Zdołowane branże w 2014 roku przejmą pałeczkę lidera hossy

Wtorkowa przecena nie przekreśla optymistycznych prognoz technicznych na ten rok dla głównych indeksów. Krzysztof Borowski z SGH podkreśla, że kontynuacja wzrostów nie obejdzie się bez zmiany liderów hossy. Szansę otrzymają spółki, które dotychczas kojarzone były z silnymi trendami spadkowymi.

We wtorek warszawski parkiet ugina się pod naporem silnej przeceny. Dodatkowo wyprzedaż przy wzmożonych obrotach osłabia wiarę w kontynuację ubiegłorocznej hossy. Na osłodę warto przypomnieć, że spora część ekspertów podtrzymuje pozytywne prognozy na 2014 rok. Optymistów nie brakuje także wśród analityków technicznych. Wykres WIG-u w układzie miesięcznym pokazuje, że indeks znajduje się w długoterminowym (od 1993 r.) oraz w przyspieszonym trendzie wzrostowym (luty 2009 r.). Przebicie przez indeks oporu na wysokości 50.502 pkt. otworzyło drogę wyżej. Aktualnie grudniowa świeca korekty (czarny korpus) dotknęła tego wsparcia, co należy odczytywać jako sygnał potwierdzenia.

– Spadek WIG-u poniżej miałby pesymistyczna wymowę i oznaczał możliwość zejścia indeksu do takich wsparć jak: 48.223 pkt. (słabe) i 42.842 pkt. (silniejsze). Utrzymywanie się indeksu ponad 50.502 pkt. sugeruje możliwość kontynuacji trendu wzrostowego – kolejne opory to: 55.384, 64.389 i 67.773 pkt. (poprzednie szczyty) i 75.000 pkt. (zasięg Fibonacciego). Na większości wskaźników AT dominują wskazania kupna (MACD, Stochastic, Parabolic oraz RSI) – i posiadają one jeszcze dość duży potencjał wzrostowy. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia powolny napływ środków na rynek akcji. Za trendem wzrostowym opowiada się też układ wykładniczej średniej ruchomej 13-miesięcznej. – wskazuje Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij aby powiększyć

W ocenie Krzysztofa Borowskiego, dla indeksów mWIG40 i sWIG80 najważniejszym poziomem wsparcia jest teraz szczyt odpowiednio na 2.960 pkt. i 12.932 pkt. Spadek poniżej miałby pesymistyczną wymowę. Na obu indeksach układ wskaźników technicznych jest nadal obiecujący. Istotnymi oporami na mWIG40 są: 3.599 pkt. (ostatni szczyt i zarazem 50 proc. zniesienia Fibonacciego dla fali spadkowej 2007-2009) – jego przebicie byłoby sygnałem kupna, 4.078 pkt. (poprzedni szczyt i zarazem 63,8 proc. zniesienia Fibonacciego dla fali spadkowej 2007-2009) i 4.613 pkt. Z kolei na sWIG80 kolejne opory przypadają na 16.089 pkt. (szczyt i 161,8 proc. zasięgu Fibonacciego dla fali spadkowej maj-grudzień 2011) oraz 18.126 pkt.

>> Szukasz ciekawych spółek na styczeń? >> 16 propozycji brokera na dobry początek nowego roku.

Ekspert z SGH dokonał też dorocznego przeglądu indeksów branżowych. Subindeksy znajdujące się w trendach wzrostowych (strategia kup i trzymaj) to: WIG-Banki, WIG-Chemia (chociaż pojawiły się symptomy słabnięcia). Z kolei subindeksy zakręcające mocno w górę (duży potencjał wzrostowy, ale i duże ryzyko): WIG-Budownictwo (indeks zakręcił w górę), WIG-Developerzy (trwa tworzenie bazy), WIG-Informatyka (próba wybicia z szerokiej bazy). Jego zdaniem, najbardziej obiecująco wygląda WIG-Budownictwo. W tym roku powinny nastąpić także przetasowania wśród samych spółek na pozycjach liderów hossy.

– W bieżącym roku wydaje się możliwa zmiana liderów wzrostów. Spółki, które dotychczas znajdowały się w solidnych trendach spadkowych mają szanse na bardzo dynamiczne korekty wzrostowe przechodzące w trendy zwyżkujące. Z kolei w wypadku spółek pozostających w trendach wzrostowych od dwu-trzech lat dynamika zmian cen nie powinna być tak imponująca jak wcześniej i zdecydowanie mniejsza niż ta, którą będziemy obserwować na akcjach spółek wyprzedanych. – dodaje Krzysztof Borowski.

W 2013 r. indeksami sektorowymi o najwyższych wzrostach były kolejno WIG-Budownictwo (+33,5 proc.), WIG-Media (+31 proc.), WIG-Informatyka (+21,9 proc.), WIG-Chemia (+20,6 proc.) oraz WIG-Banki (+20,5 proc.). Największe spadki odnotowały WIG-Surowce (-32,1 proc.), WIG-Spożywczy (-11,4 proc.) i WIG-Paliwa (-10 proc.).

>> Wszystkie spółki z sektora budowlanego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych spółek budowlanych w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR