Afryka nadal perspektywiczna, choć ryzykowna

Ekspert z Noble Funds Paweł Homiński zwraca uwagę, że każdy okres silnej wyprzedaży może być dobry do otwierania pozycji na perspektywicznym rynku. W horyzoncie kilku–kilkunastu lat takim rynkiem może okazać się cały kontynent afrykański.

Patrząc kilkanaście lat w tył, z pewnością żałujemy fantastycznych okazji inwestycyjnych, które rozpościerały się w Polsce na każdym kroku. Czasy taniej ziemi, mieszkań za grosze czy sprzedaży towarów z Żuka z kilkusetprocentowym narzutem na pewno nie wrócą. Można się natomiast zastanowić, czy w naszym zasięgu nie znajdują się w tej chwili inwestycje o podobnym charakterze, w krajach jeszcze bardzo biednych, lecz idących ścieżką demokracji ku lepszemu bytowi. Jednym z częściej wymienianych ostatnio kierunków jest Afryka.

– Poziom wycen oraz tempo wzrostu gospodarek pozwalają spodziewać się ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Ze względu na wysoki poziom ryzyka (w tym nie występujących w naszym regionie już od dawna rodzajów ryzyka, takich jak ryzyko nacjonalizacji aktywów, ryzyko zamknięcia giełd na dłuższy czas) radzimy jednak klientom lokowanie jedynie małej części aktywów w Afryce – uważa Paweł Homiński.

Doradca inwestycyjny Noble Funds jest zdania, iż inwestycje w Afryce nie powinny stanowić  więcej niż 10-15 proc. portfela:

– Ryzyko polityczne, choć nieco mniejsze niż kilka miesięcy temu, wciąż jest wysokie. Niepokoje w wielu krajach afrykańskich miały swą przyczynę między innymi w wysokich cenach żywności, a jak wiemy – między innymi wskutek polityki FED-u – ceny wielu surowców, w tym zbóż, wciąż pozostają na wysokim poziomie.

Należy zwrócić uwagę, że w trakcie bessy lat 2007-2009 wiele krajów afrykańskich oparło się globalnym tendencjom spadku PKB i nie weszło w recesję. Stąd dobre zachowanie indeksów giełdowych w poprzednim cyklu. Według Pawła Homińskiego tym razem może być inaczej:

– Choć większość krajów nie odczuwa spowolnienia, to jednak Egipt, który prawie nie poczuł recesji lat 2008-2009, kilka miesięcy temu musiał negocjować z międzynarodowymi instytucjami pakiet pomocowy. Można jednak założyć, że w wielu przypadkach ewentualne pogorszenie koniunktury giełdowej jest już w cenach akcji, które od początku roku spadły średnio o kilkanaście procent. – podsumowuje ekspert Noble Funds.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR