Amerykańscy konsumenci dają sygnał do obaw

Omawiane walory:

Podczas gdy polski rynek już od dwóch tygodni daje poważne sygnały zadyszki, nastroje na globalnych rynkach w ostatnim czasie były pozytywne. Wbrew kolejnym nie najlepszym danym światowe parkiety wciąż podążały w górę, choć ze zdecydowanie większym trudem niż w styczniu.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Dzisiejsza sesja także nie zapowiadała się źle. Styczniowe chińskie dane o wymianie handlowej okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Eksport wzrósł niespodziewanie o 9,1 proc. r/r (analitycy oczekiwali spadku o -3,2 proc. r/r), a import spadł tylko o -1,5 proc. r/r (konsensus: -10 proc. r/r). Nie wystarczyło to jednak, by azjatyckie giełdy zamknęły się powyżej zera, ale minusy w Tokio, Hong Kongu i Szanghaju były symboliczne.

Lekkim rozczarowaniem okazały się informacje o niemieckim PKB, które w ujęciu k/k jednak nie wzrosło w 4Q2018 (konsensus: 0,1 proc. k/k), ale skala niespodzianki była minimalna (w ujęciu rocznym dane były zbieżne z oczekiwaniami na poziomie 1,1 proc. r/r). Rynki strefy euro otworzyły się na plusach, później znajdowały się pod presją, ale indeksami poważnie zachwiały dopiero informacje o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która odnotowała w grudniu spadek o -1,2 proc. m/m, co w połączeniu z ujemną rewizją o 0,1 p.p. danych za poprzedni miesiąc oznaczało wynik zdecydowanie gorszy od przewidywań (0,1 proc. m/m). Kolejny raz zawiodły tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek, które wzrosły do 239 tys., podczas gdy oczekiwano ich normalizacji i powrotu do poziomu 225 tys.

Kruche podstawy, które bykom dawały zdementowane już przez Chiny plotki o przesunięciu deadline’u negocjacji handlowych o kolejne dwa miesiące (można argumentować, że jest to raczej powód do obaw, że rozmowy nie posuwają się do przodu) zaczęły się chwiać, a amerykańskie indeksy rozpoczynają dzień na minusach, na razie niewielkich (S&P500 traci w tym momencie -0,2 proc.).

Wczorajsze przełamanie wsparcia WIG20 na poziomie 2.350 pkt. okazało się katalizatorem dalszego ruchu spadkowego na GPW. WIG20 stracił dziś 1,1 proc., mWIG40 0,9 proc., a sWIG80 cofnął się o 0,1 proc. Obroty były wyższe niż podczas ostatnich sesji, co niestety stanowi potwierdzenie negatywnego sygnału. Na obraz techniczny nałożyły się nadzwyczaj słabe wstępne wyniki PGNiG, które straciło dziś 5,9 proc. EBITDA wyniosła 1,35 mld zł, co jest wynikiem drastycznie gorszym od oczekiwań (1,97 mld zł), nawet jeśli wyłączy się wpływ odpisów na majątku trwałych, bez których zostałby osiągnięty poziom 1,59 mld zł.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 14 lutego 2019 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce przejąć Tauron Ciepło do końca roku

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje sfinalizować transakcję przejęcia aktywów ciepłowniczych Tauron Ciepło do końca 2020 roku, poinformował prezes Jerzy Kwieciński.

 • Ministerstwo Klimatu i spółki energetyczne mają list ws. gospodarki wodorowej

  Ministerstwo Klimatu podpisało z 17 spółkami i organizacjami z branży energetycznej i transportowej, m.in. Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, PKN Orlen, Grupą Azoty, Grupą Lotos, Tauronem, JSW, Gaz-Systemem i PKP Energetyką "List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego".

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNIG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • PGNiG proponuje wypłatę 0,5 mld zł dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 520 mln zł z zysku netto za 2019 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 9 groszy na akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR