Wiosna w portfelu AmerBrokers: 7 nowych ciekawych misiów

Omawiane walory: , , , , , ,

Broker przeprowadził już drugą w tym roku rewizję swojego legendarnego portfela. Miejsce straciło aż 6 spółek, w tym Boryszew, Hawe i Synthos. W zamian pojawiły się nowalijki. Zobacz na kogo stawiają teraz eksperci biura maklerskiego.

Warto śledzić zmiany w portfelu DM AmerBrokers, bo dotychczasowe  wyniki jakie osiąga broker regularnie pokonują rynek. Portfel zarabiał nawet podczas spadków na rynku w 2011 roku. Ten rok też przyniósł dobre wyniki: w portfelu zakończonym 16 marca biuro osiągnęło wynik istotnie lepszy niż główne indeksy. Stopa zwrotu wyniosła +14,38 proc., przy najlepszym indeksie sWIG80 zyskującym 10,16 proc. i najgorszym WIGu20 tracącym 1,4 proc.

Zgodnie z zasadami portfela, w jego skład wchodzą tylko spółki z indeksów mWIG40 i sWIG80, które są zarazem dla niego bezpośrednim benchmarkiem. W nowym rozdaniu do portfela awansowało 7 spółek. Eksperci z biura postawili na: Echo Investment, Graal, Koelner, Mieszko, Netię, PEP i Robyg. Oprócz nich miejsce utrzymały 4 spółki: ACE, Amica, Azoty Tarnów oraz CD RED.

>> Ostatnie ruchy miały miejsce w lutym. Zobacz: >> 6 nowych misiów w portfelu AmerBrokers

Przedstawiciele DM AmerBrokers specjalnie dla StockWatch.pl skomentowali zmiany i podali argumenty, które za nimi przemawiały.

Koelner podoba się nam fundamentalnie. Wkrótce spółka ma ogłosić strategię i podać prognozę na ten rok. Ma też zapaść decyzja o dywidendzie. Robyg umieściliśmy ze względu na dobre wyniki i fakt, że deweloper jest nisko wyceniany. Graal otrzymał nominację ze względu na zaskakująco dobre wyniki w IV kwartale, a Netię umieściliśmy jako stabilizator portfela. Kurs spółki znajduje się w stabilnym trendzie wzrostowym. Natomiast Echo wybraliśmy za dobre wyniki i prognozy na ten rok oraz fakt, że pozytywnie postrzegamy deweloperów komercyjnych. Mieszko wybraliśmy rezygnując z Coliana i w kontekście zaprezentowanych wyników okazał się to dobry ruch. Pierwsza ze spółek pokazała dobre wyniki, a druga słabe. – podkreśla Maciej Kabat, analityk DM AmerBrokers.

Oprócz dokooptowania nowych spółek zdecydowano się na wyeliminowanie kilku. Miejsce stracili: Boryszew, Colian, Hawe, Helio, Rafako oraz Synthos. Powody takiej decyzji były różne.

– Synthos i Boryszew wypadł w związku z wejściem do indeksu WIG20 i naszą zasadą, że nie umieszczamy w naszym portfelu blue chipów. Coliana zastąpił Mieszko. Hawe usunęliśmy z portfela w związku z wysokim zyskiem, jaki zrealizowaliśmy na tych akcjach. Helio wyeliminowaliśmy, bo papier miał niską płynność i wykazywał przypadkowe ruchy na kursie. Natomiast Rafako pozbyliśmy się w związku na trudną sytuację głównego udziałowca spółki, którym jest PBG. – argumentuje przedstawiciel DM AmerBrokers.

DM AmerBrokers popisał się w zeszłym roku dużym wyczuciem na trudnym rynku. Roczna stopa zwrotu portfela od 31 grudnia 2010 do 31 grudnia 2011 sięgnęła 10,59 proc. przy indeksie WIG spadającym o ponad 20 proc. i najgorszym indeksie sWIG80 tracącym ponad 30 proc. W portfelu rozpoczętym 30 grudnia 2011 roku, a zakończonym w dniu 2 lutego, także udało się osiągnąć wynik lepszy niż główne indeksy. Stopa zwrotu wyniosła +13,97 proc. przy najlepszym indeksie sWIG80 zyskującym 12,54 proc.

Narastająca stopa zwrotu portfela od początku jego prowadzenia (czerwiec 2009 roku) do zakończenia poprzedniego sięgnęła 174,78 proc., przy indeksach WIG rosnącym o 37,13 proc., mWIG40 43,74 proc., sWIG80 14,72 proc. oraz WIG20 21,97 proc.

>> Inwestujesz w oparciu o fundamenty i ciekawią Cię średnie i mniejsze spółki, nie dostrzegane przez analityków? >> Śledź omówienia raportów finansowych przygotowywane regularnie przez StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT echo, graal, koelner, mieszko, netia, pep, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sprzedaż deweloperów z Catalyst spadła o 35 proc. r/r w II kwartale

  Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 34,8 proc. r/r do 2.772 lokali w II kwartale 2020 roku, wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator.

 • Echo sprzedało 254 mieszkania, przekazało 222 w II kw. 2020 r.

  ECHO Investment sprzedało 254 mieszkania w II kw. 2020 r. w porównaniu do 291 umów zawartych w rok wcześniej, a przekazało 222 w porównaniu do 54 rok wcześniej. Spółka spodziewa się, że większość tegorocznych przekazań mieszkań będzie przypadać na II półrocze i podtrzymuje plan przekazania w całym roku ok. 1.600 lokali.

 • Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż w I kwartale. W najbliższym czasie część firm zrewiduje swoje cenniki

  Według raportu DM Navigator, deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 2,3 proc. r/r do 4.571 lokali w I kwartale 2020 roku. Punktem zwrotnym okazał się marzec, gdzie kontraktacja nowych lokali tąpnęła u niektórych nawet o ok. 70 proc. W najbliższym czasie na wielkie obniżki cen mieszkań raczej nie ma co liczyć, ale część firm chcąc ratować płynność będzie zmuszona do zrewidowania swoich cenników.

 • Robyg: Ewentualne przesunięcia decyzji o zakupie mieszkań będą krótkoterminowe

  Ewentualne przesunięcie decyzji zakupowych będzie krótkoterminowe i nie wpłynie na całość sprzedaży na rynku mieszkaniowym w Polsce w ujęciu rocznym, uważa prezes ROBYGa Zbigniew Wojciech Okoński. Deweloper nie zakłada także zmian cen lokali mieszkaniowych.

 • Deweloperzy cyfryzują sprzedaż mieszkań

  Pandemia koronawirusa przenosi cały proces sprzedaży mieszkań do Internetu. ECHO Investment proponuje spotkanie z doradcą klienta online, spacer po inwestycji odwzorowanej w wirtualnej rzeczywistości, wybór mieszkania, negocjacje zapisów umowy rezerwacyjnej w systemie CRM i na koniec – zdalne podpisanie umowy rezerwacyjnej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR