StockWatch.pl

Resort handlu USA łagodzi sankcje

Omawiane walory:

O tym, że sytuacja wokół wojny handlowej jest bardzo dynamiczna pisaliśmy już wielokrotnie. Wtorek jest doskonałym tego przykładem. Jeszcze wczoraj cały sektor technologiczny na świecie dyskontował skutki sankcji nałożonych przez administrację Białego Domu na Huawei i związane z tym efekty wtórne. Natomiast dzisiaj rynki żyły już innym tematem, związanym z 90-dniowym zwolnieniem z przestrzegania sankcji nałożonych na chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Jak widać, amerykański resort handlu bardzo szybko doszedł do wniosku, że wpisanie Huawei na „czarną listę” zaburzyłoby istotnie działalność oraz przychodowość amerykańskich dostawców podzespołów. Ze swojej kontrowersyjnej decyzji wycofał się również Google, który ogłosił, że do 19 sierpnia zapewni aktualizacje do systemów operacyjnych Androida, stosowanych w urządzeniach Huawei.

Na parkietach europejskich przeważał dziś zdecydowanie kolor zielony. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 1 proc., a francuski CAC40 0,5 proc. Tym razem na poprawie nastrojów skorzystał również polski indeks blue chipów. WIG20 zaliczył bardzo efektowną końcówkę sesji i zyskał ostatecznie 0,7 proc. Wśród dużych spółek, największą dodatnią kontrybucję drugi dzień z rzędu wypracowało Dino – akcje spółki zyskały 5,2 proc., tym samym 12,5-proc. zniżka z ubiegłego tygodnia została już w połowie wymazana. Pozytywnie wyróżnił się dziś mWIG40, który osiągnął wzrost na poziome 1,7 proc. Co ciekawe, zaskakująco dobra forma mWIG-u nie była wywołana wysoką kontrybucją pojedynczych walorów lecz skala wzrostów miała szerszy charakter. Na tym tle blado wypadł sWIG80, który stracił 0,7 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spośród opublikowanych dziś krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na kwietniową dynamikę wzrostu płac, która po zaskakująco słabym marcu powróciła powyżej 7 proc r/r. Należy zauważyć, że od początku 2018 r., dynamika wynagrodzeń ustabilizowała się w okolicach 7 proc. r/r, co w dużej mierze wynika ze stałego napływu pracowników z zagranicy. Jednocześnie dynamika zatrudnienia obniżyła się do 2,9 proc. r/r względem 3 proc. r/r w poprzednim miesiącu. Wydaje się, że przy obecnej niskiej stopie bezrobocia, osiągniecie wyższej dynamiki byłoby trudnym zadaniem.

Dobre dane z rynku pracy nie miały tradycyjnie żadnego przełożenia na rynek walutowy. We wtorek USD/PLN przekroczył na moment kurs 3,86 USD/PLN, osiągając jednocześnie najwyższy poziom od maja 2017 r. Słabość złotego jest przede wszystkim efektem niskiego kursu eurodolara, który od początku roku uległ deprecjacji o 2,5 proc.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 21 maja 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koniec epoki Mario Draghiego

  O 13:45 Rada EBC, po raz ostatni pod przywództwem Mario Draghiego ogłosi swoją decyzję na temat dalszego kształtu polityki monetarnej w Europie. Oczekiwania stóp wskazują na cięcie stopy depozytowej o 10-20 pb, ale ważniejsze będzie to, czy ogłoszone zostaną dodatkowe, niestandardowe działania i jak zostanie skonstruowany „tiering”, czyli parasol ochronny, który ma sprawić, że pogłębienie negatywnych stóp procentowych nie okaże się kolejnym uderzeniem w sektor bankowy.

 • Miłe złego początki, w centrum uwagi KGHM, Dino Polska i Ursus

  Giełda w Warszawie rozpoczęła dzień od mocnych wzrostów, reagując na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Jednak z godziny na godzinę nastroje się pogarszają, a w południe z wzrostów nic już nie zostało.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową Dino Polska o 1/3

  Biuro szybko wycofało się z poprzedniej negatywnej rekomendacji, ze względu na niedoszacowanie efektu skali w biznesie spółki. W najnowszym raporcie DM mBanku zaleca trzymanie akcji Dino Polska z ceną docelową podniesioną o 34 proc. do 149,20 zł za sztukę.

 • Giełdy w Europie czekają na Powella. W Warszawie CD Projekt i Dino Polska biją rekordy

  Niewielkie wahania warszawskich indeksów wpisują się w europejski trend, gdzie radość z dobrych indeksów PMI, miesza się z niepewnością co do skali cięć stóp procentowych w USA. W centrum uwagi znalazły się akcje ZM Henryk Kania, a także bijące rekordy walory CD Projektu i Dino Polska.

 • DM mBanku zaleca sprzedaż akcji Dino Polska

  Piotr Bogusz, analityk DM mBanku w sierpniowym raporcie wycenił jedną akcję operatora sieci sklepów Dino na 111,20 zł. Tymczasem kurs na GPW - w reakcji na świetne wyniki - walczy o nowe rekordy w okolicach 149 zł. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR