroczne zyski.

 • PCC Exol proponuje 0,09 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  PCC Exol chce przeznaczyć kwotę 15,538 mln zł na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, co daje 0,09 zł na jedną akcję.

 • HH Technology złożył zażalenie na decyzję sądu dot. PCC Rokita i PCC Exol

  HH Technology wniósł do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 28 stycznia 2019 r., oddalające wnioski o zabezpieczenie roszczenia o zaniechanie naruszenia patentu nr 210255 „Sposób wytwarzania alkoksylantów i urządzeń do realizacji tego sposobu", złożone przeciwko PCC Rokita oraz PCC Exol.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR