pixelg
VOTUM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

VOTUM [VOT]

AKTUALNY KURS: 16,70 zł (-1,18%) 18-06-2021 17:00
Pubish
Pubish PREMIUM
0
Wpisów: 31
Wysłane: 19 stycznia 2021 17:34:45 przy kursie: 13,75 zł
Petronas napisał(a):
Każdy bank miał inne wzorce umowne.
Ponadto inaczej będą traktowane kredyty w CHF od tych indeksowanych CHF.
Statystyki mogą się różnić natomiast nie wyobrażam sobie aby w ogromnej większości wytaczane sprawy nie były "do wygrania". To pewnie 90% i więcej spraw może być.
Natomiast problemem może być masówka jaka tutaj robią, co niewątpliwie skutkuje błędami.
Inna kwestia to taka jaki jest podział wynagrodzenia za wytaczane powództwa i jaka jego część trafia na zewnątrz do kancelarii prawnych, a ile zostaje w spółce
Wynagrodzenie za jedną sprawę będzie sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kłopotem będzie długość postępowań sądowych. Szacuję że w ciągu roku pandemii około 6 miesięcy to zmarnowany czas. Równocześnie liczba spraw mocno się zwiększyła, co stanowi kolejny czynnik skutkujący przedłużeniem postępowań. To nie są sprawy w których sąd czy referendarz wyda nakaz zapłaty i sprawa zakończy się po 3 miesiącach. Banki będą odwoływać się tak długo jak tylko się da.

Sprawy są raczej prowadzone "in-house" - mają kilka powiązanych kancelarii prawnych - https://votum-sa.pl/firma

Z pozostałymi uwagami się zgadzam - zwłaszcza z faktem, że warszawski sąd okręgowy, do którego trafia przytłaczająca większość spraw, jest obecnie totalnie zakorkowany sprawami frankowymi.
Zatem przychody powinny rosnąć, niemniej pytanie w jakim zakresie już w tym roku.

Petronas
4
Wpisów: 51
Wysłane: 19 stycznia 2021 18:08:37 przy kursie: 13,75 zł
Ten ewentualny "podział" wynagrodzenia za prowadzenie spraw z zewnętrznymi kancelariami to w zasadzie jedyne niebezpieczeństwo dla akcjonariuszy. (jeżeli chodzi o część biznesu z kredytami frankowymi)
Niebezpieczeństwo dlatego że to wygodna furtka do przeniesienia zysków z działalności poza spółkę.
Oczywiście od razu zastrzegam, że nie twierdzę aby taki proceder tu miał miejsce.
Nie mam obecnie żadnej wiedzy aby coś takiego się w spółce działo.

W artykule
www.bankier.pl/wiadomosc/Votum...

jest mowa o kilku miesiącach na II Instancję. Ponieważ większość spraw jest w SO Warszawa, właściwym sądem II instancji będzie SA w Warszawie. Obecnie okres oczekiwania na rozprawę w tym sądzie to ok. 1 rok. Ale to stan przed wpływem większej ilości spraw frankowych.
Zatem zyski związane z kończeniem spraw wynikające z success fee popłyną szerszym strumieniem raczej w roku 2022 a nie 2021. Ale trzeba pamiętać że to przychody rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu milionów za każde 1 tys. wytoczonych powództwo. Zapowiadane na 2021 8 tys. pozwów frankowych może dać w przyszłości przychód w wysokości odpowiadającej obecnym rocznym przychodom spółki. Co oznacza podwojenie biznesu. Kosztem są jedynie wynagrodzenie pracowników plus ewentualnie te zewnętrzne kancelarie.
Fotowoltanikę można potraktować jako PR

grabson
grabson PREMIUM
17
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 201
Wysłane: 19 stycznia 2021 21:56:51 przy kursie: 13,75 zł
Cytat:
Zatem zyski związane z kończeniem spraw wynikające z success fee popłyną szerszym strumieniem raczej w roku 2022 a nie 2021. Ale trzeba pamiętać że to przychody rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu milionów za każde 1 tys. wytoczonych powództwo. Zapowiadane na 2021 8 tys. pozwów frankowych może dać w przyszłości przychód w wysokości odpowiadającej obecnym rocznym przychodom spółki. Co oznacza podwojenie biznesu.

Tak mniej więcej liczą również to "czasowo" w rekomendacji.
Jednak według mnie czas w którym zobaczymy już przełożenie wygranych spraw na wyniki, będzie w sumie "po-czasem" dla rozsądnego wejścia w akcje spółki, bo już pewnie odjedzie z cenami.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

veve
0
Wpisów: 17
Wysłane: 19 stycznia 2021 23:37:07 przy kursie: 13,75 zł
Petronas napisał(a):

Fotowoltanikę można potraktować jako PR

Ależ skąd! Ruszyli konkretnie z tym biznesem i już w tym roku pokażą zyski z tej działki.
Wklejam niedawny wywiad z Prezesem, bo widzę że nie macie.
https://youtu.be/1UnX5s3sOUU
Edytowany: 19 stycznia 2021 23:40

grabson
grabson PREMIUM
17
Wysłane: 20 stycznia 2021 10:01:06 przy kursie: 14,20 zł
Wywiad widziałem.
Całość zapowiada się zacnie.

Amphibious
4
Wpisów: 477
Wysłane: 22 stycznia 2021 17:05:29 przy kursie: 13,80 zł
Wczoraj akurat dostałem informację że wygrałem sprawę frankową w apelacji w Gdańsku, piszę o tym dlatego że miałem wyznaczoną pierwszą rozprawę w Warszawie ze wzg na siedzibę banku , wystąpiliśmy o przeniesienie wg placówki do której składany był wniosek i sąd się zgodził . Rozprawy w Elblągu wyznaczane są co 30 dni mniej więcej , czyli błyskawicznie , apelacja to czas oczekiwania 4 miesiące ( straszono mnie że 1,5 roku ) . Mam jeszcze dwie takie sprawy i w tych przypadkach sąd warszawsjki odrzucił prośbę o przeniesienie . Generalnie sytuacja na tym froncie jest dynamiczna i z dnia na dzień się zmienia , myślę że nawet Votum tego nie ogarnia że idzie wszystko w dobą stronę , w lepszą niż myślą , coraz częśćiej wyroki zapadają na pierwszej rozprawie bez przesłuchiwania świadków bo sądy uznają ( zresztą słusznie) że to tylko taktyka gry na czas banku . Wg mnie niedługo dojdziemy do miejsca w którym sędziowie będą wydawać wyroki na pierwszych rozprawach , w Elblągu sędzia oczekiwał na moją apelację żeby wydać kilka wyroków , tam cały wydział jest jednomyślny , uważają że bez sensu jest powoływać biegłych i świadków . Mówię oczywiście o sprawach najbardziej znanych banków czyli PKO BP , Millenium , Mbank , Getin . ogromnie perspektywiczny temat biorąc pod uwagę fakt że 8% frankowiczów poszło do sądów a mamy jeszcze przed sobą jeszcze frankowe kredyty komercyjne z którymi będzie to samo ale to potrwa jeszcze pare lat .
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

paulstar
0
Wpisów: 8
Wysłane: 1 lutego 2021 10:24:59 przy kursie: 13,90 zł
Kilka dni temu PKO BP zawarł ugodę przed SO w Warszawie z frankowiczami, w marcu izba cywilna SN zajmie się również kredytami walutowymi. Pewnie cześć klientów będzie zawierała takie ugody z bankami, dla nich będzie łatwiej i będą znali koszty/zyski z takiej ugody.
Czy to nie są bardzo złe informacje dla Votum?

Amphibious
4
Wysłane: 1 lutego 2021 10:39:02 przy kursie: 13,90 zł
No tak , tylko ta ugoda została zawarta już w sądzie , kancelaria i tak dostanie procent od wygranej . Różnica jest zasadnicza bo żaden bank nie wychyli się i nie zaproponuje ugody zanim nie zostanie pozwany bo prawdopodbnie połowa frankowiczów nigdy nie pójdzie do sądu , wg mnie ta precedensowa umowa jeszcze zachęci frankowiczów do składania pozwów .

grabson
grabson PREMIUM
17
Wysłane: 8 lutego 2021 10:50:17 przy kursie: 14,30 zł
Pewnie wyjdzie jak zawsze - wszystko na ostatnią chwilę pisane na kolanie w nadziei, że jakoś to będzie.
Patrząc po rezerwach bankowych na tematy frankowe interes na procesach frankowych będzie kwitł przez dłuższy czas.
Według mnie ciężkim orzechem do zgryzienia będzie dla banków zaproponowanie ich klientom w miarę korzystnych dla klientów ugód frankowych i wielu z klientów będzie wolało powalczyć "o więcej" w sądzie.
W marcu szykuje się ujednolicenie wyroczni sądowych w temacie spraw o kredyty.
Pozostał lekko miesiąc na to aby banki sprecyzowały swoje propozycje i aby zostały one zatwierdzone przez knf. A gdzie jeszcze droga do przekazania tych propozycji frankowiczom?
Stawiam na to, że będzie mniej więcej tak:
- propozycje ugód będą średnio korzystne dla frankwiczó
- niektórzy na nie przystaną
- większość uskrzydlonych otoczeniem i procentem wygrywanych spraw pójdzie walczyć o swoje
- media nagłośnią wyrok niekorzystny (według mnie) dla banków nakręcając spiralę indywidualnych postepowań
Co wy sądzicie o tym temacie?

Drizzt
16
Wpisów: 84
Wysłane: 8 lutego 2021 19:25:07 przy kursie: 14,30 zł
Obstawiam tak samo, walka w sądach i to na długie lata ;)
Powyższe informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 19.10.2005. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie.

piase
12
Wpisów: 29
Wysłane: 12 lutego 2021 11:54:27 przy kursie: 14,70 zł
Wczoraj kolejny prawomocny wyrok. Drugi w tym roku. W całym 2020 mieli jeden prawomocny.
Zaczyna się Boo hoo!
Polecam śledzić ich fb - votum robin laweyrs
A ugody to łabędzi śpiew. Np. BPH nie chce słyszeć o ugodach.

grabson
grabson PREMIUM
17
Wysłane: 12 lutego 2021 12:48:09 przy kursie: 14,70 zł
Według mnie wszystko będzie rozciągnięte sporo w czasie.
Ugody same w sobie zatopią banki, ewentualna pomoc NBP spotka się z pewnie jakąś "darowizną" od np. pzu itp.
Przewalutowanie związane ze skupem ogromnych ilości franka z rynku ?? To nie były przecież fizyczne pieniądze.
Dochodzi jeszcze oburzenie ludzi mających kredyty w złotych. Gadanie frankowiczów, że zostali wkręceni i na siłę musieli brać kredyt w franku śmieszy mnie do łez. Tym bardziej, że w tamtym okresie mieszkałem z takimi dwoma frankowiczami co pukali się w czoła co za "debile" kredytują się w złotówce binky
Sytuacja szybko się zmieniła :)
Mam trochę Votum spekulacyjnie pod te zagrania stoję i patrzę co będzie się działo.
Banki by wolały pewnie aby była cisza jak do tej pory, bo część klientów i tak pewnie pokornie spłaci co ma do spłaty.

bankrucik
54
Wpisów: 4 315
Wysłane: 12 lutego 2021 22:27:58 przy kursie: 14,70 zł
proces u banków mogą znacznie przyspieszyć audytorzy jak zmienią swoje podejście do momentu tworzenia rezerw na ryzyko w kredytach frankowych
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com
Edytowany: 12 lutego 2021 22:28

piase
12
Wysłane: 13 lutego 2021 00:25:36 przy kursie: 14,70 zł
Tak, ale tutaj są dwa warunki:
- korzystne dla frankowiczów wyroki zaczną zapadać regularnie
- hucpa z ratowaniem banków ugodami zakończy się jak to w Polsce - znajdą się chętni, ale ogólnie nie będzie to główna droga rozwiązania problemów kredytów frankowych

mrk
20
Wpisów: 1 956
Wysłane: 13 lutego 2021 12:08:31 przy kursie: 14,70 zł
Mógłbyś doprecyzować co to za "oszustwo" z tym ratowaniem banków ugodami? Co masz na myśli?

VeRtO
3
Wpisów: 122
Wysłane: 16 lutego 2021 22:11:30 przy kursie: 14,20 zł
Sąd Najwyższy w spr. III CZP 11/20 podjął dzisiaj uchwałę, w której opowiedział się za teorią dwóch kondykcji korzystną dla frankowiczów. To może być prognostyk przed najważniejszą uchwałą planowaną na 25.03.2021 r.

Cytat:
"Co uchwała Sądu Najwyższego oznacza dla kredytobiorców? Wskazany w uchwale sposób rozliczeń nie tylko pozwala kredytobiorcom na pozywanie banku o wszystkie dokonane przez nich wpłaty, ale otwiera również drogę do podnoszenia zarzutu przedawnienia roszczeń banku wobec kredytobiorcy. Nie ma również podstaw do dalszego zawieszania postępowań sądowych.
Wszystko wskazuje na to, że to będzie trudny rok dla banków - uważa Radosław Górski."

Artykuł o szczegółach uchwały

Co ciekawe dzisiaj WIG-Bank rósł jak na sterydach. Czy o czymś nie wiemy?
W tym kontekście ciekaw jestem jutrzejszego poranka na VOTUM, bowiem dzisiejsza uchwała to doskonała informacja dla spółki, bez względu na to co tam sobie po cichu rzeźbią banki z KNF. Wyroki wszakże zapadają cały czas i zapadać dalej będą - wygląda na to że coraz częściej na teorii dwóch kondykcji co oznacza lepszy cash dla Votum.
Edytowany: 16 lutego 2021 22:11

Drizzt
16
Wpisów: 84
Wysłane: 16 lutego 2021 23:28:34 przy kursie: 14,20 zł
Ta spółka jest trochę zapomniana przez świat, rynek wierzy w to, że banki wyjdą obronną ręką a tymczasem wszystko wskazuje na to, że to Votum będzie królował ;) Zobaczymy na dniach, czy te wzrosty na bankach to nie jakaś pomoc NBP.
Powyższe informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 19.10.2005. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie.

Amphibious
4
Wysłane: 19 lutego 2021 07:41:38 przy kursie: 14,30 zł
W sytuacji gdy 90% kredytobiorców nie poszło do sądu połowa pewnie nigy nie pójdzie to ciężko spodziewać że banki będą proponować ugodę każdemu bez wyjątku , bez pomocy państwa banki tego nie udzwigną. Wydaje mi się że tylko ci którzy wniosą pozew będą mieli opcję ugody przed sadem , w takim wypadku niczym nie będzie się to różnik od np szkód komunikacyjnych , idziemy do sądu a potem mamy dwie opcje ugoda lub proces , w każdy z tych wypadków kancelaria jest wygrana , no zobaczymy , sam ciekawy jestem jak to się skończy .
Edytowany: 19 lutego 2021 07:43

piase
12
Wysłane: 24 lutego 2021 14:14:25 przy kursie: 14,20 zł
mrk napisał(a):
Mógłbyś doprecyzować co to za "oszustwo" z tym ratowaniem banków ugodami? Co masz na myśli?

Użyłem słowa "hucpa" to jednak nie to samo co oszustwo ;)
A sprawa ugód jest hucpą, ponieważ kiedy był czas na ugody, to banki nawet nie raczyły odpowiadać na pisma w tej sprawie. A kiedy już kształtuje się linia orzecznictwa wyraźnie na korzyść frankowiczów, to nagle ugody takie fajne Think

Żaden świadomy klient po swoich perypetiach z bankiem nie pójdzie teraz na ugodę, czyli większość tych których sprawy są w sądach.

A co do tych, którzy się nie poszli do sądu, to tak jak pisał Amphibious - już to widzę jak bank sam z siebie wysyła do kredytobiorcy ofertę ugodyblackeye
Edytowany: 24 lutego 2021 14:15

Amphibious
4
Wysłane: 24 lutego 2021 14:27:39 przy kursie: 14,20 zł
No raczej już wiadomo że wali się ten projekt , Raiffaisen odrzucił ten pomysł, Getin nawet jakby chciał to nie ma za co , Millenium stanie w takim przypadku na skaraju upadku , chyba jedyny PKO BP mógłby to wziąść na klatę . Obstawiam że NWZA poszczególnych banków odrzucą ten pomysł i po temacie będzie, polecą komunikaty że w trakcie procesów ugoda będzie opcją i tyle ale.....pożyjemy zobaczymy , karty w tej sprawie rozdają zupełnie inne małe rączki . Tak czy inaczej szum jest , niedobre niemickie banki i prywatne nie chcą dogadać się z frankowiczami , państwowy chce ale sam nie może jak inne nie chcą , pięknie .

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11