StockWatch.pl

Złoty traci w reakcji na spadek EUR/USD i dane z Niemiec

We wtorek rano złoty osłabia się do głównych walut w ślad za spadkiem notowań EUR/USD oraz bardzo niepokojącymi danymi makroekonomicznymi z Niemiec. W kolejnych godzinach tendencja ta prawdopodobnie będzie kontynuowana, a istotnego wpływu na notowania krajowej waluty nie będzie miało rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

O godzinie 08:47 kurs EUR/PLN rósł o 0,6 gr do 4,3022 zł, a USD/PLN o 1,7 gr do 3,7606 zł. Impulsem do osłabienia złotego z jednej strony był, obserwowany już w czasie godzin azjatyckich, spadek notowań EUR/USD. Z drugiej, fatalne dane z Niemiec.

W listopadzie produkcja przemysłowa u naszego zachodniego sąsiada nieoczekiwanie obniżyła się aż o 4,7 proc. w relacji rocznej wobec wzrostu o 0,5 proc. w październiku. To nie tylko wynik znacząco gorszy od prognoz (-0,8 proc. r/r), ale też najniższy odczyt od grudnia 2009 roku. Dane te prawdopodobnie oznaczają, że w IV kwartale niemiecki Produkt Krajowy Brutto (PKB) ponownie zaliczył spadek w relacji kwartalnej (w III kwartale było to -0,2 proc. kw/kw), co jest złą wiadomością dla polskich eksporterów.

To prawdopodobnie jeszcze nie koniec złych wieści z Europy. Można oczekiwać, że również zaplanowane na godzinę 11:00 publikacje danych o koniunkturze gospodarczej w strefie euro mogą rozczarować inwestorów, ściągając w dół notowania EUR/USD i tym samym też przypieczętowując dzisiejsze osłabienie złotego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Bez wpływu na notowania polskiej waluty pozostanie natomiast rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych, ale przynajmniej do publikacji kolejnej „Projekcji inflacji”, nie zmieni swej retoryki. Nie ma bowiem ku temu najmniejszych podstaw, po tym jak w grudniu inflacja CPI w Polsce zanurkowała do 1,1 proc. r/r, a indeks PMI sugeruje silne wyhamowanie w rodzimym przemyśle.

Dzisiejsze osłabienie złotego nie zmienia układu sił na wykresach EUR/PLN i USD/PLN. Tu od kilku tygodni obserwujemy konsolidację notowań euro w umownym przedziale 4,28-4,31 zł, a dolara w nieco szerszym przedziale 3,73-3,79 zł. Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych dniach rynek wybił się z tego trendu bocznego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Skarbówka wchodzi z kontrolą do ZM Henryk Kania

  Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wszczął wobec Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji kontrolę celno-skarbowej.

 • Fundusz private equity dostał zgodę na rozszerzenie procesu due diligence Idea Banku

  Rozmowy z funduszem private equity zainteresowanym inwestycją w akcje banku trwają. Dziś Idea Bank poinformował, że zgadza się na rozszerzenie procesu due diligence.

 • Geopolityka na pierwszym planie

  W poniedziałek tematem przewodnim na rynkach był atak dronów na saudyjskie rafinerie. Weekendowy incydent, który według wstępnych wyliczeń może w najbliższych tygodniach ograniczyć o ok. 5 proc. światowy poziom produkcji ropy naftowej, skutkował dziś wzrostem cen "czarnego złota" o ponad 10 proc. Wspomniane ataki zwiększyły tym samym ryzyko eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej, co miało swoje odzwierciedlenie w odbiciu cen złota, które ponownie walczy o powrót powyżej bariery 1.500 USD za uncję.

 • Energa rozda akcjonariuszom rabaty i benefity

  Gdańska spółka energetyczna już niebawem wystartuje z własnym programem lojalnościowym adresowanym do akcjonariuszy. W pakiecie są m.in. zniżki na montaż instalacji fotowoltaicznej czy zakupy w sklepie internetowym Energi, ale rabatu na prąd nie ma.

 • Starhedge złożył warunkową ofertę objęcia do 33 proc. akcji Elektrobudowy

  Starhedge złożył warunkową ofertę objęcia od 32,75 proc. do 32,99 proc. akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Elektrobudowy. Łączna wartość transakcji wyniosłaby nie mniej niż 10,4 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR