W środę ruszają zapisy na akcje Grupy Tarczyński

Do giełdowej reprezentacji branży spożywczej dołączy niebawem producent wędlin. Grupa Tarczyński rusza z ofertą IPO o wartości blisko 60 mln zł. Zaproponowana cena maksymalna wynosi 12 zł, co kształtuje wskaźnik C/Z na poziomie niespełna 13.

W najbliższych dniach rynek pierwotny odżyje za sprawą oferty spółki Tarczyński SA. W tym roku będzie to czwarty debiut na głównym rynku. W piątek Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny w związku z ofertą publiczną akcji serii F oraz ubieganiem się o dopuszczenie do obrotu papierów serii B (1.346.936 sztuk), C (2 mln sztuk), F (od 1 do 5 mln sztuk) oraz praw do akcji serii F (od 1 do 5 mln sztuk).

Formalnie oferta już ruszyła. W puli sprzedażowej znajdzie się 5 mln akcji nowej emisji serii F. Cena maksymalna walorów została ustalona na poziomie 12 zł. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych rozpoczną się już jutro i potrwają do 28 maja. W tym samym okresie będzie budowana księga popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. W tej transzy zapisy potrwają od 29 maja do 4 czerwca. Spółka chciałaby przydzielić w transzy inwestorów instytucjonalnych ok. 80 proc., a w puli inwestorów indywidualnych ok. 20 proc. liczby oferowanych akcji. Na 18 czerwca lub zbliżonym terminie zaplanowany jest pierwszy dzień notowań PDA na giełdzie.

Przy cenie maksymalnej spółka mogłaby pozyskać z rynku 60 mln zł. Około 40 mln zł z tej kwoty miałoby trafić na rozbudowę zakładu, 10 mln zł na kapitał obrotowy, a 7 mln zł na spłatę części zadłużenia.

– Przy założeniu, że objęte zostaną wszystkie akcje, udział nowych akcjonariuszy w głosach na WZA wyniesie 34,85 proc. Pozostała część będzie w rękach obecnych właścicieli. Oznacza to, iż wartość spółki ustalona została na 136,2 mln zł. Wskaźnik C/Z’12 kształtuje się na poziomie 12,6x. Dla porównania wskaźnik C/Z dla ZM Kania za 2012 rok kształtował się na poziomie 34,7x. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

>> Wszystkie spółki z sektora spożywczego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Tarczyński istnieje od 1990 roku i zajmuje się produkcją wędlin. Obecnie jedynymi akcjonariuszami spółki są jej założyciele Elżbieta i Jacek Tarczyńscy. Grupa Tarczyński wypracowała w 2012 r. 10,8 mln zł zysku netto, 21,2 mln zł zysku operacyjnego oraz 386,7 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to odpowiednio 378,8 mln zł, 9,6 mln zł oraz 3,9 mln zł.

Przypomnijmy, że ZM Kania oraz PKM Duda mają za sobą udany I kwartał. Pierwsza ze spółek osiągnęła 113,9 mln zł przychodów, co dało 59-proc. dynamikę w ujęciu r/r. Największy skok w ujęciu procentowym zanotował zysk netto – ZM Kania zarobił 4,3 mln zł, co oznacza wzrost o 170 proc. Z kolei PKM Duda wypracował w I kwartale 2013 r. 5,96 mln zysku netto wobec straty 1,8 mln przed rokiem. EBIT wzrósł r/r do ok. 10 mln zł z 7,7 mln zł. Natomiast spółka Tarczyński nie podała w prospekcie emisyjnym wyników za I kwartał. Jednak jak udało nam się ustalić w spółce, w najbliższych dniach zostaną one załączone aneksem.

>> Na giełdzie pojawił się głód na spółki z branży spożywczej. >> Sześć najlepszych kąsków z apetycznej branży spożywczej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR