StockWatch.pl

Amerykańscy konsumenci dają sygnał do obaw

Omawiane walory:

Podczas gdy polski rynek już od dwóch tygodni daje poważne sygnały zadyszki, nastroje na globalnych rynkach w ostatnim czasie były pozytywne. Wbrew kolejnym nie najlepszym danym światowe parkiety wciąż podążały w górę, choć ze zdecydowanie większym trudem niż w styczniu.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Dzisiejsza sesja także nie zapowiadała się źle. Styczniowe chińskie dane o wymianie handlowej okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Eksport wzrósł niespodziewanie o 9,1 proc. r/r (analitycy oczekiwali spadku o -3,2 proc. r/r), a import spadł tylko o -1,5 proc. r/r (konsensus: -10 proc. r/r). Nie wystarczyło to jednak, by azjatyckie giełdy zamknęły się powyżej zera, ale minusy w Tokio, Hong Kongu i Szanghaju były symboliczne.

Lekkim rozczarowaniem okazały się informacje o niemieckim PKB, które w ujęciu k/k jednak nie wzrosło w 4Q2018 (konsensus: 0,1 proc. k/k), ale skala niespodzianki była minimalna (w ujęciu rocznym dane były zbieżne z oczekiwaniami na poziomie 1,1 proc. r/r). Rynki strefy euro otworzyły się na plusach, później znajdowały się pod presją, ale indeksami poważnie zachwiały dopiero informacje o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która odnotowała w grudniu spadek o -1,2 proc. m/m, co w połączeniu z ujemną rewizją o 0,1 p.p. danych za poprzedni miesiąc oznaczało wynik zdecydowanie gorszy od przewidywań (0,1 proc. m/m). Kolejny raz zawiodły tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek, które wzrosły do 239 tys., podczas gdy oczekiwano ich normalizacji i powrotu do poziomu 225 tys.

Kruche podstawy, które bykom dawały zdementowane już przez Chiny plotki o przesunięciu deadline’u negocjacji handlowych o kolejne dwa miesiące (można argumentować, że jest to raczej powód do obaw, że rozmowy nie posuwają się do przodu) zaczęły się chwiać, a amerykańskie indeksy rozpoczynają dzień na minusach, na razie niewielkich (S&P500 traci w tym momencie -0,2 proc.).

Wczorajsze przełamanie wsparcia WIG20 na poziomie 2.350 pkt. okazało się katalizatorem dalszego ruchu spadkowego na GPW. WIG20 stracił dziś 1,1 proc., mWIG40 0,9 proc., a sWIG80 cofnął się o 0,1 proc. Obroty były wyższe niż podczas ostatnich sesji, co niestety stanowi potwierdzenie negatywnego sygnału. Na obraz techniczny nałożyły się nadzwyczaj słabe wstępne wyniki PGNiG, które straciło dziś 5,9 proc. EBITDA wyniosła 1,35 mld zł, co jest wynikiem drastycznie gorszym od oczekiwań (1,97 mld zł), nawet jeśli wyłączy się wpływ odpisów na majątku trwałych, bez których zostałby osiągnięty poziom 1,59 mld zł.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 14 lutego 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

  Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.

 • PGNiG miało wstępnie 0,25 mld zysku netto, 1 mld zł EBITDA w II kw. 2019 r.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG) według wstępnych szacunków miało 0,25 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2019 r. wobec 0,7 mld zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1 mld zł wobec 1,63 mld zł rok wcześniej.

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNIG, Orange Polska i Vivid Games.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNIG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR