Tygodniowy raport z rynku Catalyst 12-18.VIII.2013 r.

Ubiegły tydzień na Catalyst minął wyjątkowo spokojnie, głównie za sprawą braku wykupów obligacji. Pozytywną niespodzianką okazały się doniesienia z Ideonu, który dzięki wycofaniu wniosku o upadłość będzie mógł spłacić obligatariuszy. W bieżącym, skróconym tygodniu uwaga inwestorów będzie skierowana na raporty finansowe spółek z NewConnect.

Raporty kwartalne rozbujają także Catalyst. (Fot. stockwatch.pl)

Przed rynkiem Catalyst wyjątkowo ciekawy tydzień, za sprawą publikacji wyników wielu spółek notowanych na alternatywnym parkiecie. Prawdziwy wysyp sprawozdań za II kwartał przypada na 14 sierpnia. Na rynku Catalyst jest sporo emisji obligacji uplasowanych przez spółki notowane równocześnie na NewConnect.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za II kwartał 2013 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

– Wydaje się, że po długim weekendzie można spodziewać się jakiś większych ruchów na wielu seriach papierów. Obligacje firm notowanych równocześnie na NewConnect nabywali głównie inwestorzy indywidualni, którzy charakteryzują się większą skłonnością do handlu papierami niż instytucje. W wielu wypadkach zapewne po rozczarowujących wynikach może dojść do przecen. Problemem jednak jest jak zawsze jakość raportów kwartalnych z NewConnect. Niemniej jednak każdy obligatariusz powinien sprawdzić, kiedy jego spółka publikuje raport. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

W ubiegłym tygodniu na rynku Catalyst zadebiutowały papiery zerokuponowe spółki Midas, notowane pod symbolem MDS0421 o wartości nominalnej 583,77 mln zł. W pierwszym tygodniu obrót nimi był bardzo mały.>> Zobacz, na czym polegają obligacje zerokuponowe.

– Obligacje zerokuponowe nie cieszą się popularnością wśród inwestorów indywidualnych, którzy jednak chcą otrzymywać kupony w czasie inwestycji. Natomiast ten rodzaj obligacji jest korzystny dla inwestorów instytucjonalnych, ponieważ nie ma ryzyka reinwestycji kuponów. Jednak inwestorom indywidualnym radziłbym się przyjrzeć obligacjom Midasa, bo będzie można wykorzystywać arbitraż polegający na innej wycenie rynkowej niż wynika to z zasad matematyki finansowej. – dodaje Kamil Gemra.

>> Wyszukaj wszystkie obligacje zerokuponowe za pomocą skanera >> Wykorzystaj skaner obligacji dostępny w serwisie i znajdź papiery skrojone na Twoją miarę.

Powody do zadowolenia mają obligatariusze Ideonu. Spółka przekonała dwa banki oraz zawarła porozumienie układowe z wierzycielami. Łączna kwota wierzytelności objętych umową sięga 160,3 mln zł. Porozumienie dzieli wierzycieli na trzy grupy, przy czym drobni wierzyciele, którym spółka jest winna nie więcej niż 250 tys. zł zostaną spłaceni jednorazowo bez redukcji. Zwieńczeniem starań Ideonu jest decyzja katowickiego sądu w sprawie umorzenia wniosku o upadłość likwidacyjną. >> Zobacz także: Jest ważna decyzja w sprawie upadłości Ideonu.

Ubiegły tydzień nie był udany dla obligatariuszy Widok Energia. Giełda niedawno ukarała spółkę za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych. Widok Energia zapłaci 20 tyś. zł kary za nieopublikowanie raportu bieżącego o emisji obligacji powyżej 10 proc. jej kapitałów własnych oraz za milczenie na temat złamania warunków emisji, które skutkowałyby obowiązkiem przedterminowej spłaty obligacji. Przypomnijmy, że pod koniec lipca obligatariusze serii E1, E2, E3, K oraz serii D zamiennych na akcje, podpisali aneks, w którym zobowiązali się do niepodejmowania działań mających na celu zaspokojenie wierzytelności. Termin wykupu papierów z serii D notowanych pod symbolem WDK0513 przypadał na 8 maja, a wartość nominalna emisji to 5,28 mln zł.

W ubiegłym tygodniu spółka odwołała także prognozę wyników na lata 2012-2014. Powodem jest brak implementacji dyrektywy unijnej dotyczącej OZE, tj. nieuchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii, załamania na rynku biomasy w Polsce oraz pikujących cen tzw. zielonych certyfikatów i pelletu. Na koniec Widok Energia przedstawiła wyniki za II kwartał, które nie napawają optymizmem. W ubiegłym kwartale spółka wypracowała 567,4 tyś. zł wobec 436,9 tyś. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na poziomie netto strata wzrosła z 332,9 tyś. do 2,045 mln zł. Podobny trend wystąpił na działalności operacyjnej, gdzie strata wzrosła z 254 tyś. zł do 741,14 tyś. zł. >> Wszystkie komunikaty spółki znajdziesz tutaj.

W mało optymistycznej sytuacji są także obligatariusze Rodan Systems. Spółka nie wykupiła papierów notowanych pod symbolem ROD0813 o wartości nominalnej 3 mln zł. Handel tymi obligacjami od początku lipca był zawieszony z powodu niedociągnięć w zakresie obowiązków informacyjnych. Spółka bardzo późno przekazała niezbędne dokumenty, a biegły miał za mało czasu na przeprowadzenie badania. Ostatecznie raport za 2012 r. wraz z opinią biegłego poznaliśmy z ponad miesięcznym opóźnieniem. Dokument przygotowany przez biegłego nie pozostawia złudzeń co do kondycji finansowej spółki. W opinii biegły wskazał na bardzo poważne zagrożenie kontynuacji działalności.>> Zobacz także: Rodan Systems przegrał w sądzie apelacyjnym sprawę o 0,5 mln zł.

– Naszym zdaniem brak jest przesłanek do uznania, że spółka może kontynuować działalność. (…) Z przedstawionych danych wynika, że na dzień 30.06.2013 r. spółka posiada zobowiązania na łączną kwotę 12,6 mln zł, przy należnościach 4,3 mln zł. Natomiast prognozowane dodatkowe wpływy ze sprzedaży aktywów w kwocie 7,1 mln zł nie podlegają weryfikacji z braku dokumentów w zakresie kwot i terminów ich uzyskania. W związku z powyższym, wydaliśmy opinię negatywną w przedmiocie zbadanego sprawozdania finansowego spółki. – czytamy w opinii biegłego. >> Komunikat wraz z raportem znajdziesz tutaj.

W poniedziałek na Catalyst zadebiutują papiery Rank Progress. Obligacje dewelopera serii D będą notowane pod symbolem RNK0616. Wartości nominalna emisji to 131,75 zł mln zł.

W bieżącym tygodniu mamy spokój z wykupami obligacji. Ciekawiej zrobi się pod koniec sierpnia, ponieważ do tablicy zostanie wywołanych trzech emitentów: Marvipol, Sco-Pak czy Odlewnie Żeliwa. Nie można zapomnieć też o 19 sierpnia, czyli terminie wykupu obligacji Ganta. Jednak biorąc pod uwagę problemy finansowe, trudno spodziewać się terminowego wywiązania z zobowiązania. Deweloper ma czas do końca września, aby przekonać inwestorów instytucjonalnych udziału w dużej emisji obligacji konsolidacyjnych.

>> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane rynkowi Catalyst. >> Zajrzyj na forum obligacji w portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR