Poniedziałkowe rozczarowanie

Wczorajsza sesja zdecydowanie nie przebiegła w Europie ani w USA po myśli byków. Po wysokich porannych otwarciach rynki europejskie szybko zaczęły się osuwać i kontynuowały ruch w dół niemal do końca dnia.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Główny pozytywny czynnik wpływający po weekendzie na sentyment, wiara, że zgodnie ze słowami prezydenta Trumpa jego gabinet osiągnie porozumienie z Demokratami w sprawie pakietu fiskalnego, a Republikanie w Senacie „w końcu” je zaakceptują zaczęła w końcu słabnąć, szczególnie w obliczu determinacji części GOP, by głosować za znacznie uboższym, wartym około 500 mld USD rozwiązaniem. Wielka Brytania odrzuciła propozycję powrotu do stołu negocjacyjnego z UE, oczekując większych ustępstw ze strony Brukseli przed rozpoczęciem rozmów. Główne rynki Europie zamykały się finalnie w większości lekko pod kreską, DAX stracił 0,4 proc., a FTSE100 0,6 proc. 0,4 proc. wyniósł spadek WIG20, ale mWIG40 zyskał 0,1 proc., a sWIG80 1 proc. Poza Allegro wsparciem dla głównego indeksu była energetyka po tym jak PGE ogłosiło nową strategię, która dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltanikę ma doprowadzić do wzrostu udziału OZE w portfelu do 50 proc. w 2030 roku oraz neutralności klimatycznej w 2050 roku. W mWIG-u wyróżniały się Ciech (+8,6 proc.), Kruk (+5,5 proc.) i Inter Cars (+4,3 proc.), a wśród małych spółek Airway (+29,7 proc.) i Forte (+5,6 proc.).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 spadło o 1,6 proc., a NASDAQ o 1,7 proc., po sesji, która przyniosła kontynuację równi pochyłej. Rynek, który dał się przekonać, że „błękitna fala” to dobry dla rynku akcji rezultat wyborów, źle reaguje na rosnące szanse Republikanów, by utrzymać większość w Senacie. Pod wyraźną presją znajdowała się czołówka sektora technologicznego, mimo że jej wyniki będą publikowane dopiero w przyszłym tygodniu – bodźcem mogła się okazać realizacja zysków rekordowo dużych pozycji na opcjach call na czołowe spółki IT. Pierwszym poważnym sprawdzianem dla tego segmentu będą sprawozdania Netflixa i Tesli po środowej sesji, po czwartkowej raport opublikuje Intel. Publikacje FAAMG rozpoczną się w przyszły wtorek od Microsoftu. Bloomberg zwraca dziś uwagę, że w ostatnich tygodniach dodatnie rewizje oczekiwań co do zysków na najbliższe 12 miesięcy wcale nie wyglądały korzystnie dla NASDAQ-u, na którego komponentach były mniejsze niż w przypadku S&P500, a indeks mimo to zachowywał się lepiej.

Rynki azjatyckie zachowują się dziś spokojnie, Shanghai Composite i Sensex znajdują się w godzinach porannych nawet nad kreską, ale Europa rozpocznie zapewne dziś dzień od strat. Pomimo wczorajszego osłabienia dolara zawodzi złoto, znajdujące się niewiele powyżej 1900 USD/ou. po wczorajszej próbie wybicia. Nastroje nie sprzyjają także złotemu, a kurs USD/PLN powrócił do okolic 4,58, z których zawrócił w piątek.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 20 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR