S&P500 poniżej szczytu, złoto odrabia straty

Omawiane walory:

Notowania złota coraz odważniej zbliżają się w rejon psychologicznej bariery 2.000 USD/oz. Sprzyja temu słabość dolara, który pomimo powszechnym prognozom nie zaliczył w ostatnich dniach korekcyjnego odbicia. Na wyobraźnię może również działać rekomendacja banku Credit Suisse, który podwyższył swoją prognozę ceny złota z 2.021 do 2.500 USD/oz.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Poniedziałkowa sesja na GPW nie przyniosła przełomu pod względem aktywności. Podobnie jak w poprzednich dniach, obroty na szerokim rynku pozostawiały wiele do życzenia, a zmienność była znacząco ograniczona. WIG20 zakończył ostatecznie pierwszy dzień tygodnia ze wzrostem o 0,3 proc., osiągając przy tym obroty na poziomie 440 mln zł. O wiele lepiej wypadła druga linia spółek, gdzie mWIG40 zyskał 1,1 proc. Kosmetyczny wzrost zaliczył z kolei sWIG80, który zakończył sesję 0,1 proc. powyżej kreski. Wśród polskich blue chipów pozytywnie wyróżniał się sektor wydobywczy. Akcje KGHM podrożały o 3 proc., a JSW o 2,7 proc. Natomiast po drugiej stronie rynku znalazły się walory Lotosu (-3,3 proc.) oraz mBanku (-2,9 proc.). Na brak emocji tradycyjnie nie mogli narzekać inwestorzy zainteresowani akcjami Biomedu-Lublin, który niewątpliwie zasługuje na miano króla obecnej hossy wśród małych i średnich spółek. Tym razem wzrosty kursu zbiegły się z publikacją komunikatu, zgodnie z którym Biomed rozpoczął wytwarzanie immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców. Oczywiście pod tym tajemniczym komunikatem nie kryje się informacja o rozpoczęciu samej produkcji leku, gdyż do tego jeszcze daleka droga, niemniej nie przeszkodziło to w wygenerowaniu ponad 15-proc. wzrostu przy stopie YTD na poziomie 2.338 proc. (nie, nie pomyliły nam się przecinki) i przy obrotach sięgających 131 mln zł (ok. 19 proc. obrotów szerokiego rynku).

Poniedziałek był również udanym dniem dla posiadaczy aktywów powiązanych z ceną złota. Królewski kruszec zyskał w ok. 2 proc. i w momencie pisania komentarza dokłada kolejne 0,5 proc. Tym samym, notowania surowca coraz odważniej zbliżają się w rejon psychologicznej bariery 2.000 USD/oz. Sprzyja temu słabość dolara, który pomimo powszechnym prognozom nie zaliczył w ostatnich dniach korekcyjnego odbicia. Na wyobraźnię może również działać rekomendacja banku Credit Suisse, który podwyższył swoją prognozę ceny złota z 2.021 do 2.500 USD/oz. W ramach ciekawostek warto ponadto wspomnieć, że znany amerykański inwestor W. Buffett kojarzony ze swego sceptycznego podejścia do złota zakupił w ostatnim czasie akcje kanadyjskiej kopalni wydobywającej surowiec Barrick Gold za pod 0,5 mld USD.

zloto,gold

CFD na złoto

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Tymczasem sesja za oceanem przyniosła w przypadku najważniejszych indeksów zwyżki – S&P500 zyskało 0,3 proc. i nadal znajduje się nieco poniżej lutowego szczytu, a Nadaq wzrósł o 1,1 proc. Informacją dnia było rozszerzenie przez USA sankcji nałożonych na chiński koncern technologiczny Huawei o jego spółki zależne. W wywiadzie dla telewizji Fox News prezydent D. Trump w typowy dla siebie sposób nazwał firmę Huawei „szpiegiem”, natomiast sekretarz stanu USA Mike Pompeo w odrębnym komunikacie oznajmił, że administracja Białego Domu uznaje chiński koncern za „zbrojne ramię inwigilacji Komunistycznej Partii Chin”. Mogłoby się zatem zdawać, że plan zaogniania relacji amerykańsko-chińskich przed wyborami prezydenckimi realizowany jest zgodnie z planem, jednak póki co rynki podchodzą do tego tematu spokojnie.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 18 sierpnia 2020 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR