Trakcja z dużą stratą i podejrzeniem insider tradingu

Omawiane walory:

Według wstępnych danych, grupa budowlana odnotowała sporą stratę netto w I kwartale 2018 r. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że w ciągu trzech sesji poprzedzających publikację raportu notowania Trakcji tąpnęły o 33 proc.

Trakcja to jedna z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce.

W środę kilka minut po zamknięciu sesji Trakcja opublikowała raport ze wstępnymi wynikami finansowymi za I kwartał 2018 roku. Według szacunków, na poziomie skonsolidowanym i jednostkowym spółka budowlana zanotowała spore straty.

Wstępne wyniki finansowe grupy kapitałowej Trakcja za I kwartał 2018 roku:

  • Przychody ze sprzedaży: 205,1 mln zł
  • Wynik brutto ze sprzedaży: -7,99 mln zł
  • Wynik netto: -22,53 mln zł

Na poziomie jednostkowym Trakcja PRKiI w I kwartale zanotowała 170 mln zł przychodów ze sprzedaży i blisko 9,6 mln zł straty netto.

– Czynniki, które miały najistotniejszy wpływ na poziom przychodów ze sprzedaży oraz wyniki I kwartału 2018 roku, to charakterystyczna dla podmiotów działających w branży budowlanej sezonowość sprzedaży, która cechuje się znacznie niższym poziomem uzyskiwanych przychodów w pierwszym kwartale roku i generowaniem znacznej części przychodów ze sprzedaży w drugiej połowie roku kalendarzowego – czytamy w komunikacie.

Ponadto, w okresie I kwartału 2018 roku spółka rozliczała kontrakty pozyskane w latach ubiegłych, realizowane na niskiej rentowności.

– Na prezentowane powyżej wstępne wyniki I kwartału 2018 roku miał również wpływ nadzwyczajny wzrost cen materiałów budownictwa infrastrukturalnego, usług podwykonawczych i kosztów płac. Ponadto spółka ponosi koszty związane z dywersyfikacją działalności na rynku energetyki zawodowej i ponownym wejściem w segment tramwajowy (rynek miejski). Co więcej, spółka kontynuuje przygotowywanie działalności na rynkach zagranicznych, na których wybrane programy inwestycyjne sięgają 2030 roku – czytamy dalej.

Trakcja planuje publikację raportu za I kw. 2018 r. na 17 maja br. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Trakcji

Informacja na temat sporej straty netto rzuca nowe światło na zachowanie kursu akcji Trakcji w ostatnich dniach. Tylko w tym tygodniu wycena spółki spadła o 33 proc. do 4,10 zł. Środowy dołek wypadł jeszcze niżej, bo na 3,54 zł. Tak mocna przecena przy braku jakichkolwiek sygnałów ze strony spółki (poprzedni raport w ESPI pochodzi z 27 kwietnia i dotyczy rezygnacji prezesa) nasuwa pytanie, czy w tym wypadku nie doszło do insider tradingu, czyli w tym wypadku sprzedaży akcji przez osoby posiadające dostęp do informacji niejawnych przed publikacją złych wieści.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR