Polenergia tanieje przez odpisy i odwołane prognozy wyników

Omawiane walory:

Wartość odpisów sięga 55 mln zł i ma związek z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie farm wiatrowych. W konsekwencji spółka odwołała tegoroczną prognozę wyników i nie planuje publikacji prognoz na kolejne lata.

Po Enerdze i PGE na dokonanie odpisów zdecydowała się Polenergia (PEP). Spółka decyzję tłumaczy wejściem w życie 15 lipca 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Odpisy dotyczą projektów farm, które nie mają pozwolenia na budowę, a które z uwagi na nowe przepisy dotyczące minimalnych odległości elektrowni od zabudowań nie mogą być kontynuowane. Jednocześnie dokonano odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu sprzedaży projektu farmy wiatrowej. W sumie łączna ich kwota to 55 mln zł i mają charakter bezgotówkowy. Odpisy obciążą wynik operacyjny i zostaną uwzględnione w sprawozdaniu za I półrocze 2016 r. Publikację zaplanowano 10 sierpnia.

Równolegle z dokonaniem odpisów spółka odwołała tegoroczne prognozy. Nie planuje także publikacji prognozy wyników na kolejna lata. 

– Spółka na bieżąco analizuje zmieniające się dynamicznie otoczenie regulacyjne, w tym zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz zmiany wynikające z aktów wykonawczych do tej ustawy, które nie zostały jeszcze wydane i wpływ wspomnianych regulacji na działanie spółki i jej wyniki finansowe. W chwili obecnej, z uwagi na brak rozporządzeń wykonawczych, nie jest możliwe, dokonanie kompleksowej oceny wpływu nowych regulacji na spółkę i konieczności dokonania ewentualnych dalszych odpisów. – podała spółka w raporcie.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

W odwołanej prognozie spółka zakładała 233,3 mln zł skorygowanego zysku EBITDA i 52,1 mln zł skorygowanego zysku netto. Po I kwartale 2016 Polenergia zanotowała odpowiednio 87,1 mln zł i 38,6 mln zł, co oznaczało wzrost o 33 proc. i 35 proc. w ujęciu r/r. Natomiast analitycy DM PKO BP założyli w ostatniej rekomendacji z maja wypracowanie 243 mln zł zysku EBITDA i 59 mln zł czystego zysku. Biuro wówczas zalecało kupno akcji z wyceną na poziomie 24,50 zł. Dziś akcje spółki rynek wycenia poniżej 12 zł. W skali ostatnich 3 miesięcy akcje straciły na wartości 44 proc., a od początku roku przecena sięgnęła 57 proc. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Polenergii

wykres_pep

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmiana na stanowisku prezesa Polenergii

  Jacek Głowacki zrezygnował ze stanowiska prezesa Polenergii. Rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa Michała Michalskiego.

 • W wezwaniu Dominiki Kulczyk na Polenergię zawarto transakcje na 655.286 akcji

  W wyniku wezwania ogłoszonego przez Dominikę Kulczyk oraz Mansa Investments zawarto transakcje na 655.286 akcji spółki Polenergia, podało pośredniczące w wezwaniu Santander Biuro Maklerskie.

 • Wezwanie PGE na akcje Polenergii spaliło na panewce

  Polska Grupa Energetyczna wycofała się z kupna akcji Polenergii. Fiasko wezwania nie jest żadną niespodzianką. Dominika Kulczyk, która kontroluje 50,2 proc. akcji Polenergii już wcześniej zapowiedziała, że nie odpowie na ofertę.

 • Dominika Kulczyk wzywa na brakujący pakiet Polenergii po 20,50 zł za akcję

  Dominika Kulczyk oraz kontrolowana przez nią Mansa Investments wezwali do sprzedaży 22,63 mln akcji Polenergii, stanowiących 49,8 proc. ogólnej liczby głosów po 20,50 zł sztuka, podał pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski BZ WBK. Informacja o wezwaniu wywindowała kurs akcji w okolice oferty. W poniedziałek na zamknięciu sesji za jeden walor Polenergii płacono 20,40 zł.

 • Analiza techniczna 4 spółek w ciekawej sytuacji technicznej

  Bessa wśród małych i średnich spółek trwa w najlepsze, a inwestorzy nerwowo spoglądają na topniejący dystans do kolejnych kluczowych wsparć. Krzysztof Borowski specjalnie dla StockWatch.pl wytypował cztery parkietowe misie, których kursy akcji tego lata mogą skutecznie postawić się rynkowym trendom.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR