X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Złoty traci w reakcji na spadek EUR/USD i dane z Niemiec

Opublikowano: 2019-01-08 10:11:58

We wtorek rano złoty osłabia się do głównych walut w ślad za spadkiem notowań EUR/USD oraz bardzo niepokojącymi danymi makroekonomicznymi z Niemiec. W kolejnych godzinach tendencja ta prawdopodobnie będzie kontynuowana, a istotnego wpływu na notowania krajowej waluty nie będzie miało rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

O godzinie 08:47 kurs EUR/PLN rósł o 0,6 gr do 4,3022 zł, a USD/PLN o 1,7 gr do 3,7606 zł. Impulsem do osłabienia złotego z jednej strony był, obserwowany już w czasie godzin azjatyckich, spadek notowań EUR/USD. Z drugiej, fatalne dane z Niemiec.

W listopadzie produkcja przemysłowa u naszego zachodniego sąsiada nieoczekiwanie obniżyła się aż o 4,7 proc. w relacji rocznej wobec wzrostu o 0,5 proc. w październiku. To nie tylko wynik znacząco gorszy od prognoz (-0,8 proc. r/r), ale też najniższy odczyt od grudnia 2009 roku. Dane te prawdopodobnie oznaczają, że w IV kwartale niemiecki Produkt Krajowy Brutto (PKB) ponownie zaliczył spadek w relacji kwartalnej (w III kwartale było to -0,2 proc. kw/kw), co jest złą wiadomością dla polskich eksporterów.

To prawdopodobnie jeszcze nie koniec złych wieści z Europy. Można oczekiwać, że również zaplanowane na godzinę 11:00 publikacje danych o koniunkturze gospodarczej w strefie euro mogą rozczarować inwestorów, ściągając w dół notowania EUR/USD i tym samym też przypieczętowując dzisiejsze osłabienie złotego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Bez wpływu na notowania polskiej waluty pozostanie natomiast rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych, ale przynajmniej do publikacji kolejnej „Projekcji inflacji”, nie zmieni swej retoryki. Nie ma bowiem ku temu najmniejszych podstaw, po tym jak w grudniu inflacja CPI w Polsce zanurkowała do 1,1 proc. r/r, a indeks PMI sugeruje silne wyhamowanie w rodzimym przemyśle.

Dzisiejsze osłabienie złotego nie zmienia układu sił na wykresach EUR/PLN i USD/PLN. Tu od kilku tygodni obserwujemy konsolidację notowań euro w umownym przedziale 4,28-4,31 zł, a dolara w nieco szerszym przedziale 3,73-3,79 zł. Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych dniach rynek wybił się z tego trendu bocznego.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Najlepszy styczeń od 1987 roku?

  Czwartkowa sesja w USA zdominowana była przez temat amerykańsko-chińskich negocjacji. Artykuł z Wall Street Journal o tym, że S.Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, planuje zniesienie ceł nałożonych na Chiny w celu ułatwienia rozmów wywołał falę optymizmu, przerwaną przez stanowcze dementi. W końcówce sesji indeksy jednak ponownie odbiły, a dziś toczą walkę o zamknięcie powyżej kluczowego oporu - 2.650 pkt. na S&P500.

 • WIG20 oddaje zyski, gorąco na Getin Noble Banku i Idea Banku

  Nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe USA i Chin ponownie zazieleniło giełdy. Początkowo skorzystała na tym też GPW, ale później rozczarowujące dane z polskiej gospodarki i strach przed korektą na Wall Street zredukowały zyski. 

 • Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

  Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

 • DNB Bank zwróci klientom pieniędze za wyższą marżę i opłaty

  Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), klienci DNB Banku otrzymają zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto. Wcześniej do UOKiK docierały skargi na to, że DNB podwyższa marżę objętych promocją kredytów hipotecznych i opłaty za konto w pakiecie Personale.

 • NSA odrzucił skargę Bogdanki w sprawie złoża K 6-7

  Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Lubelskiego Węgla Bogdanka w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Środowiska wniosku koncesyjnego na obszar K 6-7. Prairie Mining Limited na tym obszarze realizuje projekt kopalni Jan Karski.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku