Skarb Państwa sprzedaje akcje Ciechu za 0,6 mld zł spółce Kulczyka

Omawiane walory:

Resort skarbu za swój pakiet akcji chemicznej grupy zainkasował 619 mln zł. KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments dzięki wezwaniu ma pakiet 51 proc. akcji Ciechu.

KI Chemistry w wezwaniu na akcje Ciechu dopiął swego. Spółka z grupy Kulczyk Investments kupiła w wezwaniu 26.952.052 akcje chemicznej spółki. Dzięki temu kontroluje ponad 51 proc. głosów na walnym. Na wezwanie odpowiedział Skarb Państwa, sprzedając 19.972.900 akcji Ciechu, stanowiących 37,9 proc. ogółu akcji. Tym samym nie będzie on już udziałowcem spółki. W momencie ogłoszenia wezwania wśród dużych inwestorów w akcjonariacie znajdowali się też OFE PZU Złota Jesień (posiada 9,2 proc. akcji) i ING OFE (8,54 proc. akcji).

Z komunikatu resortu skarbu wynika, że oczekiwany przychód z prywatyzacji wyniesie 619,16 mln zł. Do tego wliczono także 1,13 dywidendy na akcję. Łącznie z dywidendą korzyść ekonomiczna dla Skarbu Państwa wyniesie zatem 32,13 zł na akcję. Przypomnijmy, że w ostatniej chwili KI Chemistry podniósł cenę w wezwaniu z 29,50 zł do 31 zł.>> Szczegóły znajdziesz tutaj

Celem wezwania było osiągnięcie 66-proc. udziału. Warunkiem powodzenia natomiast uzyskanie zapisów w wysokości minimum 31.619.946 akcji, stanowiących 60 proc. Jednak w tym tygodniu KI Chemistry poinformował, że kupi akcje Ciechu, na które złożono zapisy w wezwaniu, pomimo niższej liczby zapisów.

Pod koniec maja Ciech zawarł umowę strategiczną o współpracy z KI Chemistry. Umowa zakłada m.in. powołanie zespołu do spraw reorganizacji Ciechu, który przedstawi plan jego reorganizacji. Do czasu przygotowania ostatecznego planu reorganizacji giełdowa spółka zobowiązała się do zawieszenia procesu restrukturyzacji grupy.

W I kwartale przychody grupy wyniosły 844,95 mln zł wobec 993,47 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny spadł z 79,86 mln zł do 67,73 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 5,59 mln zł, a rok wcześniej 44,99 mln zł. W analizowanym okresie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 85,41 mln zł wobec 243,44 mln zł. Na koniec marca łączne zobowiązania Ciechu opiewały na 2,33 mld zł w porównaniu z 2,31 mld zł.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,83 przy średniej dla sektora 1,85. >> Zobacz aktualną analizę wskaźnikową Ciechu.

W ostatnich tygodniach kurs akcji Ciechu równał do ceny wezwania. Półroczna stopa zwrotu dla spółki to +5 proc., a roczna +16 proc.

wykres_Ciech

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Banki ciągną WIG20 w dół, w grze JSW i Ciech

  WIG20 z godziny na godzinę jest coraz niżej, głównie za sprawa taniejących banków. Największy spadek notuje PKO BP. Niezmiennie swoimi ścieżkami idą giełdowe maluchy, które po spadkowej środowej sesji, dziś odbijają.

 • WIG20 walczy o powrót na 2.200 pkt., w grze Auto Partner i Ciech

  Giełda w Warszawie rośnie 4. sesję z rzędu, a WIG20 jest o krok od zdobycia poziomu 2.200 pkt. Pytanie, czy wzorem zachodnich indeksów, uda mu się odrobić większość lipcowo-sierpniowych strat?

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od CIECHu: CIECH Soda Polska, CIECH Cargo i CIECH Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.

 • Akcje Ciechu tanieją przez problemy w Rumunii

  CIECH Soda Romania, spółka zależna CIECHu, rozpoczęła przygotowania do wstrzymania produkcji w sytuacji zaprzestania dostaw pary technologicznej przez jedynego dostawcę - spółkę S.C. CET Govora, która obecnie znajduje się w upadłości układowej. Kurs akcji CIECHu spada dziś o blisko 4 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR