Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

Omawiane walory:

Spłaty od klientów Grupy Kruk na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

kruk,windykacja

(Fot. Kruk)

Spłaty na rynku polskim i rumuńskim stanowią największą część wszystkich spłat w Grupie Kruk i w zestawieniu z rokiem poprzednim wzrosły o blisko 7 proc.. Czwarty kwartał 2019 roku utrzymał znaczący wzrost spłat na rynku włoskim, które w rocznym zestawieniu poprawiły się względem 2018 roku o 46 proc.

– Zamykamy rok 2019 z rekordowymi w historii firmy spłatami. Odnotowaliśmy w tym zakresie 13 proc. wzrost. We Włoszech, mimo braku inwestycji w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku, zdołaliśmy wygenerować znaczący wzrost spłat – powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk.

2019 rok zakończył się wzrostem spłat również w Hiszpanii i Czechach.

Grupa Kruk w 2019 roku zainwestowała 781 mln złotych w nowe portfele wierzytelności o łącznym nominale 8,3 mld złotych. Inwestycje te były realizowane głównie w Polsce i Rumunii (odpowiednio 43 proc. i 33 proc. nakładów). Niższy od zakładanego poziom inwestycji to efekt selektywnego wyboru portfeli o wyższych stopach zwrotu, tymczasowego ograniczenia inwestycji we Włoszech i Hiszpanii, ale również niższej od zakładanej podaży portfeli w Polsce.

Kruk w czwartym kwartale był aktywny na sześciu rynkach swojej działalności, zgodnie z zapowiedzią powracając do inwestycji na rynku włoskim. Zgodnie z oczekiwaniami ostatni kwartał był aktywniejszy transakcyjnie i Kruk kupił portfele wierzytelności o wartości nominalnej 4,2 mld złotych, inwestując w nie 389 mln złotych.

– Tylko dzięki inwestycjom z ostatniego kwartału prawie podwoiliśmy ich wartość z pierwszych trzech kwartałów. W 2019 roku zainwestowaliśmy ponad 40 proc. mniej niż w roku poprzednim, choć nasz apetyt i możliwości finansowe są nadal duże. Nowy rok to nowe możliwości, z których zamierzamy korzystać – dodał Piotr Krupa.

Grupa Kruk podała wstępny szacunek skonsolidowanego wyniku netto w wysokości 304 mln zł, 8 proc. mniej niż w 2018 roku.

– Wstępny szacunek pokazuje, że nie udało się nam zwiększyć zysków w 2019 roku. To nas motywuje do zwiększenia wysiłków w 2020 i kolejnych latach – podsumował Piotr Krupa.

Szacunek wyniku netto może ulec zmianie. Ostateczne wyniki za 2019 rok Grupa Kruk poda 5 marca 2020 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk łapie okazje na własnych obligacjach KRUK chce skorzystać z niskich wycen na Catalyst i rusza ze skupem własnych obligacji. Windykator na zakup papierów wycenianych istotnie poniżej nominału przeznaczy 25 mln zł.
 • Kruk startuje z emisją obligacji skierowaną do inwestorów indywidualnych

  KRUK rusza z zapisami na pierwszą w tym roku emisję obligacji publicznych w ramach VI Programu Emisji Obligacji. Rozpoczną się 19 marca 2020 i potrwają one do 1 kwietnia br. Łączna wartość nominalna oferty wyniesie do 30 mln zł, a szacowane zmienne oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym 5,20 proc. w skali roku (WIBOR 3M powiększony o marżę 3,50 p.p.). Ofertę przeprowadzi konsorcjum dystrybucyjne: Dom Maklerski BDM, Noble Securities, Michael / Ström Dom Maklerski, Dom Maklerski BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.

 • WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem

  Nagła obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wspiera nastroje na europejskich giełdach. Niestety, nie na GPW. Po wypowiedzi prezesa giełdy nt. możliwości zawieszenia notowań i decyzji rządu o zamknięciu szkół, uczelni, teatrów i muzeów WIG20 zanurkował o 2,5 proc., testując poziomy najniższe od 2009 roku. Do spółek, które "zaraziły się" koronawirusem, dołączył KRUK i Agora.

 • Kruk planuje wydać miliard złotych na portfele wierzytelności w 2020 r. KRUK w bieżącym roku chce przeznaczyć na inwestycje w zakup portfeli wierzytelności znacznie więcej środków niż w ubiegłym roku i ocenia, że 1 mld zł inwestycji "to kwota realna". Spółka ocenia, że jest dobrze przygotowana w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, poinformowali przedstawiciele KRUKa.
 • Koronawirus wykrwawia giełdy, mocne spadki JSW, CCC i CD Projektu

  Pierwsza połowa piątkowej sesji na GPW przynosi mocną wyprzedaż akcji. Główny powód to strach przed epidemią koronawirusa. Oliwy do ognia dolewają słabsze od oczekiwań wyniki finansowe CCC oraz realizacja zysków na akcjach CD Projektu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR