Tygodniowy raport z rynku Catalyst 22-28.VII.2013 r.

Mimo wakacyjnej atmosfery na rynku długu sporo się dzieje. Najważniejszą informacją ubiegłego tygodnia był komunikat Ganta. Obligatariusze dali spółce jeszcze dwa tygodnie na dopięcie rozmów z inwestorami instytucjonalnymi. W najbliższych dniach nie zabraknie emocji, bo aż trzy spółki planują wykup swojego długu.

(Fot. stockwatch.pl)

Gant nadal nie ma środków na spłatę obligacji. Spółka w piątkowym komunikacie poinformowała, że wszyscy obligatariusze, którzy objęli w marcu papiery dłużne zgodzili się na przesunięcie terminu wykupu zaległych serii. Nowy termin to 2 sierpnia 2013 r.>> O szczegółach informowaliśmy tutaj.

Powodem kolejnego przesunięcia są przedłużające się negocjacje w sprawie emisji obligacji konsolidacyjnych. Z tego samego powodu spółka zmieniła termin poprzednim razem. Nowym pomysłem na podratowanie budżetu jest duża emisja akcji z prawem poboru.

– Wydawało się, że w przypadku Ganta sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka. Niestety nie tym razem, deweloper znowu dogadał się z inwestorami instytucjonalnymi. Nadal podtrzymuję swoje zdanie, że Gantowi w końcu uda się refinansować zadłużenie, ponieważ inwestorzy instytucjonalni nie są zainteresowani upadłością spółki. Pozytywne należy odczytać ostatnie zmiany w radzie nadzorczej, do której powołano dwóch przedstawicieli wierzycieli. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

>> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane rynkowi Catalyst. >> Zajrzyj na forum obligacji w portalu StockWatch.pl

Ciekawe informacje nadeszły z pożyczkowej firmy Marka. Zarząd spółki podjął decyzję o emisji papierów dłużnych serii B. Spółka liczy na uplasowanie 12.800 sztuk obligacji zwykłych i pozyskanie maksymalnie 12,8 mln zł. Papiery mają być zabezpieczone na zmiennym zbiorze wierzytelności, w skład którego będą wchodzić obecne i przyszłe należności z tytułu udzielonych przez spółkę pożyczek pieniężnych.

Celem emisji jest spłata zobowiązań z tytułu obligacji serii A. Najnowsza oferta to efekt złamania warunków poprzedniej emisji, co poskutkowało żądaniem przedterminowego wykupu części papierów notowanych na rynku długu pod symbolem MRK0214. Drugim celem jest finansowanie bieżącej działalności operacyjnej poprzez zwiększenie kapitału obrotowego i inwestycyjnego.>> O planach emisyjnych spółki informowaliśmy tutaj.

– Marka SA znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Spółka potrzebuje refinansowania części zadłużenia. Jeżeli emisja nowych papierów dłużnych się powiedzie to obligacje Marka SA mogą okazać się jedną z najbardziej rentownych inwestycji na Catalyst. Wystarczy wspomnieć, że w kwietniu kurs obligacji MRK0214 osiągnął dołek na poziomie 50 proc. nominału. Obecnie najlepsza oferta sprzedaży tych obligacji sięga blisko 97 proc. nominału. – zauważa Kamil Gemra.

Warto odnotować, że 18 lipca swoje obligacje wykupiła Wikana, deweloperska spółka z południowo-wschodniej Polski. Wartość nominalna wprowadzonych na Catalyst papierów wynosiła 26,25 mln zł (WIK0713). Wykup obligacji odbył się bez problemu. Spółka pozyskała kapitał na ten cel z emisji kolejnej serii papierów dłużnych.

W zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z kolejnym przykładem realizacji ryzyka wcześniejszego wykupu. Tym razem chodziło o obligacje medycznej spółki Voxel (VOX0614). Wartość emisji to 12 mln zł. Obligacje były oprocentowane w oparciu o WIBOR6M i marżę w wysokości 5,5 proc. w skali roku. Spółka 16 lipca rozliczyła wcześniejszy ich wykup.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

– Po E-Kancelarii na wcześniejszy wykup zdecydowała się spółka Voxel. Inwestorzy otrzymali z tego tytułu dodatkową premię w wysokości 0,08 proc. wartości nominalnej obligacji serii B za każde pełne 30 dni pozostające od dnia wcześniejszego wykupu do daty wykupu. Jest to rekompensata za poniesione ryzyko i każdy inwestor powinien sprawdzać w warunkach emisji obligacji, czy taka rekompensata jest przewidziana. – podsumował Kamil Gemra.

W tym tygodniu planowane są cztery wykupy obligacji. Swoje papiery dłużne w poniedziałek zamierza wykupić Archicom. Chodzi o serię ARH0713 o wartości nominalnej 30 mln zł. W tym samym dniu planowany jest wykup obligacji dewelopera Mak Dom. Jest to seria MKD0713 o wartości nominalnej 23,28 mln zł.

>> Wszystkie kluczowe informacje na temat rynku Catalyst znajdziesz w dedykowanym serwisie przygotowanym przez StockWatch.pl >> Pełną listę najbliższych wykupów obligacji znajdziesz tutaj.

Zgodnie z harmonogramem 25 lipca spółka Sco-Pak przystąpi do wykupu serię SCO0713 o wartości nominalnej 22,98 mln zł. W tym wypadku należy mieć świadomość, że sytuacja jest nieco skomplikowana.

Według stanu na 31 marca 2013 r. łączna wartość zobowiązań Sco-Pak z tytułu emisji obligacji to 44,3 mln zł (wraz z naliczonymi odsetkami). Terminy wykupu wypadają w czerwcu, lipcu i sierpniu 2013 r. Producent opakowań na Catalyst posiada dwie serie papierów dłużnych: A (SCO0713) i B (SCO0813). Oprócz tego spółka ma dwie kolejne serie: C i D (nieobecne na rynku długu) – ich termin wykupu bezskutecznie minął w czerwcu. Niedawno spółka porozumiała się z posiadaczami papierów serii C i D i przełożyła termin wykupu obligacji na 23 lipca 2013 r. Nowy termin wynika z faktu, iż producent opakowań stara się domknąć dużą emisję nowych obligacji serii E. Pod koniec czerwca zarząd Sco-Pak ogłosił plan emisji nie więcej niż 62.000 obligacji serii E na okaziciela. Łączna wartość emisji może sięgnąć 62 mln zł. Pozyskane środki spółka chce wykorzystać na spłatę obligacji serii A, B, C i D wraz z odsetkami, oraz na środki obrotowe. Pierwotnie termin przydziału wyznaczono na 12 lipca, ale ostatecznie przełożono termin. Według ostatniego komunikatu przydział papierów ma nastąpić nie później niż do 23 lipca. Można zatem stwierdzić, że wykup długu Sco-Pak zależy od sukcesu emisji obligacji serii E.

>> Rentowność poszczególnych papierów dłużnych Sco-Pak możesz bardzo szybko i łatwo sprawdzić w serwisie. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR