10 spółek, którym poprawił się rating Altmana

W kolejnej odsłonie podsumowań 2011 roku i IV kwartału wyselekcjonowaliśmy spółki, które wykazały mocną poprawę kondycji mierzoną wskaźnikiem Altmana oraz wskaźnikiem ogólnego zadłużenia. Sprawdź kto wychodzi na prostą i co powiedzieli nam przedstawiciele spółek o swoich działaniach restrukturyzacyjnych.

Tym razem kluczem do naszych poszukiwań stał się rating Altmana, który na bieżąco mierzy kondycję finansową spółek i wskazuje potencjalnie zagrożone podmioty. Jak dotąd sprawdził się on w zdecydowanej większości wypadków, przewidując problemy finansowe z kilkumiesięcznym, a czasem nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Z dawnych przykładów Swarzędz, Krosno, Irena, Sfinks, Duda czy Internet Group, z nowszych Drewex, Jago, DSS czy Anti – w tych i wielu innych wypadkach rating Altmana znacznie wcześniej dał znać. >> O zmianach ratingu i upadłościach piszemy na bieżąco w Wiadomościach SW.

StockWatch.pl od 2008 roku promuje w Polsce to narzędzie oceny stabilności spółek, z którego korzysta na podstawie wyłącznej umowy licencyjnej z jego twórcą – profesorem Edwardem I. Altmanem z New York University, nadając ratingi polskim spółkom. W ramach współpracy wykorzystywany jest model oparty o Z”-score, dopasowany do polskiego rynku akcji. Zwracamy uwagę, że zarówno pojawiające się od czasu do czasu raporty różnych firm doradczych, jak i wartości dostępne w Bloombergu nie uwzględniają specyfiki polskiego rynku, a ponadto często zawierają błędy metodologiczne. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości dotyczących ratingów prosimy o kontakt z redakcją.

W oparciu o zmianę poziomu ratingu z trzeciego na czwarty kwartał 2011 r.,  StockWatch.pl wyselekcjonował 10 podmiotów, którym udało się zanotować poprawę wartości wskaźnika Altmana (Z”-score) o co najmniej 1. Dodatkowo szukaliśmy takich spółek, które miały rating w strefie niepewnej bądź zagrożonej, a więc jako wartość początkową przyjęliśmy wskaźnik poniżej 6 (odpowiednik BBB).

>> Chcesz błyskawicznie wyszukać słabe bądź silne spółki, dodając parametry fundamentalne i dynamikę ratingu? >> Sprawdź jak wykorzystać Skaner fundamentalny w StockWatch.pl

Celem badania wskaźnika będącego podstawą do ratingu jest ocena stabilności finansowej spółki i ze względu na jego wyprzedzający charakter, przewidzenie (z trafnością około 80 proc.) poważnych problemów z płynnością lub wypłacalnością, które mogłyby prowadzić do upadłości bądź restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Według Altmana zagrożenie bankructwem występuje na wszystkich poziomach poniżej BB+ i może oznaczać, że spółka nie będzie w stanie samodzielnie kontynuować aktualnej działalności. Nie oznacza to jednak natychmiastowej anihilacji i może kończyć się w różny sposób, niekoniecznie upadłością likwidacyjną. Układ i restrukturyzacja, duże dokapitalizowanie bądź fuzja lub przejęcie są to również formy kontynuowania działalności z pomocą innych podmiotów, które jednak potrafią czynić spustoszenie w portfelach akcjonariuszy. I przeciwnie: wyjście z kłopotów nierzadko jest przesłanką do znacznego wzrostu kursu.

Mocną poprawę wskaźnika Altmana zaliczyła Emperia, ale jest to zasługa zdarzenia jednorazowego. W ujęciu kwartał do kwartału poprawa nastąpiła z B+ do AAA. Znacznie lepszy wynik w ostatnich trzech miesiącach 2011 r. jest zasługą sprzedaży Tradisa. To zdarzenie pozwoliło na zaksięgowanie 611 mln zł zysku. >> Emperia popisała się gigantyczną rentownością za zeszły rok. Zobacz ranking: >> 15 spółek giełdowych o najwyższej rentowności.

W naszym zestawieniu nie zabrakło jednak spółek, które są w trakcie lub po zakończeniu procesów restrukturyzacyjnych. Jedną z nich jest CP Energia. Jej wskaźnik Altmana też wyraźnie poszedł w górę z B- na A-. Spółka zeszły rok zamknęła na minusie, ale w IV kwartale zanotowała już zyski. Przedstawiciele dystrybutora gazu liczą na dalszą poprawę w tym roku.

– Nasz bilans uległ poprawie po połączeniu z KRI. Zakończyliśmy już proces restrukturyzacji, którego efekty będą widoczne w kolejnych latach. Już w tym roku powinniśmy pokazać zdecydowanie lepsze wyniki. Dzięki połączeniu z KRI będziemy w stanie osiągać dwukrotnie wyższą sprzedaż i ograniczymy koszty o około 3 mln zł rocznie. Szacujemy, że w tym roku nasz zysk EBIT wyniesie około 8 mln zł. – ocenia dla StockWatch.pl Mariusz Caliński, prezes CP Energia.

Restrukturyzację mają za sobą także Police, które w IV kwartale błysnęły wynikami. W rankingu Altmana też nastąpiła pozytywna zmiana i awans z BBB na AA-.

– Z satysfakcją stwierdzam, że wszystkie jednostki biznesowe Polic zanotowały wyniki lepsze niż w roku 2010. Świadczy to o tym, że w spółce nie ma słabych punktów. Dołączyliśmy tym samym do grona polskich przedsiębiorstw o stabilnej sytuacji finansowej. – mówi Krzysztof Jałosiński, prezes Polic.

>> DM IDM SA podniósł ostatnio wyceny dla dwóch spółek chemicznych. >> Jedną z nich są Police.

Spółka chemiczna zwraca uwagę m.in. na podpisane wielomilionowe kontrakty z zagranicznymi firmami, pozyskanie nowych kontrahentów i znaczne zwiększenie przychodów z eksportu. Police ubiegły rok zamknęły rekordowym zyskiem netto na poziomie 321 mln zł. W porównaniu do roku 2010 stanowi to wzrost o 820 proc.

Działania restrukturyzacyjne mają wyjść na zdrowie także Armaturze. W 2011 roku EBITDA spółki wyniosła 21,4 mln zł i spadła o 16,4 proc. w stosunku do 2010 roku. Spadły także zysk netto oraz przychody, odpowiednio o 63,1 proc. do 5,2 mln zł i o 3,8 proc. do 273,9 mln zł.

– Armatura ma za sobą punkt zwrotny. Zeszły rok był okresem restrukturyzacji i w związku z tym pojawiło się masę kosztów. Poczynione oszczędności będą procentowały już w tym roku. Naszym celem na 2012 rok jest przekroczenie bez zdarzeń jednorazowych 20 mln zł EBITDA. Zakładamy także wzrost przychodów i choć będzie on delikatny to w sprzedaży zwiększy się udział produktów wysoko marżowych. Także w kolejnych latach powinniśmy poprawiać wyniki. – przyznaje dla StockWatch.pl Konrad Hernik, prezes Armatury.

>> Zobacz co wcześniej pisaliśmy o tej spółce: >> Producent armatury sanitarnej zapowiada w 2012 roku walkę o wyższe przychody i marże.

Jak widać, nie było wiele spółek, które popisały się w IV kwartale mocną poprawą stabilności. Spojrzeliśmy w takim razie też na kwestię zadłużenia i stworzyliśmy drugi ranking, który powstał w oparciu o spadek wskaźnika ogólnego zadłużenia (stosunek zobowiązań do aktywów ogółem) o co najmniej 10 pkt. procentowych, z punktem wyjścia na poziomie co najmniej 50 proc. Dzięki temu wskaźnikowi wiemy, jaka część majątku finansowana jest kapitałem obcym. Optymalny poziom zależy od branży, ale z reguły nie ma alarmu do 67 proc. – w niektórych branżach (handel hurtowy, szybko rotujące towary) nawet do 75 proc.

Tu podobnie jak w poprzednim zestawieniu, na czołowych miejscach znaleźli się PCC Intermodal oraz Emperia. W obu wskaźnik ogólnego zadłużenia zjechał bardzo wyraźnie, bo odpowiednio o 36 i 35 punktów procentowych. W naszym rankingu pojawiły się także spółki produkcyjne – Hutmen i Amica. Uwagę zwraca także pojawienie się spółki Pronox, która cały czas ma bardzo wysoki wskaźnik ogólnego zadłużenia. Jednak w tym wypadku ostrożnie, bo dług jest nadal większy niż majątek (ujemna wartość księgowa). >> Szczegóły w aktualnej analizie fundamentalnej na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl.

Na giełdzie jest coraz więcej spółek w takiej sytuacji, a jako przykład można tu wymienić chociażby Internet Group, Jago, DSS oraz Advadis, które są w trakcie procesów upadłościowych. Ich akcje zostały w wielu wypadkach potężnie przecenione, a spółki należy obserwować szukając potwierdzonych oznak wyjścia z kłopotów.

>> Brak gotówki to poważny sygnał, którego lepiej nie lekceważyć. Zobacz listę najbardziej zadłużonych reprezentantów warszawskiego parkietu. >> 11 najbardziej zadłużonych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT armatura, cpenergia, emperia, mediatel, pccinter, PCGUARD, polaqua, Police, reinhold, TVN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • ZCh Police miały prawie 14 mln zł zysku netto w III kw. 2020

  Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE odnotowały 13,72 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 9,3 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • GAP ma umowę międzywierzycielską dot. uzyskania finansowania na Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty i Zakładów Chemicznych POLICE - zawarła umowę międzywierzycielską z konsorcjum instytucji finansowych oraz ICBC Standard Bank PLC, Grupą Azoty, ZCh POLICE, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) oraz Grupą Lotos, co jest kolejnym etapem procesu, który ma doprowadzić do udostępnienia uprzywilejowanego finansowania dłużnego na realizację projektu inwestycyjnego "Polimery POLICE", podały ZCh POLICE oraz Grupa Lotos w osobnych komunikatach.

 • ZCh Police miały 16,03 mln zł zysku netto w II kwartale 2020 r.

  Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "POLICE" odnotowały 16,03 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 5,61 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk netto ogółem wyniósł 6,78 mln zł wobec4,38 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Rada nadzorcza ZCh Police zawiesiła Annę Tarocińską w czynnościach członka zarządu

  Rada nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Chemicznych POLICE zawiesiła Annę Tarocińską w czynnościach członka zarządu w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie.

 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery POLICE, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR