Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

Omawiane walory:

Spłaty od klientów Grupy Kruk na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

kruk,windykacja

(Fot. Kruk)

Spłaty na rynku polskim i rumuńskim stanowią największą część wszystkich spłat w Grupie Kruk i w zestawieniu z rokiem poprzednim wzrosły o blisko 7 proc.. Czwarty kwartał 2019 roku utrzymał znaczący wzrost spłat na rynku włoskim, które w rocznym zestawieniu poprawiły się względem 2018 roku o 46 proc.

– Zamykamy rok 2019 z rekordowymi w historii firmy spłatami. Odnotowaliśmy w tym zakresie 13 proc. wzrost. We Włoszech, mimo braku inwestycji w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku, zdołaliśmy wygenerować znaczący wzrost spłat – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk.

2019 rok zakończył się wzrostem spłat również w Hiszpanii i Czechach.

Grupa Kruk w 2019 roku zainwestowała 781 mln złotych w nowe portfele wierzytelności o łącznym nominale 8,3 mld złotych. Inwestycje te były realizowane głównie w Polsce i Rumunii (odpowiednio 43 proc. i 33 proc. nakładów). Niższy od zakładanego poziom inwestycji to efekt selektywnego wyboru portfeli o wyższych stopach zwrotu, tymczasowego ograniczenia inwestycji we Włoszech i Hiszpanii, ale również niższej od zakładanej podaży portfeli w Polsce.

Kruk w czwartym kwartale był aktywny na sześciu rynkach swojej działalności, zgodnie z zapowiedzią powracając do inwestycji na rynku włoskim. Zgodnie z oczekiwaniami ostatni kwartał był aktywniejszy transakcyjnie i Kruk kupił portfele wierzytelności o wartości nominalnej 4,2 mld złotych, inwestując w nie 389 mln złotych.

– Tylko dzięki inwestycjom z ostatniego kwartału prawie podwoiliśmy ich wartość z pierwszych trzech kwartałów. W 2019 roku zainwestowaliśmy ponad 40 proc. mniej niż w roku poprzednim, choć nasz apetyt i możliwości finansowe są nadal duże. Nowy rok to nowe możliwości, z których zamierzamy korzystać – dodał Piotr Krupa.

Grupa Kruk podała wstępny szacunek skonsolidowanego wyniku netto w wysokości 304 mln zł, 8 proc. mniej niż w 2018 roku.

– Wstępny szacunek pokazuje, że nie udało się nam zwiększyć zysków w 2019 roku. To nas motywuje do zwiększenia wysiłków w 2020 i kolejnych latach – podsumował Piotr Krupa.

Szacunek wyniku netto może ulec zmianie. Ostateczne wyniki za 2019 rok Grupa Kruk poda 5 marca 2020 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR