W pół roku na wezwania poszło już 6 mld zł, a to wciąż nie koniec

Omawiane walory: , , , , ,

Wezwanie Synthosu na Puławy jest osiemnastym tego typu wydarzeniem na rynku giełdowym od stycznia. W kuluarach aż huczy od spekulacji, kto będzie następny. Eksperci nie mają wątpliwości - to jeszcze nie koniec skupowania z rynku spółek, które są rekordowo tanie. W centrum uwagi pozostanie chemia, ale dołączą też do niej kolejne ciekawe i nisko wycenione spółki.

Potwierdzają się wcześniejsze prognozy StockWatch.pl. Rok 2012 stoi pod znakiem wezwań. W całym zeszłym roku ogłoszono ich 17, a w kończącym się właśnie pierwszym półroczu 2012 roku przekroczono ten wynik. Z tych 18 wezwań, 11 zostało zakończonych, a wśród trwających są takie, które elektryzują rynek.

W tym miesiącu dobiegają końca wydłużone zapisy na akcje Sygnity. Wzywające Asseco Poland zaproponowało 21 zł, co wywołało falę niezadowolenia wśród akcjonariuszy Sygnity. Niedawno ruszyło wezwanie na akcje Azotów Tarnów ogłoszone przez rosyjski Akron. Jednak tu z oferowanej ceny niezadowolenia nie ukrywa resort skarbu, dysponujący pakietem kontrolnym. W poniedziałek na rynek trafiła informacja o kolejnym wezwaniu w sektorze chemicznym. Tym razem na celowniku znalazły się Puławy, a chęć kupna wyraziła inna giełdowa spółka – Synthos. Cena zaproponowana w wezwaniu nie zawiera kuszącej premii w odniesieniu do giełdowego kursu, ale mimo to MSP zapowiedziało, że przeanalizuje złożoną ofertę. >> O szczegółach wezwania pisaliśmy tutaj.

Łącznie w 18 ogłoszonych w tym roku wezwaniach inwestorzy wyłożyli na stół prawie 6 mld zł. Jednak już teraz widać, że część z nich zakończy się fiaskiem. Głównym powodem jest zbyt niska oferowana cena, która nie zawsze satysfakcjonuje aktualnych akcjonariuszy. To druga strona niskiej wyceny: długoterminowi inwestorzy przekonani o wysokiej wartości wewnętrznej spółki wybierają przeczekanie, jeśli złożona im oferta jest znacznie poniżej ich szacunków.

– Inwestorzy w niektórych spółkach antycypują w możliwość ogłoszenia wezwania. Wówczas cena proponowana nie zawiera zbyt wysokiej premii do kursu giełdowego, co chociażby obserwowaliśmy przy wezwaniach na Azoty Tarnów oraz Empik. Inna jest sytuacja, jeśli nie było takich sugestii. Wówczas premia jest wyraźnie wyższa, czego przykładem jest chociażby ubiegłoroczne wezwanie na Elstar Oils. Niemniej cena w wezwaniu powinna zawierać pewną premię za przejęcie pakietu większościowego oraz nawiązkę w stosunku do wartości godziwej. Jeśli spełnione są te warunki, to można się skłaniać ku odpowiedzi na wezwanie. – przyznaje Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora departamentu doradztwa inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Na początku roku StockWatch.pl sprawdzał, kto jeszcze może być obiektem wezwania. >> 5 apetycznych kąsków do połknięcia przez giełdowe rekiny.

Rynkowi eksperci nie mają wątpliwości, że w 2012 roku inwestorzy mogą liczyć na kolejne wezwania.

– My w tym roku pośredniczyliśmy już w 3 wezwaniach – na Świecie, TU Europa i Empik. Myślę, że jeszcze w 2012 roku na rynku powinno być kilka wezwań. Jednak oddzielną kwestią jest to, czy zakończą się one sukcesem. Nie zawsze bowiem przejmujący proponują wystarczającą premię, którą akceptowaliby pozostali inwestorzy. – podkreśla Jacek Radziwilski, prezes UniCredit CA IB Poland.

Także przedstawiciel DM BZ WBK uważa, że kolejne wezwania to kwestia czasu. Ekspert przedstawił nam także swoje typy.

– Wiele spółek notowanych jest na bardzo atrakcyjnych poziomach. Do tego nie ma żadnych przesłanek by twierdzić, że na przestrzeni ostatnich miesięcy ich warunki uległy drastycznej zmianie, co powinno sprzyjać kolejnym wezwaniom. Wśród potencjalnych obiektów budzących zainteresowanie wymieniłbym Netię, która z małego operatora alternatywnego stała się istotnym graczem. Dlatego kto wie, czy nie znajdzie się jakiś chętny na takie aktywa. Koleją ciekawie wyglądającą z tej perspektywy spółką jest PEP. Tutaj także może pojawić się zainteresowanie inwestora strategicznego. – mówi analityk DM BZ WBK.

Niedawno w mediach pojawiły się sugestie, że niektórzy akcjonariusze Polish Energy Partners myślą o sprzedaży swoich udziałów. Z nieoficjalnych informacji Reutera wynikało, że zainteresowane przejęciem spółki mogą być polskie koncerny energetyczne, takie jak Enea czy PGE.

W ocenie fachowców im dłużej indeksy będą wykazywały swoją słabość, tym więcej powinno być wezwań. Poniedziałkowa sesja tylko potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że ciężko będzie oczekiwać mocniejszego odbicia całego rynku.

– Jest wiele tanich spółek i inwestorzy mogą chcieć to wykorzystać do przejęć. Jeśli WIG20 nadal będzie tkwił poniżej 2250 pkt. to do końca roku powinno pojawić się jeszcze kilka wezwań. W pierwszej kolejności oczekiwałbym tego w sektorze przemysłowym oraz chemicznym. Są sygnały, że jest zainteresowanie Ciechem i o możliwym kontrwezwaniu na Azoty Tarnów. Z przemysłowych uwagę może przyciągać sektor producentów i dystrybutorów stali. Zastanawiałbym się czy grupa Arcelor Mittal nie pomyśli o zwiększeniu swoich udziałów w Stalprodukcie. Być może ktoś się skusi na aktywa budowlane, ale dopiero jak wszystko zostanie wyczyszczone. Wtedy ewentualnie byłaby możliwość przejęcia wyodrębnionej części jakiegoś upadającego przedsiębiorstwa. – mówi Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8.

>> Co to znaczy, że spółka jest tania – najlepiej zacząć od sprawdzenia wskaźnika C/WK, który mówi o rynkowej wycenie jednej złotówki majątku księgowego spółki. Ceny zaczynają się już od kilkunastu groszy. >> Zestawienie podstawowych wskaźników dla spółek z GPW dostępne jest bez opłat w StockWatch.pl

Kolejnym potencjalnym obiektem przejęć w chemii może być Ciech. Nie jest tajemnicą, że ta spółka jest również przeznaczona na sprzedaż. Według Planu Prywatyzacji na lata 2012-13, sprywatyzowanych ma zostać łącznie 9 podmiotów z sektora chemicznego.

– W wypadku większości spółek tego sektora procesy prywatyzacji zostały wszczęte w poprzednich latach. W Planie Prywatyzacji zakłada się kontynuowanie prywatyzacji spółek sektora, jak również jej rozpoczęcie w pozostałych podmiotach. Zbywanie kolejnych pakietów akcji spółek notowanych na GPW, takich jak: Ciech, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police czy Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach, uzależnione będzie od sytuacji na rynku kapitałowym. – czytamy w dokumencie MSP.

>>Według planu Skarb Państwa chce łącznie sprywatyzować 300 spółek. >> Zobacz jakie akcje w swoim portfelu posiada Skarb Państwa.

W zeszłym miesiącu pojawiła się sugestia, że czeski miliarder Zdenek Bakala, który kontroluje górniczą spółkę New World Resources przygotowuje się do ogłoszenia wezwania na akcje kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki Ciech. >> O szczegółach pisaliśmy tutaj.

– Z punktu widzenia niskich wycen EV/EBITDA można oczekiwać kolejnych kilku wezwań. Inwestorzy będą preferować niezadłużone spółki. Interesująco pod tym względem wygląda ACE. Jej wskaźnik EV/EBITDA nieznacznie przekracza 3, a do tego generuje spory cash flow i jest niezadłużona. Inną spółką budzącą zainteresowanie powinien być Ciech. Tutaj jednak potencjalny inwestor może czekać na zrefinansowanie długu z emisji obligacji przez EBOiR. Do tego można przypuszczać, iż resort skarbu nie będzie chciał sprzedawać akcji poniżej ceny z ostatniej oferty, w której brał udział. – ocenia Michał Hulbój, analityk Erste Securities.

>> Ciech szybko pochwalił się raportem za I kwartał. >> W serwisie znajdziesz szczegółowa analizę raportu chemicznej spółki przygotowaną przez analityków portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, azotytarnow, Ciech, netia, pep, stalprodukt, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR