Skarb Państwa sprzedaje akcje Ciechu za 0,6 mld zł spółce Kulczyka

Omawiane walory:

Resort skarbu za swój pakiet akcji chemicznej grupy zainkasował 619 mln zł. KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments dzięki wezwaniu ma pakiet 51 proc. akcji Ciechu.

KI Chemistry w wezwaniu na akcje Ciechu dopiął swego. Spółka z grupy Kulczyk Investments kupiła w wezwaniu 26.952.052 akcje chemicznej spółki. Dzięki temu kontroluje ponad 51 proc. głosów na walnym. Na wezwanie odpowiedział Skarb Państwa, sprzedając 19.972.900 akcji Ciechu, stanowiących 37,9 proc. ogółu akcji. Tym samym nie będzie on już udziałowcem spółki. W momencie ogłoszenia wezwania wśród dużych inwestorów w akcjonariacie znajdowali się też OFE PZU Złota Jesień (posiada 9,2 proc. akcji) i ING OFE (8,54 proc. akcji).

Z komunikatu resortu skarbu wynika, że oczekiwany przychód z prywatyzacji wyniesie 619,16 mln zł. Do tego wliczono także 1,13 dywidendy na akcję. Łącznie z dywidendą korzyść ekonomiczna dla Skarbu Państwa wyniesie zatem 32,13 zł na akcję. Przypomnijmy, że w ostatniej chwili KI Chemistry podniósł cenę w wezwaniu z 29,50 zł do 31 zł.>> Szczegóły znajdziesz tutaj

Celem wezwania było osiągnięcie 66-proc. udziału. Warunkiem powodzenia natomiast uzyskanie zapisów w wysokości minimum 31.619.946 akcji, stanowiących 60 proc. Jednak w tym tygodniu KI Chemistry poinformował, że kupi akcje Ciechu, na które złożono zapisy w wezwaniu, pomimo niższej liczby zapisów.

Pod koniec maja Ciech zawarł umowę strategiczną o współpracy z KI Chemistry. Umowa zakłada m.in. powołanie zespołu do spraw reorganizacji Ciechu, który przedstawi plan jego reorganizacji. Do czasu przygotowania ostatecznego planu reorganizacji giełdowa spółka zobowiązała się do zawieszenia procesu restrukturyzacji grupy.

W I kwartale przychody grupy wyniosły 844,95 mln zł wobec 993,47 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny spadł z 79,86 mln zł do 67,73 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 5,59 mln zł, a rok wcześniej 44,99 mln zł. W analizowanym okresie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 85,41 mln zł wobec 243,44 mln zł. Na koniec marca łączne zobowiązania Ciechu opiewały na 2,33 mld zł w porównaniu z 2,31 mld zł.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,83 przy średniej dla sektora 1,85. >> Zobacz aktualną analizę wskaźnikową Ciechu.

W ostatnich tygodniach kurs akcji Ciechu równał do ceny wezwania. Półroczna stopa zwrotu dla spółki to +5 proc., a roczna +16 proc.

wykres_Ciech

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • GPW łapie oddech, w grze Ciech i Biomed-Lublin

  Wtorkowa przecena na Wall Street nie tylko nie wystraszyła rodzimych inwestorów, ale też została wykorzystana jako pretekst do odbicia na GPW. Strategia śmiała, ale krótkoterminowa. Układ sił na wykresach jednoznacznie sugeruje, że to będzie czerwony wrzesień na GPW.

 • Ciech sprzedaje biznes produkcji żywic za 160 mln zł

  CIECH podpisał ze LERG wstępną umowę sprzedaży wszystkich udziałów w spółce CIECH Żywice. Wartość transakcji ustalono na 160 mln zł.

 • Przecena na kursie Ciechu po wynikach za I kwartał Najnowsze wyniki producenta sody okazały się niższe od oczekiwań rynku. W czwartek rano kurs akcji CIECHu spada o ponad 5 proc.
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR