Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

W IV kwartale Kruk zainwestował 215 mln zł w portfele wierzytelności

Opublikowano: 2015-01-12 10:35:48

Omawiane walory:

W minionym kwartale grupa windykacyjna nabyła 25 portfeli o wartości nominalnej 1,6 mld zł. Poczynione nakłady okazały się wyższe o 163 proc. w zestawieniu r/r.

Kruk opublikował raport o nakładach na wierzytelności zakupionych w IV kwartale 2014 r. Wynika z niego, że w minionych trzech miesiącach grupa kupiła 25 portfeli o wartości nominalnej 1,6 mld zł. W sumie wydała na ten cel 215 mln zł. Należy zauważyć, że ponad 1/3 tej kwoty stanowią inwestycje w wierzytelności zabezpieczone hipotecznie. Łączne nakłady w IV kwartale 2014 roku były o 162 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2013 roku oraz pięciokrotnie wyższe niż kwartał wcześniej. Na wysokie inwestycje w czwartym kwartale wpłynęły dwie transakcje nabycia portfela hipotecznego od BZ WBK w Polsce oraz portfela wierzytelności konsumenckich od banku BCR w Rumunii, przy nakładach odpowiednio 70 mln zł oraz 27 mln zł.

Z perspektywy całego 2014 roku największych inwestycji spółka dokonała w I kwartale, wydając 269 mln zł na portfele wierzytelności o wartości nominalnej ponad 1 mld zł. Wtedy też grupa dokonała transakcji zakupu portfela wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie od Getin Noble Banku. W całym ubiegłym roku zainwestowała łącznie 570 mln zł w 59 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 3,8 mld zł. Nakłady były o 55 procent wyższe w porównaniu do 2013 roku, a także wyższe od historycznie najlepszego dla grupy 2011 roku, w którym zainwestowała 569 mln zł.

– W 2014 roku pobiliśmy nasz rekord sprzed trzech lat, kiedy zainwestowaliśmy w portfele wierzytelności łącznie 569 mln zł. W minionym roku postawiliśmy również na bardziej zdywersyfikowaną strukturę naszych inwestycji. W 2014 roku zaczęliśmy na istotną skalę nabywać wierzytelności hipoteczne, przeznaczając na ten cel ponad połowę łącznych nakładów. Już teraz możemy stwierdzić, że to bardzo atrakcyjny rynek i jesteśmy gotowi na rozmowy na temat następnych transakcji nie tylko na rynku polskim, ale również w Rumunii, gdzie w czwartym kwartale pozyskaliśmy licencję niezbędną do nabywania tego typu wierzytelności. – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu Kruka SA.

W ostatnich czterech latach windykacyjna grupa zainwestowała ponad 1,8 mld zł. Dalszy rozwój zarząd chce budować na kilku filarach. Są to: nowe rynki geograficzne, silna pozycja w segmencie wierzytelności konsumenckich, nowy rynek wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjne.

– Spadek stopy bezrobocia i wzrost realnych dochodów konsumentów powinien sprzyjać poprawie spłacalności wierzytelności w Polsce i wraz z ewentualną obniżką stóp procentowych byłby argumentem za dodatnimi przeszacowaniami wartości portfeli.  Ekspansja zagraniczna utrzymuje pozytywny sentyment wobec spółki. – ocenia Sobiesław Kozłowski, analityk DM Raiffeisen Bank Polska.

Źródło:  Raiffeisen Brokers

Źródło: Raiffeisen Brokers

Narastająco po pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku grupa wypracowała rekordowe wyniki. Zysk netto wzrósł w ujęciu r/r o 57 proc. do 126 mln zł. W tym okresie rekordowa była też spłata z portfeli nabytych przez Kruka i wyniosła 528 mln zł. Niemniej w III kwartale wyniki okazały się nieco niższe w ujęciu r/r.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

Dziś notowaniom spółki brak zdecydowania. Natomiast na wcześniejszych kilku sesjach zyskały kilka procent, podejmując próbę powrotu na grudniowe szczyty. Roczna stopa zwrotu z akcji Kruka to ponad 50 proc. na plusie.

wykres_Kruk

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kruk)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku