StockWatch.pl

PCC Exol przejął amerykańską firmę za blisko 40 mln zł

Omawiane walory:

Przejęcie ma być sposobem pozyskania know-how i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Chemiczna spółka chce w ten sposób zwiększyć udział w segmencie surfaktantów specjalistycznych.

Spółka z branży chemicznej poinformowała o kupnie 100 proc. udziałów firmy działającej na rynku amerykańskim – PCC Chemax. Cena nabycia udziałów to 39,4 mln zł. Amerykańska firma dostarcza rozwiązania oraz produkty m.in. dla branży rafineryjno-wydobywczej, obróbki metalu, branży budowlanej i branży włókienniczej. W portfolio spółki znajduje się ok. 300 produktów. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych z emisji akcji uchwalonej 8 stycznia na WZA. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

– Dzięki przejęciu PCC Chemax bardzo wzmacniamy się w obszarze R&D. (…) Dzięki temu będziemy mogli rozszerzyć ofertę o nowe produkty oraz rozpocząć sprzedaż na nowych rynkach, co z kolei umożliwi nam zwiększenie udziału w segmencie surfaktantów specjalistycznych. – poinformował Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol (cyt. PAP).

Wyniki przejętej firmy będą konsolidowane w sprawozdaniach finansowych PCC Exol. Na podstawie wstępnych danych finansowych PCC Chemax Inc. w 2012 roku osiągnął 26,1 mln USD przychodów ze sprzedaży, 2,1 mln USD EBITDA oraz 1,1 mln USD zysku netto. Suma bilansowa PCC Chemax Inc. na koniec grudnia 2012 r. wyniosła 12,7 mln USD, a zadłużenie bankowe 2,7 mln USD.

PCC Exol w sierpniu zadebiutował na głównym parkiecie. Cena emisyjna akcji została ustalona na 1,29 zł, ale kurs już na starcie otworzył się na 1,31 zł i szybko zdobywał coraz wyższe poziomy. Spółka okazała się najlepszą inwestycją wśród wszystkich debiutów na głównym parkiecie w 2012 roku. PCC Exol znacząco różni się od już notowanych na rynku głównym spółek. Obecnie jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem surfaktantów, czyli środków powierzchniowo czynnych o wyjątkowo szerokim zastosowaniu. Substancje te są używane m.in. do produkcji środków czystości, higieny osobistej oraz kosmetyków.

>> Wynik PCC Exol można porównać jedynie do Bogdanki, której akcje podrożały o blisko 130 proc. >> Oferty prywatyzacyjne idą jak woda, ale rzadko dają dobrze zarobić.

Na wtorkowej sesji akcje chemicznej spółki tanieją o niecałe 1,5 proc. Jeden walor jest wyceniany na 3,49 zł. Od początku swojej obecności na giełdzie kurs PCC Exol wzrósł o ponad 150 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pccexol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR