Problemy GetBacku i debiut OncoArendi w centrum uwagi na GPW

Na warszawskiej giełdzie niezmiennie tematem numer jeden pozostaje GetBack, podczas gdy na świecie pierwszoplanową rolę odgrywają wyniki amerykańskich spółek. W tle zaś mamy debiut OncoArendi Therapeutics.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się mizernie. Na szczęście dobre nastroje na pozostałych rynkach i wzrosty głównych europejskich indeksów przeważyły na nastrojach przy Książęcej. Po godzinie handlu WIG20 rośnie o 0,7 proc., mWIG40 o 0,4 proc. i jedynie sWIG80 traci 0,2 proc.

GetBack, pomimo że jego notowania są zawieszone, wciąż straszy. W środę agencje ratingowe przypomniały inwestorom o „śmieciowych” ratingach dla obligacji tej spółki. Dziś natomiast Quercus TFI poinformował, że GetBack nie wykupił obligacji za 5,5 mln zł, które pierwotnie miały być wykupione 13 kwietnia, a później 18 kwietnia. Rynek zareagował na to wyprzedażą akcji Quercusa, które na otwarciu potaniały do 3,77 zł z 3,89 zł wczoraj na koniec dnia, żeby następnie wrócić do poziomu ze środy.

Problemy Quercusa spowodowane sytuacją z GetBackiem sprawiają, że na drugi plan schodzą opublikowane dziś wyniki tego pierwszego. W I kwartale zysk Quercusa spadł o 12,5 proc. rok do roku do 6,3 mln zł, natomiast przychody ze sprzedaży obniżyły się o 7,4 proc. w skali roku do 24,8 mln zł.

Problemy z obligacjami GetBack mogą też odbić się czkawką na notowaniach Idea Banku i Getin Noble Banku – oba banki sprzedawały obligacje windykatora.>> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Skoro było o GetBack to teraz słowo o działającym w tej samej branży Kruku. Otóż środowe walne uchwaliło wypłatę dywidendy w wysokości 5 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 25 kwietnia, a jej wypłata nastąpi 2 dni później. W czwartek akcje Kruka drożeją o 0,6 proc. do 244,40 zł.

12 najciekawszych propozycji dywidendowych z I połowy kwietnia >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dywidendę z zysku za 2017 rok chce też wypłacić Inter Cars (0,71 zł na akcję), Wielton (0,25 zł na akcję) i Atende (0,22 zł na akcję).

Dziś na giełdzie zadebiutowała spółka OncoArendi Therapeutics, której działalność koncentruje się na poszukiwaniu innowacyjnych leków. To trzecia spółka debiutująca na głównym rynku w tym roku i 478 spółka notowana na giełdzie. Na otwarciu akcje podrożały o 6,6 proc. do 30,90 zł, żeby następnie wybić się do 32 zł, po czym spadły poniżej 29 zł, czyli ceny z oferty.

W dalszym ciągu natomiast słabo radzi sobie firma The Dust, która zadebiutowała na New Connect w poniedziałek. Wprawdzie dziś akcje tego producenta gier na urządzenia mobilne kosztują 7,43 zł i są droższe o 4,65 proc. niż wczoraj, ale jednocześnie są o 38 proc. tańsze niż wynosił kurs odniesienia (12 zł). Dodajmy, że w swej krótkiej historii obecności na NewConnect akcje te nie osiągnęły ceny 12 zł. Najwyżej były notowane po 11,20 zł.

Spokojnie inwestorzy przyjęli informację o odejściu z dniem 1 sierpnia Jorgena Bang-Jensena z funkcji prezesa spółki P4. Kurs Play rośnie dziś o 0,3 proc. do 32,48 zł.

Zmiana władzy ma miejsce też w Mostostalu Warszawa. Prezes spółki, Andrzej Goławski, który kierował nią od listopada 2015 roku, złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Akcje Mostostalu dziś tanieją o 1 proc. do 5,80 zł, pozostają jednak w 3-tygodniowej konsolidacji po silnych wzrostach w końcówce marca.

Grupa Azoty zarobiła netto w całym 2017 roku 489 mln zł, co jest wynikiem o 55 proc. lepszym niż rok wcześniej, ale też zgodnym z wcześniej podanymi przez spółkę szacunkami. Przychody w tym okresie zaś wzrosły o ponad 7 proc. rok do roku do 9,62 mld zł. Akcje Grupy Azoty drożeją o 0,9 proc. do 57,40 zł.

W I kwartale br zysk netto Grupy Kęty obniżył się o 2,6 proc. w skali roku do 53,3 mln zł i był nieznacznie niższy niż wcześniejsze szacunki podane przez firmę. Przychody natomiast wzrosły o 12,2 proc. do 674,8 mln zł. Akcje Grupy Kęty dziś rosną o 2,8 proc. do 347,50 zł, po tym jak wczoraj ich notowania podskoczyły aż o 6,5 proc., wykonując zwrot po wcześniejszym wyznaczeniu dwuletniego dołka. Zważywszy, że ten skok notowań odbył się na dużym obrocie, więc jest duża szansa, że 3-miesięczny trend spadkowy właśnie się zakończył.

Akcje Amiki Wronki drożeją o 0,16 proc. do 127,20 zł. Notowania lekko wspiera informacja, że Aviva OFE przekroczyła próg 5 proc. w akcjonariacie spółki.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W czwartkowym kalendarium dominują raporty z Polski. O godzinie 10:00 zostaną opublikowane marcowe dane o produkcji przemysłowej (prognoza: 2,9 proc. R/R), inflacji producenckiej (prognoza: 0,0 proc. R/R) i i koniunkturze konsumenckiej. Na świecie wydarzeniem będzie zaś przedpołudniowa publikacja marcowych danych o sprzedazy detalicznej w Wielkiej Brytanii (prognoza: 2 proc. R/R), które będą analizowane w kontekście prawdopodobieństwa majowej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii, a także popołudniowe raporty z USA nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 230 tys.) oraz indeksy Fed z Filadelfii (prognoza: 20,1 pkt.) i wskaźników wyprzedzających (prognoza: 0,3 proc.). Warto też śledzić co do powiedzenia ma Brainard (godz. 14:00) i Quarles (godz. 15:30) z Fed.

Dane makro i wystąpienia członków Fed będą jednakże tylko tłem dla wyników spółek z Wall Street, które obecnie są zdecydowanie tematem numer jeden na światowych giełdach i pozostaną nim przez minimum jeszcze kolejny tydzień. Wczoraj po sesji raport finansowy za I kwartał br. opublikowała Aloca. Koncern wypracował w tym okresie 150 mln dolarów zysku netto, czyli 80 centów na jedną akcję. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze jednorazowym zysk na akcję wyniósł 77 centów i był o 22 proc. wyższy od oczekiwań. Był też wyższy niż zakładali analitycy, którzy prognozowali 68 centów zysku na jedną akcję. Przychody w omawianym okresie wzrosły zaś do 3,1 mld dolarów z 2,7 mld dolarów rok wcześniej, co było już wynikiem zgodnym z szacunkami.

Wczoraj w handlu posesyjnym, w reakcji na wyniki, akcje Alcoa podrożały o 4,65 proc. do 62,16 dolarów, po tym jak w czasie regularnej sesji podrożały one o 4,06 proc. do 59,40 dolarów i były najdroższe od 2008 roku.

Dziś kolejne firmy z Wall Street pochwalą się wynikami. Przed startem notowań za oceanem uczyni to Bank of NY Mellon i Philip Morris International. Przypomnijmy, że to jest bardzo udany sezon wyników amerykańskich spółek. Stąd też tamtejszy rynek akcji ma paliwo do dalszych wzrostów, co przynajmniej w teorii, oznacza też dopływ takiego paliwa dla GPW.

Podsumowując, polski rynek akcji grzęźnie od kilku dni w trendzie bocznym, zajmując się głównie doniesieniami nt. GetBacku. Tym samym nie wykorzystuje on szansy do wzrostów, jaką stworzył dla nieco sezon wyników na Wall Street i wzrosty tamtejszych indeksów. Jeżeli ten trend boczny w Warszawie się będzie przedłużał to wkrótce może zabraknąć potencjalnych impulsów do wzrostów, a WIG20 zamiast ruszyć ku 2400 pkt., cofnie się w kierunku 2200 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, getback, Getinoble, Grupaazoty, Ideabank, kety, Kruk, mostalwar, OncoArendi, play, quercus, THEDUST, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR