StockWatch.pl

Raport: Prognozy dla rynku IPO na 2014 rok

Zdaniem firmy Exen monitorującej m.in. polski rynek ofert pierwotnych, w tym roku trudno będzie o duże debiuty, ale nie zabraknie tych średnich. Lista kandydatów na giełdowy parkiet pełna jest spółek portfelowych funduszy private equity, pozostałości po programie prywatyzacyjnym, podmiotów zależnych obecnych emitentów oraz firm zagranicznych.

Największa ubiegłoroczna oferta IPO należała do Energi - 2,41 mld zł. (fot. stockwatch.pl)

23 ubiegłoroczne IPO na warszawskim parkiecie wypadają skromnie na tle wyniku z 2007 roku. Wówczas na głównym parkiecie zadebiutowało aż 81 spółek, a łączna wartość ofert sięgnęła 18,4 mld zł. Późniejszy kryzys i załamanie koniunktury na światowych rynkach pogrzebał szanse na poprawienie lub nawet wyrównanie tych rezultatów. W najsłabszym 2009 roku zadebiutowało zaledwie 13 spółek, z czego jedno to przejście z NewConnect.

Rok później z odsieczą przybył Skarb Państwa, który w ramach strategii prywatyzacyjnej uplasował oferty PZU, Tauronu oraz GPW na łączną kwotę nieco ponad 13,4 mld zł. Wynik na poziomie 5,2 mld zł z 2013 roku to również w dużej mierze zasługa Skarbu Państwa, który sprzedał pakiety akcji w PHN, PKP Cargo oraz Energi. Ich łączna wartość nieznacznie przekroczyła kwotę 4 mld zł. W uplasowaniu ubiegłorocznych ofert pomogła mocna poprawa rynkowych nastrojów w drugiej połowie roku. W tym roku fajerwerków nie ma, od początku stycznia główny parkiet wzbogacił się o trzech emitentów: Vistal Gdynia, MFO oraz Medicalgorithmics, który przeskoczył z NC.

Cenną wskazówką z zakresie dalszego rozwoju wydarzeń na polskiej scenie transakcyjnej jest powstający właśnie raport firmy Exen: Pokryzysowe debiuty – Deal Flow o polskim rynku IPO w 2014 roku. Biuro pracowało przy czterech z dziesięciu największych IPO w latach 2012-2013, o łącznej wartości przekraczającej 3,7 mld zł. Autorzy raportu w sześciu punktach odnieśli się do scenariusza dla rynku pierwszych ofert publicznych na bieżący rok.>> Zobacz stronę internetową Exen.

I. Liquidity is king. Kluczową kwestią dla potencjalnych emitentów w zakresie wyboru rynku jest płynność. W tym kontekście należy przypomnieć ostatnie zmiany w ustawie o funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Biuro zwraca uwagę, że zreformowane fundusze emerytalne coraz szerszym łukiem omijają mało płynne emisje na warszawskiej giełdzie. Zawieszona niedawno oferta słowackiej spółki energetycznej GGE to pierwsze, ale nie ostatnie pokłosie.

II. Perception is reality, czyli co Polskę łączy z Cyprem? Zdaniem autorów raportu, manewry z systemem emerytalnym zrobiły zawrotną karierę w zagranicznych mediach, bez echa zaś przeszły wyjaśnienia i kontrargumenty reformatorów. Przekaz jest jasny: polski rynek jest mniej przewidywalny, niż do tej pory sądzono. Dodają, że inwestor instytucjonalny w Londynie czy Nowym Jorku dwa razy się zastanowi nad następną emisją w Warszawie.

>> W 2013 roku mniej niż połowa debiutów dała zarobić na pierwszej sesji. >> Siedem najlepszych debiutów 2013 r. i ich dalsze plany.

III. Mniejszy popyt na emisje w dłuższej perspektywie może przełożyć się na spadek zainteresowania warszawską giełdą po stronie potencjalnych emitentów i w konsekwencji na mniejszą liczbę debiutów. Pierwsze efekty już widać. Grzegorz Konieczny z Franklin Templeton otwarcie przyznał, że nacjonalizacja OFE przeważyła o odwołaniu debiutu Fondul w Warszawie.

– Ze względu na zawirowania wokół reformy emerytalnej, GPW stała się mniej atrakcyjną opcją. – stwierdził Giorgi Shagidze, dyrektor finansowy gruzińskiego TBC Banku.

IV. Mocna końcówka w głównej mierze niemrawego 2013 roku to zasługa kilku głośnych ofert. Mocnym akcentem okazało się IPO chińskiego Peixin International Group. Akcje na debiucie podrożały o prawie 27 proc. Producent maszyn i linii do produkcji artykułów higienicznych sprzedał w ofercie publicznej 1 mln akcji po 16 zł. Warto podkreślić, że inwestorzy indywidualni zapisali się pierwotnie na ponad 1,86 mln akcji, co na bazie liczby akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych oznaczało redukcję na poziomie 89,3 proc. Dużo pozytywnych emocji dostarczył Newag (oferta za 398 mln zł), ale prawdziwym ubiegłorocznym hitem okazały się akcje PKP Cargo (oferta za 1,42 mld zł). Popyt na walory przewoźnika przełożył się na ponad 19-proc. przebitkę na debiucie. Zdaniem autorów raportu, ubiegłoroczny wysyp ofert to mocny sygnał ożywienia na rynku. >> Symulacje najważniejszych giełdowych debiutów znajdziesz tutaj.

(Źródło: Sprawozdanie finansowe GPW SA za IV kwartał 2013 r.)

V. Zdaniem Exen, w tym roku na duże tematy raczej nie ma co liczyć, ale sporo będzie się działo w średnim biznesie. W 2014 roku na warszawski parkiet trafić może wyjątkowo ciekawy mix emitentów, w tym spółki portfelowe funduszy PE, pozostałości po programie prywatyzacyjnym, podmioty zależne obecnych emitentów oraz szereg zagranicznych spółek.

VI. Autorzy raportu prognozują, że pustkę po OFE na rynku IPO może wypełnić kapitał zagraniczny, który jednak na Warszawę patrzy teraz dość chłodnym okiem.

– Istotnego znaczenia w tym kontekście nabiera indywidualna komunikacja emitenta z zagranicznymi zarządzającymi i analitykami. Parafrazując Willa Rogersa: reputację spółki buduje się latami, a stracić ją można jednym kiepskim tłumaczeniem. – czytamy w opracowaniu firmy Exen.

Poniżej lista spółek, które w tym roku mogą zadebiutować na warszawskiej GPW.

 • Private Equity Managers – spółka zarządzająca aktywami w funduszach z udziałem MCI Management SA. Tomasz Czechowicz, prezes giełdowego MCI jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku wspominał, że IPO mogłoby ruszyć w pierwszej połowie 2014 roku.
 • Inpost – spółka zależna giełdowego Integera. O możliwości debiutu operatora pocztowego na GPW mówił w listopadzie ubiegłego roku Rafał Brzoska. Jeśli spółka zdecyduje się na ten krok, debiut byłby możliwy w drugiej połowie 2014 r.
 • Livechat Software – dostawca oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu planuje debiut na GPW. Prospekt emisyjny trafił już do Komisji Nadzoru Finansowego.
 • PCC Rokita – WZA niedawno podjęło decyzję o publicznej emisji akcji i wprowadzeniu ich do obrotu na GPW. Spółka jest już dobrze znana inwestorom jako emitent obligacji na Catalyst.
 • Exalo Drilling – firma powstała z połączenia pięciu spółek wiertniczo-serwisowych pod szyldem PGNiG Poszukiwania. W 2013 r. grupa zmieniła nazwę na Exalo Drilling. PGNiG w ubiegłym roku kilkukrotnie sygnalizował zamiar wprowadzenia Exalo na GPW.
 • PGNiG Technologie – kolejna spółka z grupy PGNiG. Pierwotny plan zakładał wprowadzenie spółki na giełdę do końca 2013 roku.
 • Lotos Kolej – reprezentant giełdowej grupy Lotos. Świadczy usługi przewozów kolejowych oraz wynajmu taboru. Udział firmy w polskim rynku wynosi około 8 proc.
 • Węglokoks – spółka zajmuje się eksportem węgla. Katowicki Węglokoks planuje debiut na GPW w pierwszej połowie 2014 roku. Z ubiegłorocznych zapowiedzi wynika, że na giełdę trafiłaby część pakietu akcji należąca do Skarbu Państwa, bez nowej emisji.
 • Katowicki Holding Węglowy (KHW) – w skład holdingu wchodzą kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek, KWK Wujek oraz kopalnia zależna Kazimierz Juliusz. KHW jest jednym z największych krajowych i europejskich producentów węgli energetycznych.
 • Kompania Węglowa – potentat na skalę europejską w branży górniczej. Grupa zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.
 • PKP Energetyka – część Grupy PKP. Spółka jest dostawcą energii elektrycznej (posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju) i jednocześnie jednym z jej większych odbiorców (3,4 proc. zużycia krajowego). PKP Energetyka sprzedaje energię elektryczną takim spółkom jak PKP Intercity, Carrefour Polska Sp. z o.o., PKP Cargo czy Metro Warszawskie Sp. z o.o.
 • Polski Holding Obronny – spółka Skarbu Państwa (poprzednio Grupa Bumar). Składa się z 40 firm, z czego połowa specjalizuje się w wytwarzaniu amunicji i rakiet, pojazdów pancernych, radarów i systemów zarządzania polem walki.
 • Siódemka (Abris Capital Partners) – w ubiegłym roku agencja informacyjna Reuters poinformowała, że kurierska firma przymierzała się do debiutu na GPW. Ostatecznie plany zostały odłożone ze względu na koniunkturę rynkową.
 • Multimedia Polska – spółka jest ogólnopolskim operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą telewizji cyfrowej z wideo na żądanie (VoD), internetu szerokopasmowego i mobilnego oraz telefonu stacjonarnego i mobilFonu. Obligacje spółki są obecnie notowane na rynku Catalyst.
 • Polski Bank Przedsiębiorczości (Abris Capital Partners) – spółka w 2011 roku przyznała, że w perspektywie najbliższych lat rozważa debiut na GPW. Wcześniejsza nazwa to WestLB Bank Polska.
 • CTL Logistics (Bridgepoint) – międzynarodowy koncern oferujący obsługę logistyczną w zakresie transportu kolejowego i samochodowego towarów, spedycji, obsługi bocznic kolejowych, utrzymania taboru kolejowego, budowy i serwisu infrastruktury kolejowej, usług przeładunkowych, doradztwa celnego oraz zaopatrzenia w surowce.
 • Oshee – producent napojów izotonicznych. Spółka sygnalizowała, że zamierza sięgnąć po środki na dalszy rozwój i planuje wejście na GPW. Obligacje spółki są obecnie notowane na rynku Catalyst.
 • P4 – właściciel sieci komórkowej Play. Udziałowcy telekomu otwarcie przyznają, że jednym ze scenariuszy wyjścia z inwestycji jest giełdowy debiut.
 • Grupa XTB – przedstawiciele domu maklerskiego w ubiegłym roku poinformowali, że rozważają przeprowadzenie IPO w ciągu dwóch lat. Jednym z wariantów jest dual listing.
 • Sbierbank – przedstawiciel rosyjskiego banku podczas 42. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zasygnalizował możliwość debiutu na warszawskim parkiecie. Akcje Sbierbanku są notowane na giełdach w Moskwie (MICEX-RTS) i Londynie (LSE).
 • CIG Pannonia Life Insurance – pierwotnie spółka zamierzała zadebiutować na GPW najpóźniej na początku 2013 r. Firma jest notowana na giełdzie w Budapeszcie.
 • Talanx AG – niemiecka firma ubezpieczeniowa znana z przejęcia TU Europa i TUiR Warta. Komisja Nadzoru Finansowego sugerowała, aby Talanx był również notowany na GPW w Warszawie.
 • Raiffeisen Polbank – przedstawiciel banku w ubiegłym roku zasygnalizował, że spółka pracuje nad planem debiutu.
 • Polska Grupa Farmaceutyczna – pod koniec ubiegłego roku giełdowy Pelion (właściciel PGF) podjął wstępną decyzję dotyczącą IPO PGF. Grupa zajmuje się sprzedażą hurtową farmaceutyków do aptek ogólnodostępnych.
 • Polska Grupa Uzdrowisk (grupa KGHM) – prezes KGHM jeszcze pod koniec 2012 roku sygnalizował, że PGU może trafić na giełdę. W skład grupy wchodzą: Uzdrowiska Kłodzkie, Uzdrowisko Połczyn, Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn-Czerniawa.
 • GGE – słowacka grupa energetyczna niedawno zdecydowała się na zawieszenie oferty. Powodem były znaczne wahania sentymentu rynkowego na GPW w ostatnich tygodniach, które utrudniły rozmowy z inwestorami. Prezes grupy na łamach StockWatch.pl poinformował, że w niedalekiej przyszłości GGE powróci do planów IPO. >> Zapis spotkania on-line z Rolandem Tothem, prezesem zarządu GGE a.s. znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wznowiono handel akcjami Getin Noble Banku. KNF czeka na nowy plan banku

  Środowa informacja o fiasku poszukiwań inwestora wywołała lawinę zleceń sprzedaży akcji Getin Noble Banku. Podaż była tak silna, że na wznowienie transakcji trzeba było czekać aż do dzisiaj. KNF monitoruje sprawę i oczekuje, że bank przedstawi wiarygodny plan działań autosanacyjnych.

 • Giełdy mocno rosną po słowach Trumpa, w grze CD Projekt i Dino Polska

  Trumpcoaster mknie w najlepsze. Tym razem do góry. Słowa prezydenta USA, że rozmowy z Chinami idą dobrze, wsparły nastroje na światowych giełdach. Korzysta na tym GPW, gdzie wyróżniają się spółki gamingowe, a w oczekiwaniu na wyniki mocno drożeją akcje Dino Polska.

 • Unimot wchodzi w biznes produktów asfaltowych

  Unimot pozyskał cały zespół specjalistów zajmujących się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. To nowy segment rynku dla spółki, który uzupełni ofertę grupy w obszarze produktów ropopochodnych. Produkty asfaltowe będą na polskim rynku oferowane pod marką AVIA Bitumen. Kurs akcji Unimotu rośnie dziś o blisko 5 proc.

 • Bioton stracił dystrybutora insuliny w Chinach

  Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział Biotonowi umowę dostawy i dystrybucji zawartą z września 2015 r. Umowa ta dotyczyła dostawy oraz dystrybucji produktów insuliny Bioton na rynku chińskim. Kurs akcji spółki spada o blisko 8 proc.

 • Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom, ale ceny niektórych towarów mogą wzrosnąć

  W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw. wiążąca informacja stawkowa, która ma zapewnić podatnikom większą ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się ubiegać o nią wcześniej, już w listopadzie br. Jednocześnie konsumenci muszą być przygotowani na to, że w przypadku niektórych towarów i usług stawki VAT zostaną podwyższone, co może się wiązać ze wzrostem cen.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com