Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

_olo_

_olo_

Ostatnie 10 wpisów
Kolejny artykuł o "sponsoringu" Getback-a
Dziwne transakcje, tajemnicze faktury. Tak GetBack robił interesy z Vestor DM
Cytat:
GetBack kierowany przez Konrada K. pod koniec 2017 roku kupił od firmy ES Inwestycje wierzytelności z obligacji czterech upadłych spółek. Cena zakupu znacząco przekraczała wartość nominalną papierów, co - zdaniem nowego zarządu GetBacku - podważa sens biznesowy tej transakcji. Windykator - jak dowiedział się Business Insider Polska - domaga się teraz zwrotu tych pieniędzy. Odsłaniamy kulisy sprawy.

Cytat:
Jest jeszcze jedna sprawa. Emisje Hyperionu, Hawe, Wapeco i Nanotel odbywały się w ofertach prywatnych. Ewidencje obligacji nie są jawne i nie podlegają ujawnieniu. Ostatnie pytanie brzmi zatem: w jaki sposób ES Inwestycje weszła w posiadanie danych obligatariuszy?

- Chcę stwierdzić jednoznacznie, że nie "wyniosłem" żadnych danych z Vestor DM – zarówno w czasie, gdy byłem pracownikiem tej firmy, jak i po tym okresie. Z tego co pamiętam, informacja o zamiarze nabycia przez GetBack wierzytelności z obligacji kilku emitentów pojawiła się w Vestor DM na przełomie kwietnia i maja 2017 roku - informuje Radosław Kotylak.

Cytat:
(...) Łącznie kilka faktur opiewa na ok. 12 mln zł. Wątpliwości GetBacku budzi szczególnie jedna - na kwotę 6,3 mln zł.(...)
To nasz standard działania, kilkadziesiąt podmiotów dostało od nas tożsame wezwania. W odpowiedzi na nasze pisma Vestor Corporate Finance przedstawił pewne dokumenty, jednak budzą one nasze wątpliwości z uwagi na wysokość faktury opłaconej przez GetBack Finance AB. Nie jesteśmy przekonani, czy za przygotowanie kilku prezentacji w języku angielskim należne jest aż tak wysokie wynagrodzenie od sukcesu za zorganizowanie finansowania dla GetBack Finance AB. Tym bardziej, że finansowanie to miało formę emisji euroobligacji w Szwecji, które objął tylko 1 renomowany globalny fundusz z siedzibą w Nowym Jorku, a przy samej transakcji z tym funduszem byli obecni renomowani doradcy o globalnym zasięgu, nie zaś Vestor Corporate Finance - wskazuje Paulina Pietkiewicz

Tu ciekawy artykuł o windykacji m.in. ruchomości www.money.pl/gospodarka/wystar...
i jego fragment
Cytat:
Może też zginąć przedmiot licytacji. Tak się często dzieje w przypadku ruchomości. Dłużnik wie, że ma przyjechać zajętym samochodem, a znika jak kamień w wodę – i on, i auto. To przestępstwo, ale niestety uważane za takie o niskiej szkodliwości społecznej, więc włos mu z głowy raczej nie spadnie.

Choć bywa i bardziej spektakularnie.

- Zająłem kiedyś dwie suwnice bramowe. Jedna ważyła 8, druga – 30 ton. Między zajęciem a licytacją minęło 7 miesięcy, bo dłużnik składał skargę, było jakieś zawieszenie postępowania. W dniu licytacji przyjechałem na miejsce, a suwnic nie ma!
Złożyłem zawiadomienie o usunięciu spod zajęcia przedmiotu znacznej wartości. Okazało się, że w międzyczasie firma dłużna popadła w stan likwidacji, a były prezes ostatniego dnia urzędowania po prostu te urządzenia sprzedał.
Ritmann opowiada, że został wezwany do prokuratury w charakterze świadka.

- Prokuratora interesowało tylko to, czy okleiłem suwnice zgodnie z przepisem. Okleiłem, ale były prezes twierdził, że żadnych kartek nie było. Wyjaśniam prokuratorowi, że suwnice stały na zewnątrz, padał na nie śniegi i deszcz, więc znaki zajęcia mogły się odkleić. A o tym, że są zajęte, prezes doskonale wiedział, bo złożył podpis pod protokołem zajęcia – opowiada.

Finał sprawy: brak znamion przestępstwa, prezesowi nie postawiono zarzutów o utrudnianiu postępowania.

- W Polce warto być dłużnikiem – kwituje we właściwy dla siebie sposób komornik.

Wywiad z Przewodniczącym Rady Nadzorczej:
Cytat:
Układ zaskarżyła grupa około 50 osób. Jest to 0,5 proc. z grona prawie 10 tys. wierzycieli indywidualnych – ocenę, czy to dużo, pozostawiam czytelnikom.

Przypomnę, że na członków Rady Wierzycieli głosowało aż 1160 osób, a grupa która głosowała na niego to 625 osób czyli jakieś 10% z tej grupy. Wszystko zależy jakie się poda liczby i jak je przedstawi.

Moja uwagę zwrócił na portalu money.pl komentarza walutowy a właściwie tło na jaki wystąpił komentator. Dokładnie chodzi o ten komentarz - oczywiście jest ich tam więcej (na samym dole komentarza jest źródło ale przełącza ono na portal XTB). Chodzi o logo firmy, którą on reprezentuje a firma ta to FMC Management to firma, która przez pewien czas była Autoryzowanym Doradcą na NC spółki PSW Capital S.A. a nawet jej udziałowcem (co najmniej przez objecie części emisji słynnej serii Ł z 2012r.- dane z akt KRS). 25% udziałów w tej firmie posiadał Piotr Krawczyk. Pozostałe 75% udziałów jest w posiadaniu Marcina Wojcieszuka (gościa można było znaleźć później w spółkach powiązanych z grupą Minox-Presto z NC). Obecnie te 25% Krawczyka należą do Marty Pawlak byłej partnerki Piotrka jak również współzałożycielki i współudziałowca Domu Inwestycyjnego Platinum Capital S.A.

Jak obecnie wygląda Marta Pawlak i jej mama Mariola Pawlak (była prezes Węglopex Holding S.A., Węgflopex Sp. z o.o. - spółek zależnych PSW) można zobaczyć na Facebook-owym koncie Marty Pawlak

kliknij, aby powiększyć

Jak oglądam te jej zdjęcia, które tam prezentuje to przychodzi mi do głowy jedno słowo "escort".
Marta przedstawia się tam jako CO-OWNER własnie FMC Memegment jak również jako była pracownica firmy Chmaj i Wspólnicy Sp. K.

Piotr Krawczyk w piśmie do GPW wskazuje Martę Pawlak jako autorkę "Opinii prawnej" jaką spółka PSW na początku 2013r. roku opublikowała w sprawie dywidendy. W przepisach dot. adwokatów i radców prawnych w częściach dotyczących ich uprawnień taki dokument jest wymieniony (zatem trudno uznać, że ktoś nie będący częścią palestry mógłby go popełnić) a Marta nie miała jeszcze w tym czasie wyższego wykształcenia nie pisząc o prawniczym a egzamin na aplikację zdała dopiero we wrześniu tego samego roku, czyli jakieś pół roku później (w necie można zaleźć listę, osób, które zdały).

Chciałem o niej napisać w kontekście artykułu jaki w tym roku portal onet napisał o wieżowcu Krawczyka w pobliżu Zakopanego. Otóż ten sam portal wypromował Natalię Siwiec a ta pani będąc w USA spotkała się m.in. z Marta Pawlak (niestety wykasowała już ze swojego profilu to zdjęcie, podobnie jak zdjęcia z Piotrem Krawczykiem). To nie przypadek, że panie się znają, ponieważ na początku swojej kariery Natalia Siwiec jeździła samochodami, które należały do innej firmy Piotra Krawczyka z NewConnect SPC Group S.A. Poniżej zdjęcie na którym widać w tle jako kierowca samochodu Piotr Krawczyk.

kliknij, aby powiększyć

Zatem nie wykluczam, że artykuł w onecie dot. wieżowca mógł być zawoalowaną promocją strony na której osoby powiązane z Krawczykiem reklamują wybudowane przez siebie nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim
Cytat:
§ 5. Emitent przekazuje w formie raportu bieżącego informacje o:
5) powołaniu osoby zarządzającej lub nadzorującej;

Cytat:
§ 10. W przypadku, o którym mowa w § 5 pkt 5, raport bieżący zawiera:
1) datę powołania osoby zarządzającej lub nadzorującej;
2) imię i nazwisko powołanej osoby zarządzającej lub nadzorującej;
3) wskazanie funkcji powierzonej w przedsiębiorstwie emitenta;
4) posiadane wykształcenie, kwalifikacje i zajmowane wcześniej stanowiska, wraz z opisem przebiegu pracy zawodowej;
5) wskazanie innej działalności wykonywanej poza przedsiębiorstwem emitenta, z oceną, czy jest w stosunku do działalności wykonywanej w przedsiębiorstwie emitenta konkurencyjna, oraz wskazaniem, czy osoba ta uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej lub uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu;
6) informacje o wpisie powołanej osoby zarządzającej lub nadzorującej, zamieszczonym w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o KRS.

Na NC wskazanie wszystkich spółek ogranicza się do 3 lat wstecz, tu nie widzę ograniczenia czasowego, przynajmniej w tym rozporządzeniu.

I jeszcze taka ciekawostka, dwie osoby napisało do KNF petycję (styczeń i luty) w sprawie połączenia banków LC co KNF pozostawił bez rozpatrzenia lub rozpatrzył negatywnie.

Visit68 napisał(a):
https://www.pb.pl/narodowy-fundusz-audytora-getbacku-963768

Cytat:
Kluczowa postać, Dariusz Szkaradek, ekswiceprezes Deloitte’a Polska, będący jedną z dwóch osób podpisujących opinie załączane do raportów okresowych i prospektów emisyjnych GetBacku, dalej działa w sektorze finansowym. Obecnie jest prezesem Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG). To spółkafaktoringowa należąca do Kaczmarski Group.

Cytat:
Narodowy Fundusz Gwarancyjny w przeciwieństwie do Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Banku Polskiego czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest przedsięwzięciem całkowicie prywatnym. To firma faktoringowa wchodzącą w skład grupy kapitałowej obejmującej m.in. takie marki, jak Krajowy Rejestr Długów czy Rzetelna Firma. Martin Kaczmarski nie widzi nic niestosownego w nazwie Narodowy Fundusz Gwarancyjny, którą niektórzy mogą interpretować jako wskazującą na związki z państwem.

Cytat:
Dariusz Szkaradek w NFG jest nie tylko prezesem, ale też udziałowcem. Z informacji przekazanych przez niego i Martina Kaczmarskiego wynika, że ich współpraca rozpoczęła się pod koniec 2017 r. Prezesem NFG Dariusz Szkaradek został w kwietniu 2018 r., a więc w miesiącu, w którym GetBack utracił płynność finansową. Ile ma udziałów, nie wiemy.

— NFG nie jest spółką publiczną i w związku z tym nie komentujemy publicznie kwestii właścicielskich oraz rozliczeń finansowych pomiędzy wspólnikami — podkreśla Martin Kaczmarski.

Cytat:
— Od rozpoczęcia współpracy z Dariuszem Szkaradkiem w ramach NFG sytuacja spółki uległa bardzo znaczącej poprawie. W 2018 r. jej przychody wzrosły prawie trzykrotnie, a koszty ryzyka uległy obniżeniu o ponad 60 proc. Spółka dynamicznie rozwija ofertę produktową i dociera do coraz szerszego grona klientów — twierdzi Martin Kaczmarski.


Ojca Martina kojarzę z "Dragons' Den" , co ciekawe Martin w wieku 23 lat został odznaczony medalem "Zasłużony dla Wrocławia"

Sąd powołał kuratora obligatariuszy ZM Henryk Kania

Cytat:
Katowicki sąd powołał kuratora obligatariuszy oraz radę wierzycieli Kani. Do tej ostatniej, jako członkowie, weszły nie tylko banki (Alior i Handlowy) oraz reprezentant obligatariuszy, ale także gmina Pszczyna i spółka Hagric Woźniecki, która zajmuje się skupem oraz sprzedażą zwierząt hodowlanych. Na zastępców członków rady wierzycieli wybrano dwóch kolejnych dostawców – spółki Jelux Polska oraz Pini Polonia.

Maupa_w_niebieskim napisał(a):
@Krewa
A kiedy konkretnie uchylono paragraf 2 art 382 KSH?

Według tego co piszą w Lex-ie to:
art. 382 § 2 uchylony przez art. 1 pkt. 57 ustawy z dnia 12 grudnia 2003r. (Dz.U.03.229.2276) zmieniającej m.in. ustawę z dniem 15 stycznia 2004r.

@Krewa
Dzięki za zwrócenie uwagi

Ciekawe co z tego wyjdzie:
KNF: rady nadzorcze nie są od picia kawy
Cytat:
odpowiedzialność za sprzedawane ludziom produkty inwestycyjne to nie tylko odpowiedzialność instytucji, które je stworzyły, ale również firm, które je sprzedawały.

Cytat:
Ryba psuje się od głowy. Jeśli w zarządach nie ma jasnego poczucia, czym jest etyka pracy, to trudno tego oczekiwać od zwykłych pracowników

Cytat:
Jasno przy tym zasugerował, że KNF nie będzie dłużej patrzeć przez palce na bierność rad nadzorczych instytucji finansowych, które są nie fair wobec klientów.

Cytat:
Chciałbym, aby pamiętano o tym, że nie tylko nadzór, ale również organizacje branżowe mają swoją rolę do spełnienia

Cytat:
Wątek roli organizacji branżowych w samoregulacji rynku Rafal Mikusiński wyraził już nieco wcześniej wobec Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Marcin Dyl, prezes IZFiA, odnosząc się do tamtej wypowiedzi — jeszcze przed wystąpieniem wiceszefa KNF na wczorajszym spotkaniu — stwierdził, że to organy nadzoru,a nie organizacje branżowe są od nadzorowania rynku.


Nie powinieneś dodać do tego cytatu:
Cytat:
Dodatkowych informacji udziela:
Jolanta Grzechca-Meissner
Rzecznik Prasowy GetBack
rzecznik@getbacksa.pl
tel. 887 873 871
Kamil Gemra
InnerValue Investor Relations
k.gemra@innervalue.pl

co ciekawe rozprawa doktorska Gemry z listopada 2015r. miała tytuł:
Cytat:
Obligacje jako źródło finansowania firm windykacyjnych w Polsce

Teraz w tej firmie wśród klientów trudno znaleźć Getback.

ps. zmieniłem link na bezpośredni do streszczenia rozprawy

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 8 maja 2014
Ostatnia wizyta: 5 lipca 2019 08:21:12
Liczba wpisów: 360
[0,11% wszystkich postów / 0,19 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,340 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d