
Grupa Azoty identyfikuje projekty w zakresie amoniaku odnawialnego (fot. spółka)
Projekt firmy Skłodowski dotyczy budowy nisko-tonażowej instalacji do produkcji amoniaku odnawialnego (powiat olecki w województwie warmińsko-mazurskim). Obejmować będzie m.in. system elektrolizy wytwarzający wodór, zasilany wyłącznie odnawialnymi źródłami energii w postaci farmy fotowoltaicznej oraz turbin wiatrowych. W realizacji inwestycji planowany jest udział spółek projektowych i budowlanych z Grupy Kapitałowej Puławy, jak Prozap, z którą Skłodowski podjął już rozmowy.
– Plany inwestycyjne spółki Skłodowski to odważna inicjatywa, która jest w naszym zasięgu geograficznym, odnosi się do nowych regulacji Red III. Ze względów regulacyjnych jesteśmy zainteresowani współpracą z partnerami handlowymi, oferującymi długoterminowe dostawy i sprzedaż amoniaku odnawialnego. Przed nami wypracowanie technicznych, logistycznych i finansowych warunków potencjalnej współpracy. Projekt ten rozpatrujemy w zakresie kosztów, spełnienia celów wyznaczanych przez politykę klimatyczną oraz konkurencji. Z kilkunastu projektów zielonego wodoru, które są dziś w Europie, trzeba dopisać kolejny na listę – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes zarządu Grupy Azoty SA, Hubert Kamola.
W Grupie Azoty trwają obecnie prace nad aktualizacją Strategii, w tym nad Planem Dekarbonizacji. W ramach przyszłych projektów dekarbonizacyjnych, Grupa rozważa współpracę z potencjalnymi partnerami, w tym m.in. ze spółką Skłodowski.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.