PGE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

PGE [PGE]

AKTUALNY KURS: 8,16 zł (+1,01%) 13-09-2019 17:04
Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 542
Wysłane: 29 sierpnia 2013 17:40:58 przy kursie: 16,20 zł
Moze ktos sie pokusi o AT? jak te kreski ida Eh?

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 494
Wysłane: 29 sierpnia 2013 20:28:53 przy kursie: 16,20 zł

Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 542
Wysłane: 30 sierpnia 2013 18:04:57 przy kursie: 16,99 zł
@krewa
Cytat:
zasieg wybicia wyczerpuje sie w okolicy 16.90 zl

okolica 16.90 - check...
cos wiecej kreski mowia?


stefanek
Dołączył: 2009-11-04
Wpisów: 132
Wysłane: 22 października 2013 15:59:20 przy kursie: 18,75 zł
Mógłbym prosić o komentarz do ostatnich zmagań kursu PGE? Wycena spółki osiągnęła poziom z 2011 roku, czy jest szansa na okrągłe 20pln przy takim wybiciu?

del-20131218
Dołączył: 2013-09-24
Wpisów: 85
Wysłane: 22 października 2013 18:16:02 przy kursie: 18,75 zł
Spółka obrała trend krótkoterminowy wzrostowy ,ale kluczowym poziomem będzie tu okolice 19.50 i wiadome przebicie psychologicznych 20 zł ,a póżniej utrzymanie poziomu powyżej 20.50 zł wtedy spółka można powiedzieć wejdzie w okres trendu średniotermonowego wzrostowego i trzeba przyznać ,że po wykresie rokuje to zadowalająco ,ale ciężko określić do może jeszcze do energetyki dorzucić nam nasz "wspaniały" rząd tak by nie korzystne informacje znowu mogły zanegować wybicie. Choć atak na 20 zł zapewne będzie możliwy w najbliższych tygodniach bo rynek ku temu sprzyja.

maciej_k
Dołączył: 2009-01-26
Wpisów: 96
Wysłane: 12 marca 2014 21:11:31 przy kursie: 18,59 zł
Witam,

można prosić o analizę raportu?

dziekuję

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 729
Wysłane: 16 marca 2014 13:00:15 przy kursie: 18,60 zł
Omówienie sprawozdania GK PGE SA za rok 2013

Wyniki największej polskiej grupy wytwórczej pomimo niekorzystnego otoczenia wyglądają naprawdę bardzo przyzwoicie. Można wręcz nawet powiedzieć, że pomimo rynkowych perturbacji spółka jest defensywna, czyli odporna na rynkowe zawirowania. Niestety perspektywa na rok 2014 nie wygląda dobrze.

W związku z prowadzeniem obrotu hurtowego i transakcjami na TGE pominę analizę przychodów, poza jednym istotnym faktem. W tym roku przez wynik przeszło tylko 300 mln z tytułu rekompensat na koszty osierocone, natomiast rok wcześniej było to aż 1,33 mld zł. Trzeba mieć świadomość, że rekompensaty za rozwiązanie KDT w długim okresie wygasają. PGE zgodnie z prospektem emisyjnym zostały jeszcze przez 3 lata rozliczenia tylko dla Elektrowni Turów.


kliknij, aby powiększyć


Skoro wygasają kontrakty długoterminowe to znów spółka może coraz więcej energii sprzedawać poza TGE. Z tego względu ponownie kierowanie wzroku na przychody może być błędem. Zysk brutto na sprzedaży w roku 2013 wyniósł 6,77 mld, a po odliczeniu KDT 6,47 mld zł. W roku 2012 spółka raportowała odpowiednio 8,72 mld, a po odliczeniu rekompensat z KDT 7,29 mld zł.

Teoretycznie przez koszt własny sprzedaży przeszła jeszcze znacznie większa rezerwa na emisję CO2. W ramach programu redukcji emisji gazów cieplarnianych podmioty gospodarcze dostają darmowe uprawnienia, natomiast część rzeczywistej emisji, na którą nie starczy darmowych praw muszą nabyć na rynku. W nowej perspektywie od roku 2013 PGE powinna dostać ok. 50 proc. zapotrzebowania. Niestety do dnia dzisiejszego spółce, ani żadnemu Innemu podmiotowi polskiemu tych praw jeszcze nie przyznano i istnieje duże prawdopodobieństwo, że do finalnego terminu rozliczenia za rok 2013 także nie dostanie. W związku z tym spółka była zmuszona zawiązać rezerwy na całość emisji. Możemy więc mówić o zdarzeniu jednorazowym w postaci dodatkowych rezerw na kwotę 751 mln powstałych na brak pokrycia rzeczywistej emisji przez darmowe uprawnienia. Oczywiście w długiej perspektywie trzeba liczyć się z tym, że darmowe uprawnienia zanikną, podobnie jak KDT. Z tego powodu traktowanie tych dodatkowych rezerw, jako jednorazowe nie jest do końca uprawnione, lecz trzeba pamiętać, że z takim podejściem trzeba wyniki lat poprzednich obciążać dodatkowo kosztem równym uzyskanym darmowym uprawnieniom.

Przez wynik operacyjny przeszło jeszcze więcej zdarzeń jednorazowych, przynajmniej według spółki, które zamieściłem an poniższym wykresie.


kliknij, aby powiększyć


Raportowany EBIT wyniósł w tym kwartale 5 mld, w porównaniu do 4,38 mld przed rokiem, natomiast po uwzględnieniu one-off’ów mamy spadek z 5,75 mld do poziomu 5,35 mld zł.
Jak widać poszczególne zdarzenia jednorazowe mocno się kompensują i dotknęły wynik operacyjny znacznie mocniej w poprzednim roku, przez co wynik operacyjny brany wprost z raportu może doprowadzić do mylnego wniosku o poprawie sytuacji spółki.

Kwestia KDT wydaje się jasna. Odpis na rzeczowych aktywach trwałych(RAT) wynika z testów na utratę wartości. W szczególności z niższych oczekiwań, co do cen sprzedawanej energii. Odzyskiwalna wartość aktywów była niższa niż bilansowa, więc trzeba było także w tym roku dokonać odpisów, choć znacznie mniejszych niż w 2012(-342 mln vs. -1485 mln). W zeszłym roku wynik był istotnie obciążony przez restrukturyzację i program dobrowolnych odejść(PDO-257 mln). W zeszłym roku przez wynik przeszły także odpisy na dokonane prace badawcze nad technologią CCS(-156 mln) oraz rozwiązanie rezerwy na spór ze spółką Alpiq(+134 mln). W tym mamy zawiązanie rezerw na odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntów(-98 mln).

Na wynik znaczący wpływ mają także wyceny rezerw długoterminowych(aktuarialnych i na rekultywację środowiska), na które duży wpływ ma stopa dyskontowa użyta do wyliczenia wartości bieżącej zobowiązania. Wartości bilansowe są niższe niż szacowane koszty nominalne w związku z ujęciem kosztu pieniądza w czasie. Z tego powodu wraz ze zmianą oprocentowania rządowych obligacji 10-letnich będących odpowiednikiem stopy zwrotu bez ryzyka zmienia się wartość, a różnica przechodzi przez wynik. W 2012 r. mieliśmy spadek stóp procentowych co spowodowało wyższą wycenę i obciążyło wynik kwotą 1,13 mld zł. W 2013 roku oprocentowanie benczmarkowe delikatnie wzrosło, przez co wynik został powiększony o 265 mln. Pozostaje jeszcze kwestia wspomnianej dodatkowej rezerwy na emisję CO2.

W przypadku PGE decydujący wpływ na wynik okresu ma segment energetyki konwencjonalnej. Z rachunku segmentowego wynika, że energetyka konwencjonalna jako jedyna pogorszyła wynik.


kliknij, aby powiększyć


W przypadku OZE poprawa wyniku ma dwa czynniki. Po pierwsze segment się powiększył o aktywa DONG i Iberdroli, a po wtóre lepszymi warunkami hydrologicznymi. Bardzo wysoki wynik pokazał segment obrotu hurtowego. Niestety nie jest jasne z czego on wynika, więc wynik podchodząc konserwatywnie należałoby potraktować w dużej mierze jako niepowtarzalny. Poprawa w segmencie detalicznym wynika głównie ze spadku cen świadectw pochodzenia przedstawianych do umorzenia przy sprzedaży klientowi końcowemu. Wzrostem pochwaliła się także dystrybucja, gdzie na poprawę wyniku wpłynęło przede wszystkim niższe obciążenia pracownicze(PDO), wyższe taryfy dystrybucyjne związana z polityka wyceny aktywów dystrybucyjnych przez URE, oraz przede wszystkim niższymi opłatami za usługi przesyłowe PSE.

Kluczem jest jak wspomniałem jednak wynik energetyki konwencjonalnej, bo to on determinuje wektor EBIT. Z tego powodu przyjrzymy mi się nico bliżej.


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście powtórzy się w tym miejscu kwestia CO2, KDT, rekultywacji, i cześć odpisów na rzeczowe aktywa trwałe oraz część rezerw aktuarialnych. Na powyższym wykresie PDO nie oznacza programu dobrowolnych odejść, a wynik na pozostałej działalności operacyjnej. Program odejść prawdopodobnie znajduje się w pozostałych kosztach. Proszę zwrócić uwagę, że obciążenie wyniku segmentu jest mniejsze o 442 mln. Kluczową rolę w pogorszeniu wyniku operacyjnego miały oczywiście ceny energii, częściowo skompensowane tańszym paliwem, a także w mniejszym stopniu ceny świadectw pochodzenia. Innymi słowy warunki rynkowe. PGE w 2013 roku ograniczyła wytwarzanie w kogeneracji a także przeniosła część produkcji z elektrowni opalanych węglem kamiennym do elektrowni opalanych węglem brunatnym, co powinno poprawić wynik. Węgiel brunatny jest tańszy, a ponadto pochodzi z własnych kopalń. Ponadto wynik poprawiło także rozliczenie usług systemowych. Przypomnę, że rynek energii nie jest w pełni wolny. To operator decyduje o zapotrzebowaniu i czasem żąda czasem dostarczenia większej mocy do sieci – rynek bilansujący. Ponadto na rynku musi występować część nieużywanych przez cały czas dostępnych mocy.

Wynik operacyjny pomimo słabego otoczenia wygląda dobrze, ale trzeba pamiętać, że część przychodów pochodzi z realizacji kontraktów terminowych zawieranych w roku 2012 podwyższając nieco cenę sprzedaży. Bardzo dobrze wyglądają w spółce przepływy pieniężne. A stabilność kursu powinna wspierać dość wysoka dywidenda. Pomimo jej wypłaty spółce i tak pozostanie spore saldo gotówki

W tym roku(2014) rynek wzmocnił mechanizm rezerwy operacyjnej, który ma przeciwdziałać wyłączaniu nierentownych źródeł generacji. Funkcjonuje także zimna rezerwa, czyli opłata za utrzymywanie jednostek wytwórczych w gotowości do uruchomienia w razie potrzeby. Tym samym przeszliśmy do oceny przyszłości. Ta najbliższa pomimo wprowadzenia korzystnych mechanizmów, nie rysuje się ciekawie. PGE jak wspomniałem część produkcji sprzedaje w kontraktach terminowych. Krótko mówiąc na wynik przyszłego roku będą oddziaływać niskie ceny tego roku kontraktów terminowych. Ponadto w segmencie detalicznym i hurtowym oczekuje się zwiększonej konkurencji a także obciążeń związanych z ponownym wprowadzeniem obowiązku umarzania świadectw pochodzenia z Kogeneracji. Wydaje się, że także wynik hurtu jest nie do powtórzenia, bo był nienaturalnie wysoki.
Dystrybucja pozostanie na podobnym poziomie. Przyznana taryfa jest na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Pomimo wzrostu aktywów dystrybucyjnych i obniżki strat niekorzystnie na tarfę zadziałał spadek stóp użytych do kalkulacji WACC. Poprawić wynik powinny OZE, ale ze względu na skalę wektor EBIT będzie skierowany sumarycznie w dół.

Kolejne lata są niestety niewiadomą. Przypomnę, że PGE chciało zrezygnować z bloków w Opolu, ale po interwencji rządu wrócono do realizacji. Niby na skutek poprawy w otoczeniu(rosnące ceny) oraz perspektywy wprowadzenia rynku mocy(rezerwa operacyjna i rezerwa zimna) ROIC ma być wyższy niż koszt kapitału w grupie, ale po sytuacji pozostał wielki niesmak. Nie do końca także wiadomo co dalej z programem jądrowym. W przypadku decyzji politycznych być może poniesione nakłady będzie trzeba spisać.

Tak czy owak rok 2014 będzie wyraźnie słabszy.

>>>Więcej analiz jest tutaj<<<
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 16 marca 2014 13:06

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 233
Wysłane: 19 marca 2014 21:29:55 przy kursie: 18,50 zł
Anty pytanie techniczne - co rozumiemy przez ROIC w kwestii inwestycji jak w przypadku PGE i atomu? Sumę zdyskontowanych zysków podzieloną przez nakłady (też odpowiednio zdyskontowane/skapitalizowane)?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 729
Wysłane: 19 marca 2014 21:33:12 przy kursie: 18,50 zł
Ja rozumiem tak samo jak na kursie, czyli zwrot z zainwestowanego kapitału. Inaczej mówiąc oczekiwany wynik operacyjny z poniesionych nakładów.

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 233
Wysłane: 20 marca 2014 12:03:11 przy kursie: 18,70 zł
Właśnie do kursu chciałem to jakoś odnieść, ale w sumie teraz znalazłem błąd w swoim założeniu. W ogóle mocno inną wartość liczyłem. Z samą spółką łatwiej się to liczy bo wszystko z raportu wyciągamy.
Czyli tutaj liczymy stosunek zysku operacyjnego generowanego w danym roku przez elektrownię, do zainwestowanych w nią pieniędzy?


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 729

Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 542
Wysłane: 24 marca 2014 13:01:59 przy kursie: 18,40 zł
Czy PGE technicznie cos mowi? w dluzszym terminie nie rysuje sie tutaj jakas choragiewka ? Think

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 464
Wysłane: 31 marca 2014 08:13:01 przy kursie: 19,20 zł
Rezystancja na wykresie PGE - analiza techniczna w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/rezys...

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 464
Wysłane: 22 kwietnia 2014 08:13:53 przy kursie: 20,18 zł
Energia się wyczerpuje – analiza techniczna PGE w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/energ...
Edytowany: 22 kwietnia 2014 08:14

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 687
Wysłane: 15 maja 2014 00:56:14 przy kursie: 20,94 zł
Drodzy forumowicze. Idzie nowe.

Skarb Państwa pozbył się wszystkich akcji PGE i przekazał je Calatrawie. Zdumiewające? Przynajmniej tak wynika z czwartkowego Parkietu. Zapraszam na stronę 3, by obejrzeć wykres kołowy akcjonariatu OGE, na której redakcja Parkietu pokazała naprawdę na co ją stać. Może jednak powinni zatrudnić kogoś do korekty tego, co piszą.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 601
Wysłane: 15 maja 2014 09:03:00 przy kursie: 20,50 zł
Czy jest jakiś skan, link, obrazek? Nie każdy jest w stanie kupić Parkiet przy jego znikomym nakładzie, nie mówiąc o sensie ekonomicznym takiego ruchu.

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 687
Wysłane: 15 maja 2014 09:52:56 przy kursie: 20,50 zł
To link do strony internetowej Parkietu. Tam również wpisano Calatravę.

www.parkiet.com/galeria/9,1,13...


kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 15 maja 2014 10:17

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 464
Wysłane: 12 grudnia 2014 08:26:06 przy kursie: 19,75 zł
Wskaźniki jadą pod prąd – analiza techniczna PGE w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/wskaz...

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 464
Wysłane: 29 czerwca 2015 07:48:52 przy kursie: 18,15 zł
Zanik zasilania – analiza techniczna PGE w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/zanik...

ChiefMike
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 17 lipca 2015 20:46:09 przy kursie: 18,26 zł
Tylko w Polsce. Działanie na szkodę Spółki ...

Państwowa spółka PGE postanowiła wesprzeć druga państwową spółkę PL.2012+, która zarządza Stadionem Narodowym. Za zmianę nazwy obiektu i reklamę zarządca stadionu otrzyma blisko 40 mln zł. Opinia publiczna jest wyjątkowo zgodna - to marnowanie pieniędzy przez PGE, które na reklamie nic nie zyskuje.

www.bankier.pl/wiadomosc/Baner...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,430 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d