Ropa tanieje w zawrotnym tempie po decyzji OPEC

Kontrakty terminowe na ropę naftową Brent na dostawy w styczniu spadają w Londynie o ponad 5 proc. W podobnym tempie tanieje surowiec na amerykańskiej giełdzie NYMEX. Przecena to efekt decyzji państw OPEC o utrzymaniu dotychczasowego limitu wydobycia.

Cena baryłki ropy spadła nawet poniżej 68 USD (Fot. freeimages.com)

Cena baryłki ropy spadła nawet poniżej 68 USD (Fot. freeimages.com)

W czwartek przedstawiciele państw kartelu spotkali się w Wiedniu, by omówić kwestię dziennego limitu wydobycia ropy. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że surowca wydobywa się zbyt dużo. Nadwyżka zaś przyczynia się do spadku ceny – od czerwca ropa naftowa potaniała o ponad 30 proc. W październiku dwanaście państw zrzeszonych w OPEC wydobywało średnio 30,97 mln baryłek ropy dziennie. Według szacunków na 2015 r. światowy popyt będzie zaspokajać 29,2 mln baryłek pozyskiwanych każdego dnia.

OPEC nie zdecydowało się na obniżenie górnego progu dziennego wydobycia wynoszącego 30 mln baryłek. Najmocniej o to apelowała Wenezuela, której rezerwy walutowe w wyniku spadku ceny ropy obniżyły się do poziomu najniższego od 11 lat. Według wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro, właściwą ceną za baryłkę byłoby 100 dolarów. Na razie to marzenie ściętej głowy, bo po decyzji OPEC wartość baryłki spadła poniżej 75 dolarów – pierwszy raz od września 2010 r.

ropa_wykres

Najmocniej za utrzymaniem dotychczasowych poziomów wydobycia ropy optował największy jej producent – Arabia Saudyjska. Według jej przedstawicieli rynek ustabilizuje się sam i nie trzeba mu w tym pomagać. Z kolei przedstawiciele Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Angoli są zaniepokojeni nadwyżką surowca na rynku, ale twierdzą że niewiele da się z tym zrobić.

– Owszem, na rynku jest zbyt dużo ropy. Ale nadpodaż nie pochodzi z państw OPEC – powiedział Suhail Al-Mazrouei, minister ds. energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Do OPEC nie należą Rosja i Stany Zjednoczone. Zwłaszcza te drugie w największym stopniu przyczyniają się do powstania nadwyżki surowca na rynku, bo konsekwentnie zwiększają własne wydobycie ropy zarówno ze złóż konwencjonalnych (lądowych i morskich), jak również z łupków. Amerykanie wydobywają własnej ropy najwięcej od trzech dekad. Dzięki temu USA przestają się martwić dostawami z tak niepewnych kierunków jak Iran czy Rosja.

>> Handlujesz na instrumentach surowcowych? Śledź raporty i opinie analityków z tego rynku, które na bieżąco zbieramy w jednym miejscu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR