StockWatch.pl

Afryka nadal perspektywiczna, choć ryzykowna

Ekspert z Noble Funds Paweł Homiński zwraca uwagę, że każdy okres silnej wyprzedaży może być dobry do otwierania pozycji na perspektywicznym rynku. W horyzoncie kilku–kilkunastu lat takim rynkiem może okazać się cały kontynent afrykański.

Patrząc kilkanaście lat w tył, z pewnością żałujemy fantastycznych okazji inwestycyjnych, które rozpościerały się w Polsce na każdym kroku. Czasy taniej ziemi, mieszkań za grosze czy sprzedaży towarów z Żuka z kilkusetprocentowym narzutem na pewno nie wrócą. Można się natomiast zastanowić, czy w naszym zasięgu nie znajdują się w tej chwili inwestycje o podobnym charakterze, w krajach jeszcze bardzo biednych, lecz idących ścieżką demokracji ku lepszemu bytowi. Jednym z częściej wymienianych ostatnio kierunków jest Afryka.

– Poziom wycen oraz tempo wzrostu gospodarek pozwalają spodziewać się ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Ze względu na wysoki poziom ryzyka (w tym nie występujących w naszym regionie już od dawna rodzajów ryzyka, takich jak ryzyko nacjonalizacji aktywów, ryzyko zamknięcia giełd na dłuższy czas) radzimy jednak klientom lokowanie jedynie małej części aktywów w Afryce – uważa Paweł Homiński.

Doradca inwestycyjny Noble Funds jest zdania, iż inwestycje w Afryce nie powinny stanowić  więcej niż 10-15 proc. portfela:

– Ryzyko polityczne, choć nieco mniejsze niż kilka miesięcy temu, wciąż jest wysokie. Niepokoje w wielu krajach afrykańskich miały swą przyczynę między innymi w wysokich cenach żywności, a jak wiemy – między innymi wskutek polityki FED-u – ceny wielu surowców, w tym zbóż, wciąż pozostają na wysokim poziomie.

Należy zwrócić uwagę, że w trakcie bessy lat 2007-2009 wiele krajów afrykańskich oparło się globalnym tendencjom spadku PKB i nie weszło w recesję. Stąd dobre zachowanie indeksów giełdowych w poprzednim cyklu. Według Pawła Homińskiego tym razem może być inaczej:

– Choć większość krajów nie odczuwa spowolnienia, to jednak Egipt, który prawie nie poczuł recesji lat 2008-2009, kilka miesięcy temu musiał negocjować z międzynarodowymi instytucjami pakiet pomocowy. Można jednak założyć, że w wielu przypadkach ewentualne pogorszenie koniunktury giełdowej jest już w cenach akcji, które od początku roku spadły średnio o kilkanaście procent. – podsumowuje ekspert Noble Funds.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR