Ryanair tnie prognozy na 2020 r. i po cichu zmienia nazwę samolotów Boeing 737 MAX na 737-8200

Omawiane walory:

Irlandzki przewoźnik lotniczy obniżył prognozę liczby pasażerów na rok 2020. Przyczyną jest opóźnienie w dostawie feralnych Boeingów 737 MAX. By odwrócić uwagę pasażerów od złej sławy tych samolotów, linia lotnicza postanowiła po cichu zmienić ich nazwę.

fot. Ryanair

Ryanair obniżył prognozę wzrostu liczby pasażerów na 2020 r. z dotychczasowych 162 mln (+7 proc. r/r) do 157 mln (+3 proc.). Powód: opóźnienia w dostawach Boeinga. Oprócz tego, przewoźnik sygnalizuje, że mniejszy od prognozowanego wzrost liczby klientów odbije się na liczbie pracowników. Irlandzka firma prognozuje, że będzie zmuszona zredukować zatrudnienie, a w niektórych wypadkach nawet zamknąć bazy na zimę 2019 r. i lato 2020 r.

Źródłem kłopotów linii Ryanair są kolejne opóźnienia w dostawie ponad 200 samolotów Boeing 737 MAX, czyli modelu, z udziałem którego w październiku 2018 r. i marcu 2019 r. doszło do katastrof zaraz po starcie. W obu wypadkach zginęło łącznie 346 osób. Boeingi 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019 r., a ich producent cały czas pracuje nad poprawą oprogramowania, która ma zapobiec podobnym wypadkom.

– Boeing ma nadzieję, że pakiet certyfikacyjny zostanie przedłożony organom regulacyjnym do września, a wkrótce potem nastąpi powrót samolotów do służby – powiedział CEO Ryanair Michael O’Leary. Ponieważ Ryanair zamówił Boeingi 737 MAX 200, który jest wariantem samolotów MAX, muszą one być certyfikowane oddzielnie przez amerykańską Federal Aviation Administration (FAA) i European Union Aviation Safety Agency (EASA) – dodał Michael O’Leary.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ryanair oczekuje, że samoloty MAX 200, które posiadają aż 197 foteli i dodatkowe wyjście awaryjne, zostaną dopuszczone do ruchu lotniczego w ciągu 2 miesięcy od powrotu Boeingów 737 MAX do służby.

By przygotować się na powrót samolotów do lotów Ryanair postanowił walczyć ze złą sławą samolotów Boeinga w najprostszy możliwy sposób. Amerykański fotograf Chris Edwards przyłapał maszynę Boeinga w parku maszyn fabryki w Renton w barwach linii Ryanair z wymalowaną nową nazwą 737-8200. Jak się jednak okazało, jest to jeden z zamówionych przez Ryanair feralnych samolotów Boeing 737 MAX z wymalowana nową nazwą, co można łatwo wychwycić przyglądając się konstrukcji płatowca i sposobie zamontowania silników.

Ryanair to irlandzkie linie lotnicze z siedzibą w Dublinie. Największy w Europie i jeden z największych na świecie niskobudżetowych przewoźników lotniczych. Firma jest notowana m.in. na giełdzie Euronext Dublin. Obecnie jedna akcja wyceniana jest na nieco ponad 10 euro, ale jeszcze rok temu cena przekraczała 16 euro. Od wybuchu afery i uziemienia Boeingów notowania irlandzkiej linii lotniczej spadły o 20 proc.

Notowania Ryanair Holdings PLC.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR